اجلاس چهار چهارگانه لغو شده یک پیروزی برای چین و یک ضربه خودساخته به جایگاه ایالات متحده در اقیانوس آرام است | اخبار استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دولت چین احتمالاً بزرگترین برنده تصمیم جو بایدن برای خروج از سفر خود به استرالیا و پاپوآ گینه نو است که باعث لغو نشست چهارگانه در سیدنی شد.

رسانه‌های دولتی چین برای در هم تنیدن برخی از روایت‌های مورد علاقه پکن نیازی به جمع‌آوری انرژی خلاقانه زیادی نخواهند داشت: اینکه ایالات متحده تحت تأثیر تحولات شدید داخلی فزاینده قرار گرفته است و شریک غیرقابل اعتمادی است که به سرعت متحدان خود را بالا و پایین می‌گذارد.

برای بدتر شدن اوضاع برای جایگاه ایالات متحده در منطقه، دیدار برنامه ریزی شده بایدن از PNG در روز دوشنبه به عنوان یک بیانیه واضح در مورد تعهد او به اقیانوس آرام در بحبوحه رقابت فزاینده برای نفوذ با چین تلقی می شد.

ما حتی برای دیدار تاریخی بایدن تعطیل رسمی ملی اعلام کردیم تا توسط آمریکا زیر اتوبوس بیفتد.» مارتین نامورونگ نوشت، وبلاگ نویس و فعال سیاسی PNG. «ایالات متحده همچنان به پای خود شلیک می‌کند، زیرا برای حفظ تسلط خود در منطقه تلو تلو می‌خورد. چین مجبور نیست با چنین نزاع های داخلی دست و پنجه نرم کند.»

دیپلمات‌های کهنه‌کار آمریکایی می‌گویند که دولت‌های استرالیا و PNG به‌ویژه از تصمیم بایدن برای رفتن به کشور پس از نشست گروه هفت در هیروشیما، ژاپن، برای تمرکز بر حل بن‌بست سیاسی پرمخاطره بر سر سقف بدهی، ناامید خواهند شد.

دانیل راسل، دستیار سابق وزیر امور خارجه آمریکا در امور شرق آسیا و اقیانوسیه گفت: «این در منطقه به عنوان یک زخم خودساخته ناشی از دوقطبی شدن سیاسی در واشنگتن تلقی خواهد شد که به خوبی بر اعتماد آمریکا به عنوان یک شریک منعکس نمی شود». که اکنون در موسسه سیاست جامعه آسیا است.

برای بیش از یک هفته، گمانه زنی ها وجود داشت که ممکن است بایدن سفر برنامه ریزی شده خود به منطقه را برای مذاکره با جمهوری خواهان در کنگره برای جلوگیری از عدم پرداخت بدهی آمریکا کاهش دهد. چنین نتیجه‌ای باعث می‌شود میلیون‌ها کارگر در ایالات متحده دستمزد نگیرند، اما همچنین پیامدهای شدیدی برای اقتصاد جهانی خواهد داشت.

اما مقامات دخیل در برنامه ریزی اجلاس چهارگانه – که رهبران ایالات متحده، ژاپن، هند و استرالیا را گرد هم می آورد – روز جمعه اصرار داشتند که این نشست “با تمام قوا در پیش است”. آنها مطمئناً بر این اساس پیش می‌رفتند که رئیس‌جمهور ایالات متحده در 24 مه در سالن اپرای سیدنی با همراهان بسیار بزرگ شرکت خواهد کرد.

وقتی دولت استرالیا – با هماهنگی نزدیک با ایالات متحده – اعلام کرد که بایدن یک روز قبل از اجلاس چهارگانه برای سخنرانی در جلسه مشترک پارلمان به کانبرا خواهد رسید، اوضاع حتی امن تر به نظر می رسید. به طور جداگانه، عکس‌هایی در رسانه‌ها منتشر شد که نشان می‌داد هلیکوپتر مارین وان، رئیس‌جمهور آمریکا، آماده استفاده در طول سفر استرالیایی‌اش به سیدنی رسیده است.

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر، در بیانیه ای که سه شنبه شب منتشر شد، گفت: «خوشحالم که پرزیدنت بایدن می تواند دعوت من برای سخنرانی در پارلمان را بپذیرد. او همچنین اعلام کرد که اجلاس چهارگانه “بزرگترین و مهم ترین گردهمایی در استرالیا از زمانی که ما یک دهه پیش میزبان G20 بودیم” خواهد بود.

اما در حدود ساعت 4:30 صبح روز چهارشنبه، تلفن آلبانیز شروع به زنگ زدن کرد، زیرا مقامات در تماس با رئیس جمهور بودند. آلبانیز گفت که این دو قبل از ساعت 6 صبح صحبت کردند و بایدن “عذرخواهی کرد که اکنون مجبور است این دیدار را به دلیل مشکلات آشکاری که در مذاکرات خود با کنگره ایالات متحده با آن مواجه است به تعویق بیندازد.”

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

پس از چند ساعت بحث بیشتر در مورد اینکه آیا باید به نشست سیدنی ادامه داد یا خیر، اما آیا ایالات متحده شخص دیگری را به جای بایدن فرستاده است، آلبانیز اعلام کرد که همه چیز متوقف شده است. آلبانیز – که قبلاً قصد داشت به عنوان دعوت شده از نخست وزیر ژاپن، فومیو کیشیدا، به اجلاس G7 در هیروشیما برود – گفت که چهار رهبر چهارگانه “تلاش خواهند کرد تا در این مدت زمان دور هم جمع شوند”.

همه کسانی که درگیر هستند علناً درک خود را نسبت به مشکلات سیاسی بایدن ابراز می‌کنند – برای مثال آلبانیز گفت که «کاملاً مطمئن است» که «رئیس‌جمهور قطعاً آرزو می‌کند که این اتفاق نمی‌افتد» – اما لغو بدون شک ضربه‌ای به میزبانان استرالیایی است. مقامات ماه ها را صرف برنامه ریزی گسترده عملیات لجستیکی و امنیتی کرده بودند. بودجه اکتبر گذشته 23 میلیون دلار برای هزینه های میزبانی اجلاس در نظر گرفته شد.

خیلی زود است که به نتیجه گیری بلندمدت در مورد آینده Quad بپردازیم، که قبلاً یک کانال کم کلید برای هماهنگی بین ژاپن، هند، استرالیا و ایالات متحده بود که در زوج گذشته از نظر وضعیت به مذاکرات در سطح رهبر ارتقا یافته بود. سالها

اما با توجه به اینکه هدف چهارگانه تا حدی ارسال سیگنالی از وحدت هدف در زمانی بود که چینی قدرتمندتر هنجارهای منطقه‌ای را به چالش می‌کشید، به نظر می‌رسد که این پروژه دچار شکست موقتی شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …