حرکت فراتر از رشد نه تنها مطلوب است، بلکه ضروری است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

مشاهده | گروهی از اعضای پارلمان اروپا (پارلمان اروپا) می نویسند که پیگیری رشد به هر قیمتی یک سیستم اقتصادی جهانی را ایجاد کرده است که شکننده و آسیب پذیر در برابر شوک است و این باید تغییر کند.

هفته آینده، بیش از چهار هزار نفر در محل و آنلاین در کنفرانس فراتر از رشد 2023، یک ابتکار بین سیاسی که در پارلمان اروپا در بروکسل برگزار می شود، شرکت خواهند کرد.

ما، اعضای پارلمان اروپا (پارلمان اروپا) از پنج گروه سیاسی مختلف و غیر وابسته، در کنار بیش از 60 سازمان شریک با هم سازماندهی می کنیم.

با این کنفرانس سه روزه که سخنرانان سطح بالا را از سیاست‌گذاری اتحادیه اروپا، دانشگاه، اتحادیه‌های کارگری، مشاغل و سازمان‌های جامعه مدنی گرد هم می‌آورد، هدف ما به چالش کشیدن سیاست‌گذاری مرسوم در اتحادیه اروپا است.

ما همچنین می‌خواهیم اهداف اجتماعی را دوباره تعریف کنیم و از تمرکز مضر بر رشد اقتصادی به عنوان تنها مبنای مدل توسعه خود دور شویم.

مدل موجود رشد به هر قیمتی به مرزهای خود رسیده است

ما معتقدیم که مدل اقتصادی کنونی مبتنی بر رشد بی پایان به مرزهای خود رسیده است.

اولاً، رشد مداوم اقتصادی، به ویژه بر اساس مصرف سوخت‌های فسیلی، منجر به گرمایش جهانی فاجعه‌بار می‌شود.

ثانیاً، پیگیری بی‌نهایت رشد متکی به کاهش منابع طبیعی، تخریب تنوع زیستی و انباشت زباله و آلودگی است. این همچنین خطراتی را برای سلامتی ما به همراه دارد، اقتصاد و جوامع ما بزرگ هستند.

ثالثاً، مدل اقتصادی فعلی به نابرابری و طرد اجتماعی کمک می کند.

تاکید بر رشد اقتصادی به توزیع برابر ثروت یا فرصت ها تبدیل نشده است. در عوض، منجر به تمرکز ثروت و قدرت در دست عده‌ای معدودی شده است که بسیاری را پشت سر گذاشته‌اند.

چهارم، مدل اقتصادی فعلی ذاتاً ناپایدار و مستعد بحران است، به عنوان مثال، در طول بحران مالی 2008 و همه‌گیری کووید-19.

پیگیری رشد به هر قیمتی یک سیستم اقتصادی جهانی را ایجاد کرده است که شکننده و آسیب پذیر در برابر شوک است.

رفاه انسان و پایداری زیست محیطی باید در اولویت قرار گیرد

ما به عنوان نمایندگان پارلمان اروپا از گروه‌های سیاسی مختلف، دیدگاه‌های متفاوتی در مورد چگونگی دستیابی به اقتصاد فراتر از رشد داریم.

با این حال، همه ما در مورد فوریت و اهمیت موضوع مورد نظر موافق هستیم.

ما با این دیدگاه موافق هستیم که به یک سیستم اقتصادی نیاز داریم که رفاه انسان و پایداری زیست محیطی را بر رشد تولید ناخالص داخلی اولویت دهد، سیستمی که تشخیص دهد که رشد نامحدود در یک سیاره محدود غیرممکن است.

ما همچنین معتقدیم که باید راه های جدیدی برای سازماندهی اقتصاد خود بدون تکیه بر بهره برداری مستمر از منابع و افزایش مداوم تولید و مصرف پیدا کنیم.

ما خواستار کثرت گرایی بیشتر در تفکر اقتصادی در نهادهای اتحادیه اروپا و همسویی آن با شواهد علمی آب و هوا، اکولوژیکی و علوم اجتماعی هستیم.

ما خواستار این هستیم که مدل‌های اقتصادی و سایر ابزارهای پشتیبانی تصمیم‌گیری متنوع‌تر، جامع‌تر و خواناتر برای شهروندان باشند.

ما خواهان این هستیم که فرآیندهای تصمیم گیری با اهداف سیاست مشترک ما همسو شود و نه بر اساس تنوع ارقام تولید ناخالص داخلی.

گزینه های سیاست دیگری نیز وجود دارد

به‌عنوان سیاست‌گذار، ما همچنین معتقدیم که این وظیفه ماست که در یافتن گزینه‌های جدید سیاست پیشرو باشیم. بنابراین، ما خود را متعهد می‌دانیم که انرژی خود را صرف کار پارلمانی خود برای حمایت از پیشنهادهای جسورانه و جاه‌طلبانه کنیم که راه را برای رفاه پایدار در اتحادیه اروپا و فراتر از آن هموار می‌کند.

به ویژه، ما اقدامات کلی زیر را برای نهادهای اتحادیه اروپا و کشورهای عضو پیشنهاد می کنیم.

ما باید یک استراتژی جامع جدید برای یک اقتصاد اروپایی فراتر از رشد توسعه دهیم که به طور کامل اهداف اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی را یکپارچه کند.

قرارداد سبز اروپا، به عنوان ابتکار شاخص اتحادیه اروپا برای مقابله با تغییرات آب و هوا و ترویج آینده ای پایدار، گامی مهم و ضروری است، اما محدودیت های رشد را به رسمیت نمی شناسد.

یک استراتژی جدید باید مبتنی بر اصول پایداری اکولوژیکی، عدالت اجتماعی و رفاه باشد و باید سیاست‌هایی را که به این اهداف کمک می‌کنند اولویت‌بندی کند.

معماری سازمانی باید از همین روش پیروی کند

ما باید یک رویکرد کثرت گرایانه را به شاخص ها و مدل های کلان اقتصادی مورد استفاده اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن ترویج دهیم.

با تکیه بر کار موجود انجام شده توسط کمیسیون اروپا و بسیاری از نهادهای دیگر، ما خواستار یک رویکرد سیاست‌گذاری مبتنی بر شاخص‌های اندازه‌گیری پیشرفت فراتر از تولید ناخالص داخلی، بر استفاده از مدل‌سازی کلان اقتصادی با هدف احترام به مرزهای سیاره‌ای و بهبود وضعیت اجتماعی هستیم. رفاه و توسعه ابزارهای بودجه بندی سبز و جنسیتی.

ما باید معماری سازمانی خود را طوری طراحی کنیم که در خدمت استراتژی رشد فراتر باشد.

با توجه به پیشنهادات ارائه شده توسط دانشگاهیان قبل از اولین کنفرانس پس از رشد، ما پیشنهاد می کنیم که یک اداره کل برای پایداری و رفاه در کمیسیون اروپا، یک کمیته ویژه برای آینده های فراتر از رشد در پارلمان اروپا و یک وزارت اقتصاد ایجاد شود. انتقال در هر کشور عضو

هر یک از این ساختارها باید در سطح خود مسئول توسعه پیشنهادهای سیاستی فراتر از رشد و هماهنگی تلاش های اتحادیه اروپا برای پایداری و رفاه باشند.

اقتصاد ما باید متناسب با آینده باشد

سطح علاقه عمومی به یک اقتصاد اروپایی متناسب با آینده بالاتر از هر زمان دیگری است و برگزاری چنین بحث مهمی در پارلمان اروپا نماد قدرتمندی است.

کنفرانس فراتر از رشد فرصتی منحصر به فرد برای برگزاری یک بحث کثرت گرایانه مرتبط با تحقیقات علمی با تمام تنوع آن است که انتظارات عینی همشهریان ما را برآورده می کند.

طراحی مسیرهایی برای زندگی خوب در محدوده اجتماعی و محیطی جامعه ما نه تنها مطلوب است. همچنین کاملا ضروری است.

اعضای زیر پارلمان اروپا این مقاله را با هم نویسند: فیلیپ لامبرتس (BE)، Bas Eickhout (NL)، Ville Niinisto (FI)، Manuela Ripa (DE)، Marie Toussaint (FR)، Ernest Urtasun (ES)، کیم ون اسپارنتاک (NL) – سبزها/EFA; Manon Aubry (FR)، پتروس Kokkalis (EL)، Marisa Matthias (PT)، Helmut Scholz (DE) — The Left (GUE/NGL); پاسکال دوراند (FR)، اورور لالوک (FR)، پیر لاروتورو (FR) – سوسیالیست ها و دموکرات ها (S&D); Sirpa Pietikainen (FI)، ماریا والش (IE) – حزب مردم اروپا (EPP); کاتالین CSEH (HU) – تجدید اروپا (RE); و دینو جیاروسو (IT) – غیر پیوسته (NI).

در یورونیوز، ما معتقدیم که همه دیدگاه ها مهم هستند. با ما در view@euronews.com تماس بگیرید تا پیشنهادات یا موارد ارسالی را ارسال کنید و بخشی از گفتگو باشید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …