اریتره متهم به بازگرداندن اجباری غیرنظامیان گرفتار در جنگ سودان | سودان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

هنگامی که در اواسط آوریل بین ارتش سودان و گروه شبه نظامی نیروهای پشتیبانی سریع در خارطوم درگیری آغاز شد، برادران اریتره ای عبدال و دهلک* در پایتخت سودان با یکدیگر خداحافظی کردند.

داهلاک، کوچک‌تر از این دو، مقداری پس‌انداز داشت، بنابراین می‌توانست با اتوبوس با دیگر اریتره‌ای‌ها از شهر فرار کند. او به سمت شرق به سمت کمپ های پناهندگان در مجاورت کاسالا، شهری در نزدیکی مرز اریتره که محل زندگی یک جامعه بزرگ اریتره است، حرکت کرد.

به گفته یک فعال حقوق بشر اریتره ای مستقر در خارطوم که خواست نامش فاش نشود، داهلاک و سایر اریتره ای هایی که در اتوبوس بودند از اردوگاه پناهندگان دور شدند. در عوض آنها به منطقه ای به نام دروازه 13 در نزدیکی مرز فرستاده شدند و از آنجا توسط مقامات امنیتی اریتره دستور عبور به اریتره صادر شد.

اتفاقی که بعد از آن برای دهلک افتاد همچنان یک راز باقی مانده است.

داهلاک ارتش اریتره را ترک کرده بود و یک سال و نیم قبل از منطقه تیگری در شمال اتیوپی به سودان گریخته بود، جایی که او و هزاران سرباز دیگر اریتره برای جنگ در کنار نیروهای اتیوپی در طول جنگ دولت فدرال علیه آزادی‌بخش خلق تیگری اعزام شده بودند. جلو.

اریتره یکی از اقتدارگراترین کشورهای جهان است و داهلاک نیز مانند هزاران مرد جوان قبل از خود مجبور شده بود تحت سیاست بدنام این کشور برای سربازگیری نامحدود و همگانی به ارتش بپیوندد.

برادرش عبدالله گفت: “من از برادر کوچکم می ترسم، نمی دانیم چه بر سر او خواهد آمد.” من پول نداشتم با برادرم بروم وگرنه با او همسفر می‌شدم.»

عبدالله گفت که با صحبت با دیگر اریتره‌ای‌هایی که سوار اتوبوس تخلیه از خارطوم شده بودند، سعی کرده بود بفهمد که چه اتفاقی برای برادرش افتاده است، اما آنها از صحبت کردن می‌ترسیدند. بستگان در آسمارا، پایتخت اریتره، به عبدالله گفتند که دهلک به خانه خانواده در آنجا بازنگشته است.

سودانی‌ها در مقابل قبرستانی در نزدیکی کوه‌های آلتاکا در کاسالا، سودان ایستاده‌اند
سودانی‌ها در مقابل قبرستانی در نزدیکی کوه‌های آلتاکا در کاسالا، سودان ایستاده‌اند. عکس: عبدالمونام عیسا/ گتی ایماژ

به گفته این فعال حقوق بشر اریتره ای، داهلاک یکی از بیش از 3500 اریتره ای است که در هفته های اخیر به زور از مرز به شهر تسنی تبعید شده اند. این فعال گفت که از میان افرادی که گفته می شود تبعید شده اند، 95 نفر از جمله هشت زن به زندان منتقل شدند. این فعال گفت که برخی از بازداشت شدگان فعالان سیاسی شناخته شده مخالف رژیم دیکتاتور اریتره، ایسایاس افورکی، بودند، اما اکثریت مردانی بودند که از خدمت سربازی فرار کرده بودند. این فعال نگفت که آیا می‌دانند چه اتفاقی برای دهلک افتاده است یا خیر.

این فعال گفت که توسط افرادی در آژانس پناهندگان سازمان ملل، UNHCR به آنها گفته شده است که برخی از اریتره‌ای‌ها از اردوگاه‌ها دور شده‌اند، زیرا اردوگاه‌ها غذای کافی ندارند و منابع لازم برای خرید غذای بیشتر را ندارند.

برای اظهار نظر با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تماس گرفته شده است.

این فعال گفت: «رژیم اریتره بی رحم است. من نگران هستم که برخی از آنها برای همیشه ناپدید شوند، به ویژه آنهایی که در مورد افورکی نظر داشتند.

این فعال گفت که اکثریت اریتره ای هایی که به زندان برده نشده اند، اجازه ملاقات با خانواده های خود را در آسمارا و سایر شهرها دریافت کرده اند.

حداقل 9 اریتره ای تاکنون در درگیری ها در خارطوم و خارطوم شمالی کشته شده اند، که همراه با اومدورمان یک مجموعه سه شهر در اطراف تلاقی رودخانه های آبی و سفید نیل را تشکیل می دهند. چهار نفر در تیراندازی متقابل در محله جابارا که در آن محمد حمدان “همدی” داگالو، رهبر RSF و دیگر شخصیت های برجسته خانه دارند، جان باختند.

سودان در مجموع میزبان حدود 1.1 میلیون پناهنده است که حدود 80 درصد آنها اهل سودان جنوبی هستند. تخمین زده می شود که 126000 پناهجوی اریتره ای قبل از شروع درگیری ها بین ارتش و نیروهای RSF در سودان خانه نشین شده بودند که حدود 75000 نفر از آنها در منطقه شهری خارطوم زندگی می کردند.

پناهندگان اریتره ای و اتیوپیایی مدت هاست که در سودان با آزار و اذیت مواجه بوده اند، از جمله بازداشت خودسرانه و مجبور به پرداخت پول به مقامات امنیتی برای آزادی آنها.

از زمان شروع خشونت ها در سودان، بسیاری از اریتره ای ها به جنوب گریخته اند و 410 دلار برای بلیط یک طرفه به وائو، شهری در شمال غربی سودان جنوبی پرداخته اند. آنهایی که در خارطوم توانایی پرداخت کرایه را ندارند، مجبور شده اند در آنجا بمانند زیرا خشونت در اطراف آنها بیداد می کند.

* نام ها تغییر کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …