Man v machine: هر آنچه باید در مورد هوش مصنوعی بدانید | هوش مصنوعی (AI)

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

از کجا می توانم با چت بات های بیشتر یا محتوای هوش مصنوعی روبرو شوم؟

تقریباً هر جایی که در حال حاضر با افراد دیگر تعامل داشته باشید، مشتاقانه از نظر اختلال مبتنی بر هوش مصنوعی ارزیابی می شود. چت‌بات‌ها در نقش‌های خدمات مشتری چیز جدیدی نیستند، اما با افزایش توانایی‌های سیستم‌های هوش مصنوعی، انتظار می‌رود که با تعداد بیشتری از آن‌ها مواجه شوند و وظایف پیچیده‌تری را انجام دهند. فناوری ترکیب و تشخیص صدا به این معنی است که آنها همچنین به تلفن پاسخ خواهند داد و حتی با شما تماس خواهند گرفت.

این سیستم ها همچنین به تولید محتوای کم هزینه در سراسر وب کمک می کنند. در حال حاضر، از آنها برای پر کردن سایت‌های خبری «مزرعه محتوا» استفاده می‌شود، با یک مطالعه اخیر تقریباً 50 وب‌سایت خبری پیدا کرده‌اند که میزبان نوعی از محتوای آشکارا تولید شده توسط هوش مصنوعی هستند، که به ندرت چنین برچسبی زده می‌شود.

و سپس موارد کمتر آشکار وجود دارد. از این سیستم ها می توان برای برچسب زدن و سازماندهی داده ها، کمک به ایجاد برنامه های ساده، خلاصه کردن و تولید ایمیل های کاری استفاده کرد – هر چیزی که متن در دسترس باشد، کسی سعی می کند آن را به یک ربات چت تحویل دهد.

تفاوت بین ChatGTP، Bard و Bing AI چیست؟

هر سه سیستم بر اساس یک پایه ساخته شده اند، نوعی از فناوری هوش مصنوعی به نام “مدل زبان بزرگ” یا LLM، اما با تفاوت های کوچک در کاربرد که می تواند منجر به تنوع زیادی در خروجی شود. ChatGPT مبتنی بر GPT LLM OpenAI است که با سیستمی به نام «بازخورد انسانی آموخته‌شده با تقویت» (RLHF) تنظیم شده است. در «مراکز تماس» غول‌پیکری که کارگرانی با پرداخت حداقل 2 دلار در ساعت کار می‌کنند، این شرکت از مربیان انسانی خواست تا میلیون‌ها مکالمه به سبک چت را با GPT برگزار کنند و رتبه‌بندی کنند و به هوش مصنوعی آموزش دهند که پاسخ خوب و بد چیست. پاسخ است. با این حال، ChatGPT پس از تنظیم داده های آموزشی خود، در حدود سال 2021، نمی تواند پاسخ هیچ سوالی را بداند.

مایکروسافت اطلاعات کمی در مورد نحوه عملکرد چت بینگ در پشت صحنه فاش نکرده است، اما به نظر می رسد رویکرد ساده تری به نام “تشویق” دارد. این ربات که بر روی GPT OpenAI نیز ساخته شده است، قبل از هر مکالمه به طور نامرئی همان ورودی متن داده می شود و به آن می گوید که برای مثال، یک دستیار مفید است، انتظار می رود مودب و دوستانه باشد و نباید پاسخ دهد. سوالاتی که ممکن است خطرناک باشد بینگ همچنین یک ACE در آستین خود دارد: یک اتصال زنده به وب، که می تواند از آن برای جمع آوری اطلاعات برای تکمیل پاسخ های خود استفاده کند. این رویکرد ارزان و عمدتاً مؤثر است، اما سیستم را به روی حملات «تزریق فوری» باز می‌کند، جایی که کاربران هوش مصنوعی را فریب می‌دهند تا قوانین خود را نادیده بگیرند و به جای آن قوانین جدید را نادیده بگیرند. گاهی اوقات، یک تزریق سریع نیز می‌تواند از اطلاعات وب باشد که Bing سعی می‌کند بخواند تا به سوالات پاسخ دهد.

Bard گوگل جایی بین این دو قرار دارد. این سیستم بر روی سیستم Palm خود شرکت ساخته شده است که دوباره با همان سیستم RLHF به عنوان ChatGPT تنظیم شده است. با این حال، مانند Bing، Bard همچنین می‌تواند اطلاعات را در اینترنت جستجو کند و داده‌های زنده را برای به‌روزرسانی دانش خود وارد کند.

آیا آنها قرار است قدرتمندتر و توانمندتر شوند و چقدر سریع؟

ما نمی دانیم، اما احتمالا. یکی از پیشرفت‌های کلیدی در سال‌های اخیر این بوده است که کمیت بر کیفیت برتری دارد: هرچه قدرت پردازش بیشتر و داده‌های بیشتر یک هوش مصنوعی داشته باشد، بهتر است. تلاش برای تنها دادن داده های خوب به آن اهمیت کمتری نسبت به ارائه بیشتر و بیشتر آن دارد. و در این معیار، ما تازه شروع کرده ایم: به عنوان مثال، سیستم های هوش مصنوعی مقدار قابل توجهی از متن عمومی در اینترنت را دریافت کرده اند، اما به هیچ وجه به تمام داده هایی که شرکتی مانند گوگل در هنگام در نظر گرفتن داده های خصوصی نگه می دارد، نزدیک نیست. و هزینه قدرت محاسباتی برای سیستمی مانند GPT-4 حدود 100 میلیون دلار بود – ما نمی دانیم وقتی میلیاردها دلار به آنها تحویل داده شود چه اتفاقی خواهد افتاد.

ممکن است محدودیتی وجود داشته باشد. اگر بازدهی کمتری برای داده‌های بیشتر وجود داشته باشد و منابع ما در حال اتمام باشد، ممکن است بهبود سیستم‌ها بسیار فراتر از جایی که امروز هستند دشوار شود. اما می‌تواند یک «اثر چرخ طیار» نیز وجود داشته باشد که در آن سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند برای بهبود سیستم‌های هوش مصنوعی استفاده شوند. به عنوان مثال، برخی از رویکردها آموزش هوش مصنوعی را با استفاده از داده های تولید شده توسط هوش مصنوعی دیگر امتحان کرده اند – و به نظر می رسد که کار می کنند.

موارد استفاده صدای کاملا خوش خیم چرا کارشناسان هوش مصنوعی را به پایان بشریت یا جامعه آنطور که ما می شناسیم مرتبط می کنند؟!

ما نمی دانیم اگر یک سیستم هوش مصنوعی بسازیم که در هر کاری باهوش تر از انسان باشد چه اتفاقی می افتد. به عنوان مثال، شاید نسخه آینده ChatGPT تصمیم بگیرد که بهترین راهی که می تواند به مردم در پاسخ به سؤالات کمک کند این است که به آرامی افراد را دستکاری کند تا مسئولیت آن را بر عهده بگیرند. یا یک دولت اقتدارگرا استقلال بیش از حد به یک سیستم روباتیک میدان نبرد می دهد، که تصمیم می گیرد بهترین راه برای رسیدن به وظیفه خود یعنی پیروزی در جنگ این است که ابتدا یک کودتا در کشور خود انجام دهد. جفری هینتون، یکی از مخترعان شبکه عصبی می‌گوید: «باید باهوش‌تر از قورباغه‌ها چیزی را تصور کنید.»

آیا می توانم به آنچه یک ربات چت به من می گوید اعتماد کنم؟

ChatGPT، Bing و Bard خطاهای واقعی یا توهماتی را که در اصطلاحات صنعتی شناخته می شوند، ایجاد کرده اند. به عنوان مثال، ChatGPT به دروغ یک استاد حقوق آمریکایی را به آزار جنسی متهم کرد و به یک مورد ناموجود اشاره کرد. واشنگتن پست گزارش، در حالی که یک ویدیوی تبلیغاتی برای بارد پاسخ نادرستی به پرسشی درباره تلسکوپ فضایی جیمز وب داد.

چت بات ها بر روی مقادیر نجومی داده های گرفته شده از اینترنت آموزش می بینند. آنها با عملکردی شبیه به متن پیش‌بینی‌کننده، مدلی را برای پیش‌بینی محتمل‌ترین کلمه یا جمله‌ای می‌سازند که پس از درخواست کاربر آمده است. این می تواند منجر به خطاهای واقعی شود، اما ماهیت قابل قبول پاسخ ها می تواند کاربران را فریب دهد تا فکر کنند یک پاسخ 100٪ درست است.

همچنین نگرانی هایی وجود دارد که فناوری پشت ربات های چت می تواند برای تولید اطلاعات نادرست در مقیاس قابل توجهی استفاده شود. هفته گذشته، اقتصاددان ارشد مایکروسافت هشدار داد که هوش مصنوعی می تواند “با انتخابات و غیره آسیب زیادی به دست اسپمرها وارد کند”.

چگونه می توانم بفهمم که شغل من در معرض خطر هوش مصنوعی است؟

به سخنان مدیران فنی گوش دهید. ساندار پیچای، مدیر اجرایی گوگل، اخیراً در پاسخ به این سوال که چه مشاغلی توسط هوش مصنوعی مختل می شود، گفت: «کارگران دانش». این به معنای نویسندگان، حسابداران، معماران، وکلا، مهندسان نرم افزار – و بیشتر است. مدیر عامل OpenAI، سام آلتمن، خدمات مشتری را به عنوان یک دسته آسیب پذیر معرفی کرده است که به گفته او “به زودی مشاغل کمتری وجود خواهد داشت”. رئیس گروه فناوری آی‌بی‌ام، آرویند کریشنا، گفته است که انتظار دارد نزدیک به 8000 شغل پشتیبان در این تجارت، مانند نقش‌های منابع انسانی، با هوش مصنوعی در یک دوره پنج ساله جایگزین شوند.

هفته گذشته، سهام شرکت‌های آموزشی پس از اینکه Chegg، یک ارائه‌دهنده کمک آنلاین در ایالات متحده برای تکالیف نوشتاری و ریاضی دانش‌آموزان، هشدار داد که ChatGPT به رشد مشتریان ضربه می‌زند، ضربه خورد.

همچنین هفته گذشته مجمع جهانی اقتصاد یک نظرسنجی از بیش از 800 شرکت با مجموع 11.3 میلیون کارمند منتشر کرد. یک چهارم از شرکت‌ها گفته‌اند که انتظار دارند هوش مصنوعی باعث از دست دادن شغل شود، اگرچه 50 درصد گفته‌اند که انتظار دارند رشد شغل‌ها را افزایش دهد.

چه کسی از هوش مصنوعی درآمد کسب خواهد کرد؟

شرکت‌های بزرگ فناوری که در خط مقدم توسعه هوش مصنوعی قرار دارند OpenAI مستقر در سانفرانسیسکو، آلفابت مادر گوگل و مایکروسافت هستند که همچنین سرمایه‌گذار در OpenAI است. استارت آپ های برجسته هوش مصنوعی شامل شرکت بریتانیایی Stability AI – شرکت سازنده تصویر Stable Diffusion – و Anthropic هستند.

در حال حاضر، بخش خصوصی در مسابقه توسعه پیشرو است و از نظر مالی در موقعیت پیشرو است. بر اساس گزارش سالانه شاخص هوش مصنوعی، صنعت فناوری در سال گذشته 32 مدل قابل توجه یادگیری ماشینی تولید کرد، در مقایسه با سه مدل تولید شده توسط دانشگاهیان.

از نظر شرکت‌هایی که از استفاده از هوش مصنوعی مولد درآمد کسب می‌کنند (اصطلاح مربوط به چت‌بات‌ها، تولیدکننده‌های صدا و تصویر که متن، تصاویر و صدای قابل قبولی را در پاسخ به درخواست‌های انسان تولید می‌کنند)، در این صورت توسعه مدل‌های AI منبع باز ممکن است این موضوع را باز کند. دستاوردهای بالقوه برای اقتصاد گسترده تر

برخی از آن خطرناک به نظر می رسد. چرا بدون مقررات در اختیار عموم قرار می گیرد؟

تاریخچه اخیر مقررات فناوری این است که دولت ها و تنظیم کننده ها زمانی که این فناوری قبلاً راه اندازی شده است، وارد عمل می شوند. به عنوان مثال، نزدیک به دو دهه پس از راه اندازی فیس بوک، دولت بریتانیا فقط در آستانه اجرای لایحه ایمنی آنلاین است که به دنبال محدود کردن آسیب های ناشی از رسانه های اجتماعی است.

در مورد هوش مصنوعی هم همین اتفاق می افتد. هفته گذشته، کاخ سفید اقداماتی را برای رفع نگرانی ها در مورد توسعه کنترل نشده هوش مصنوعی اعلام کرد، اما آنها به تنهایی مسابقه تسلیحاتی هوش مصنوعی را متوقف نخواهند کرد. ناظر رقابت بریتانیا، سازمان رقابت و بازار، بازنگری در این بخش آغاز کرد، اما یافته های اولیه را تا سپتامبر گزارش نخواهد کرد. پارلمان اتحادیه اروپا درباره قانون هوش مصنوعی رای گیری خواهد کرد، اگرچه مذاکرات برای شکل دادن به این قانون پس از آن ادامه خواهد داشت.

در این میان، آشکارترین تماس‌های مربوط به خویشتنداری از سوی متخصصان هوش مصنوعی می‌آید. در ماه مارس، ایلان ماسک – یکی از بنیانگذاران OpenAI – از جمله امضاکنندگان نامه ای بود که خواستار توقف پروژه های بزرگ هوش مصنوعی شده بود. پیچای که گفته است به دلیل سرعت توسعه هوش مصنوعی خوابش را از دست می دهد، خواستار مقررات جهانی این فناوری به سبک سلاح های هسته ای شده است. تاکنون هیچ نشانه ای از کند شدن مسابقه توسعه یا ظهور یک چارچوب جهانی برای تعدیل آن دیده نشده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …