کمال کیلیچداراوغلو، نامزد اپوزیسیون ترکیه خواستار تغییر است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

هزاران نفر روز شنبه در تظاهراتی در استانبول تجمع کردند تا حمایت خود را از رهبر اپوزیسیون، کمال کیلیچداراوغلو، اعلام کنند.

در حالی که یک هفته تا انتخابات ریاست جمهوری و قانونگذاری ترکیه باقی مانده است، آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد که وی با اندکی برتری نسبت به رئیس جمهور فعلی، رجب طیب اردوغان، روبرو است.

نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که رقابت سختی هم برای انتخابات ریاست‌جمهوری و هم برای انتخابات پارلمانی خواهد بود، که نه تنها تعیین می‌کند چه کسی رهبری ترکیه را بر عهده خواهد گرفت، بلکه تعیین خواهد کرد که ترکیه چه نقشی را در صحنه بین‌المللی ایفا خواهد کرد.

بسیاری تعجب می کنند که آیا کیلیچداراوغلو می تواند رئیس جمهور کهنه کار را که طولانی ترین رهبر کشور است و بارها در گذشته دولتمرد دیگر را شکست داده است، شکست دهد.

نامزد اپوزیسیون حمایت پنج رهبر دیگر ائتلاف شش حزبی مخالف و شهرداران دو شهر بزرگ استانبول و آنکارا را به دست آورده است.

این ائتلاف، معروف به اتحاد ملت، متعهد شده است که عقب‌نشینی دموکراتیک و سرکوب آزادی بیان و مخالفت‌ها در دوران اردوغان را معکوس کند، و به دنبال از بین بردن سیستم قدرتمند ریاست‌جمهوری که او معرفی کرد و قدرت گسترده را در دستان او متمرکز می‌کند.

پایان دوران اردوغان؟

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه 20 سال است که در قدرت بوده و از جذابیت خود برای کسب پیروزی های متعدد استفاده کرده است.

با این حال، این انتخابات در 14 مه ممکن است برای او چالش برانگیزترین باشد، زیرا ترکیه با آشفتگی اقتصادی و تورم بالا مواجه است.

رئیس‌جمهور به‌عنوان بخشی از رویکرد اقتصادی غیرمتعارف خود، نرخ‌های بهره را به شدت کاهش داده است. این کاهش نرخ تورم را در ماه اکتبر به بالاترین سطح 24 ساله خود به بالای 85 درصد رساند و در ماه مارس به نزدیک 50 درصد کاهش یافت. بحران متعاقب هزینه های زندگی گریبانگیر خانوارهای ترکیه شده و درآمد و پس انداز را تحت فشار قرار داده است.

علاوه بر این، رهبر ترکیه همچنین به دلیل واکنش دفترش به زلزله ویرانگر در فوریه که بیش از 48000 نفر را در این کشور کشته و بیش از 100000 ساختمان و خانه را ویران کرد، با واکنش‌های شدید مواجه شده است.

دولت اردوغان به دلیل واکنش ضعیفش به این فاجعه و عدم آمادگی کشور برای زلزله بزرگ مورد انتقاد قرار گرفت. او خود پذیرفته است که در روزهای اولیه زلزله فوریه کمبودهایی وجود داشته است، اما تاکید کرد که اوضاع به سرعت تحت کنترل قرار گرفت.

برخی همچنین این سوال را مطرح می کنند که آیا اردوغان در صورت شکست با انتقال مسالمت آمیز قدرت موافقت خواهد کرد. در سال 2019، پس از اینکه حزب حاکم او کرسی شهرداری استانبول را از دست داد، نتایج انتخابات محلی استانبول را به چالش کشید، اما در دومین رای گیری شکست شرم آورتری را متحمل شد.

روز یکشنبه نوبت به برگزاری یک تجمع سیاسی در شهر قدیمی می رسد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …