قزاقستان یک سال پس از ناآرامی های مرگبار در انتخابات زودهنگام رای می دهد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

رای دهندگان در قزاقستان روز یکشنبه به پای صندوق های رای می روند و در یک انتخابات زودهنگام رای خود را به صندوق می اندازند، اولین انتخابات پس از آن. ناآرامی مرگبار یک سال پیش این کشور غنی از منابع آسیای مرکزی را در بر گرفت.

این رای گیری پس از یک مبارزات انتخاباتی کوتاه اما فعال برای کسب کرسی در مجلس سفلی بازسازی شده پارلمان و در سومین سالگرد استعفای رئیس جمهور نورسلطان نظربایف صورت می گیرد.

نظربایف از زمان استقلال قزاقستان پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 رهبری قزاقستان را برعهده داشت و نفوذ بسیار زیادی ایجاد کرد. انتظار می رفت که جانشین او، قاسم جومارت توکایف، مسیر اقتدارگرایانه نظربایف را ادامه دهد و حتی به افتخار سلف خود، پایتخت را به نورسلطان تغییر نام داد.

اما پس از موج خشونت در ژانویه 2022، زمانی که اعتراضات استانی در ابتدا با افزایش قیمت سوخت سایر شهرها، به ویژه پایتخت تجاری، آلماتی، را فرا گرفت، چشم انداز سیاسی کشور به طور قابل توجهی تغییر کرد و با فریاد زدن تظاهرکنندگان “پیرمرد بیرون!” با اشاره به نظربایف.

بیش از 220 نفر که اکثراً معترض بودند، در اثر سرکوب شدید ناآرامی‌ها توسط پلیس کشته شدند.

در میان خشونت ها، توکایف نظربایف را از سمت قدرتمند خود به عنوان رئیس شورای امنیت ملی برکنار کرد. او نام قبلی پایتخت یعنی آستانه را بازگرداند و پارلمان قانونی را که به نظربایف و خانواده‌اش مصونیت قضایی اعطا می‌کرد، لغو کرد.

توکایف همچنین اصلاحاتی را برای تقویت پارلمان، کاهش اختیارات ریاست جمهوری و محدود کردن ریاست جمهوری به یک دوره هفت ساله آغاز کرد. بر اساس این اصلاحات، یک سوم از 98 کرسی مجلس سفلی پارلمان به جای لیست حزبی، در رقابت های تک نفره انتخاب می شود.

حزب امانت به رهبری توکایف اکثریت قاطع کرسی های پارلمان فعلی را در اختیار دارد و بقیه به احزاب وفادار به امانت تعلق دارد. اگرچه نظرسنجی ها نشان می دهد که امانت بزرگترین حزب در مجلس جدید باقی خواهد ماند، اما توازن نهایی احتمالی مشخص نیست.

بیش از 400 نامزد، که اکثر آنها خود نامزد شده اند، در رقابت های تک مقامی با یکدیگر رقابت می کنند و کمیسیون ملی انتخابات به دو حزب دیگر اجازه داد تا در رقابت تناسبی شرکت کنند.

به نظر می رسد که رقابت گسترده به رای دهندگان انرژی داده است.

با وجود اینکه تبلیغات انتخاباتی تنها در اواسط فوریه مجاز بود شروع شود، اما یک ارزیابی از هیئت نظارت بر انتخابات سازمان گفت: “کارزار انتخاباتی تا کنون، به ویژه در فضای مجازی و در حوزه های انتخاباتی تک وکالتی با تعداد زیادی نامزد، پر جنب و جوش به نظر می رسد.” برای امنیت و همکاری در اروپا

کاندیداها طیف گسترده ای از مسائل از جمله اصلاحات سیاسی بیشتر، مسکن و افزایش قیمت مواد غذایی را مطرح کرده اند و کشور مسیر روشنی را به جلو نشان نمی دهد. اما بسیاری از فرصت های گسترده انتخاباتی تشویق شده اند.

آسل نوسوپووا، تحلیلگر برای روزنامه آستانه تایمز نوشت: «امید است که انتخابات پارلمانی آتی که تحت سیستم جدید انتخاباتی مختلط برگزار می‌شود، تغییر ایجاد کند و دموکراسی‌سازی و آزادسازی سیاسی را در قزاقستان تسهیل کند».

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

وای مردم: بوبرت جمهوری خواه، شاهد دی سی در مورد ادرار کردن عمومی است | جمهوری خواهان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، در صحنه‌های عجیب و غریب …