رئیس جمهور هندوراس می گوید روابط خود را از تایوان به چین تغییر می دهد | هندوراس

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس جمهور هندوراس، شیومارا کاسترو، گفته است که به وزیر خارجه خود دستور داده است تا روابط رسمی با چین برقرار کند، اقدامی که به روابط این کشور با تایوان پایان می دهد و این جزیره را در صحنه جهانی منزوی می کند.

تغییر این کشور آمریکای مرکزی از تایپه به پکن باعث می شود تایوان تنها با 13 کشور روابط دیپلماتیک رسمی داشته باشد.

چین به کشورهایی که با آنها روابط دیپلماتیک دارد اجازه نمی دهد روابط رسمی خود را با تایوان حفظ کنند.

کاسترو که این بیانیه را روز سه شنبه در توییتر بیان کرد، در جریان مبارزات انتخاباتی خود ایده قطع روابط با تایوان و آغاز روابط با چین را مطرح کرده بود. کاسترو روز سه‌شنبه در توییتی گفت که این تصمیم «نشانه‌ای از عزم من برای تحقق برنامه دولت و گسترش مرزها» است.

این اقدام چند هفته پس از آن صورت می گیرد که دولت او اعلام کرد در حال مذاکره با چین برای ساخت یک سد برق آبی به نام پاتوکا II است.

روز چهارشنبه، وزارت خارجه تایوان اعلام کرد که «نگرانی‌های جدی» خود را به دولت هندوراس درباره اعلام کاسترو ابراز کرده و از این کشور خواسته است که تصمیم خود را با دقت بررسی کند و «در دام چین نیفتد» و دوستی طولانی‌مدت بین دو کشور را از بین ببرد.

تایوان یک متحد صادق و قابل اعتماد است. کشور ما همیشه به بهترین شکل ممکن به هندوراس در توسعه ملی خود کمک کرده است. این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد: تنها هدف چین از توسعه روابط با هندوراس کوچک کردن فضای بین المللی کشورمان است و هیچ قصد صادقانه ای برای همکاری به نفع مردم هندوراس ندارد.

وزارت خارجه چین از این اقدام استقبال کرد و گفت که این اقدام “روابط دوستانه و همکاری” را با هندوراس توسعه خواهد داد.

ادواردو رینا، وزیر امور خارجه هندوراس، گفت که این تصمیم در مورد “عمل گرایی، نه ایدئولوژی” و انگیزه بدهی این کشور است.

رینا گفت که هندوراس به انرژی، سیاست های اجتماعی و تامین بدهی های خود نیاز دارد که “کشور را غرق می کند”.

او گفت هندوراس سال گذشته 2.2 میلیارد دلار پرداخت کرد و امسال باید 2.3 میلیارد دلار دیگر برای بدهی خارجی و داخلی خود که در مجموع 20 میلیارد دلار است، بپردازد.

رینا افزود که “171 کشور در جهان با چین قاره ای روابط دارند” و واقعیت اقتصادی این است که هندوراس “باید این تصمیم را اتخاذ کند”.

ایده این است که به دنبال مکانیسم هایی برای سرمایه گذاری بیشتر باشیم [and] تجارت» وی افزود.

رینا به تلویزیون محلی گفت که هندوراس قصد دارد روابط تجاری خود را با تایوان حفظ کند.

به گفته وزارت امور خارجه تایوان، این کشور با اسواتینی، مقر مقدس، جزایر مارشال، نائورو، پالائو، تووالو، بلیز، گواتمالا، هائیتی، پاراگوئه، هندوراس، فدراسیون سنت کریستوفر و نویس، سنت لوسیا، روابط دیپلماتیک دارد. و سنت وینسنت و گرنادین ها.

آمریکای لاتین منبع تنش بین پکن و تایپه بوده است.

همه کشورهای آمریکای مرکزی که با واشنگتن همسو بودند، برای چندین دهه روابط خود را با تایوان حفظ کرده بودند. اما با تغییر هندوراس به پکن، اکنون تنها گواتمالا و پاراگوئه روابط رسمی با تایپه دارند. اپوزیسیون پاراگوئه می گوید در صورت پیروزی در انتخابات آوریل، روابط خود را با پکن تغییر خواهد داد.

در حدود یک دهه گذشته، کاستاریکا، در سال 2007، پاناما (2017)، السالوادور (2018) و نیکاراگوئه (2021) روابط خود را با تایپه قطع کردند و با پکن که سال‌ها با متحدان دیپلماتیک تایپه لابی کرده بود، روابط برقرار کردند.

چین همچنین متهم به استفاده از رشوه برای دستیابی به اهداف دیپلماتیک خود شده است. هفته گذشته، دیوید پانوئلو، رئیس جمهور مستعفی میکرونزی، چین را به “جنگ سیاسی” در تلاش برای جلوگیری از تغییر روابط این کشور اقیانوس آرام از پکن به تایپه متهم کرد.

تیموتی ریچ، تحلیلگر اندیشکده موسسه گلوبال تایوان مستقر در واشنگتن، گفت که «اثرات اساسی» تغییر روابط هندوراس از تایپه به پکن «با فرض اینکه تایوان از واکنش های زانو پرهیز کند، باید محدود شود».

ریچ گفت: «تایوان نمی‌تواند به تنهایی بر روی بسته‌های کمکی رقابت کند و نباید به طور نزدیک‌بینانه روی شرکای دیپلماتیک رسمی که نمی‌توانند به نگرانی‌های اقتصادی یا امنیتی آن کمک کنند، تمرکز کند.

این اقدام هندوراس پیش از سفر برنامه ریزی شده تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان به آمریکای مرکزی در ماه آینده صورت می گیرد، جایی که انتظار می رود وی از گواتمالا و بلیز بازدید کند. با حساسیت بیشتر، او قرار است از ایالات متحده عبور کند و با کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان، ملاقات کند که احتمالاً چین را خشمگین می کند.

چین تایوان را، یک دموکراسی خودمختار که مستقل از پکن اداره می شود، به عنوان یک استان مرتد می بیند که باید با چین “اتحاد” کند و استفاده از زور علیه این جزیره را رد نکرده است. پکن به تلاش‌های دولت‌ها برای تعامل با تایپه واکنش تهاجمی نشان می‌دهد و هیئت‌های دیپلماتیک در تایوان را مورد انتقاد قرار می‌دهد.

آخرین اقدامات دیپلماتیک در بحبوحه نگرانی های فزاینده ایالات متحده و متحدانش در مورد تهاجم احتمالی چین به تایوان صورت می گیرد. ارتش آزادیبخش خلق سورتی پروازهای نظامی روزانه در سراسر تنگه تایوان می فرستد تا ارتش تایوان را از بین ببرد، چیزی که تحلیلگران آن را “جنگ منطقه خاکستری” می نامند.

به گفته وزارت دفاع تایوان، چین صبح چهارشنبه 28 هواپیمای نظامی را در تنگه تایوان به پرواز درآورد که 16 فروند از آنها از خط میانه، مرز غیررسمی که دو ساحل را تقسیم می کند، عبور کردند.

رویترز و خبرگزاری فرانسه به این گزارش کمک کردند

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پنجاب با قطع اینترنت در پی شکار واعظ سیک توسط مقامات | هندوستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، زندگی اقتصادی در ایالت پنجاب …