بیش از 100 کشته در اثر بازگشت طوفان فردی به موزامبیک و مالاوی | موزامبیک

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

موزامبیک و مالاوی در حال محاسبه هزینه‌های طوفان استوایی فردی هستند که در آخر هفته برای دومین بار طی یک ماه در جنوب آفریقا، بیش از 100 کشته برجای گذاشت، تعداد زیادی زخمی و ردی از ویرانی به جا گذاشت.

فردی یکی از قوی ترین طوفان هایی است که تاکنون در نیمکره جنوبی ثبت شده است و طبق گفته سازمان جهانی هواشناسی می تواند طولانی ترین طوفان استوایی باشد.

روز شنبه مرکز موزامبیک را زیر و رو کرد، سقف‌های ساختمان‌ها را شکافت و سیل گسترده‌ای را در اطراف بندر کولیمان به ارمغان آورد، و سپس با باران‌های سیل آسا به سمت مالاوی حرکت کرد.

میزان کامل خسارات و تلفات جانی به ویژه در موزامبیک هنوز مشخص نیست، زیرا منبع تغذیه و سیگنال های تلفن در برخی از نقاط منطقه آسیب دیده قطع شده است.

چارلز کالمبا، کمیسر اداره امور مدیریت بلایای طبیعی، روز دوشنبه گفت که طوفان در مالاوی 99 کشته برجای گذاشته است، از جمله 85 نفر در مرکز تجاری اصلی بلانتایر.

تعداد کل کشته شدگان طوفان فردی در موزامبیک، مالاوی و ماداگاسکار از زمانی که برای اولین بار در ماه گذشته به خشکی رسید، اکنون حدود 136 نفر است.

ماریون پچایر، مدیر کشوری پزشکان بدون مرز (MSF) در تماس تلفنی با رویترز گفت که بیمارستان مرکزی بلانتایر تا اوایل بعدازظهر حداقل 60 جسد را دریافت کرده است و افزود که حدود 200 مجروح در بیمارستان تحت مداوا هستند.

وی گفت که جراحات ناشی از سقوط درختان، رانش زمین و جاری شدن سیلاب بوده است. «بسیاری از (خانه‌ها) خانه‌های گلی با سقف‌های حلبی هستند، بنابراین سقف‌ها روی سر مردم می‌افتد».

مردی بیرون خانه آسیب دیده از طوفان در گل و لای ایستاده است.
مردی بیرون از خانه آسیب دیده خود در بلانتایر، مالاوی ایستاده است. عکس: توکو چیکوندی/AP

سخنگوی پلیس، پیتر کالایا، به رویترز گفت که تیم‌های امدادی به دنبال مردم در Chilobwe و Ndirande، دو شهر از بدترین آسیب‌دیدگی‌ها در بلانتایر، دومین شهر بزرگ کشور، بوده‌اند، جایی که روز دوشنبه همچنان باران می‌بارید و بسیاری از ساکنان آن بی‌نظیر بودند. قدرت.

کالایا گفت: «بیم آن می رود که برخی از افراد ناپدید در زیر آوار دفن شوند.

شرکت ملی برق مالاوی EGENCO گفت که ظرفیت تولید برق ناپایدار است و دو بار در روز دوشنبه خاموشی کامل سیستم را تجربه کرده است. به گفته این سازمان، تمام نیروگاه های برق آبی بزرگ را تعطیل کرده است تا از آسیب محافظت کند.

نلسون لودوویکو، یک نماینده استانی از موسسه ملی مدیریت ریسک بلایا، در رادیو موزامبیک گفت که حداقل 10 نفر در استان زامبزیا موزامبیک جان باختند و افزود که این ارقام هنوز موقتی است.

«وضعیت در استان زامبزیا بحرانی است. آرمیندو تیاگو، وزیر بهداشت، در رادیو عمومی گفت: ما نمی‌توانیم با تصویر دقیقی از مقیاس خسارت پیش برویم زیرا هیچ ارتباطی با همه مناطق وجود ندارد.

گای تیلور، رئیس بخش حمایت، ارتباطات و مشارکت یونیسف در موزامبیک، از کولیمان به رویترز گفت که آژانس‌های بشردوستانه در آنجا ظرفیت مقابله با فاجعه‌ای به این اندازه را ندارند.

ما ساختمان ها و کلینیک های ویران شده زیادی را دیدیم. سقف خانه های مردم بر اثر باد کنده شد. حتی قبل از وقوع طوفان شاهد سیل محلی بودیم.»

او گفت که وزش باد روز دوشنبه کاهش یافته بود، اما همچنان سیلاب های زیادی وجود داشت که محصولات را از بین برده و خطر بیماری های منتقله از طریق آب را ایجاد کرده بود.

موزامبیک در چهار هفته گذشته شاهد بارندگی بیش از یک سال بوده است.

مالاوی با مرگبارترین شیوع وبا در تاریخ خود دست و پنجه نرم می کند و آژانس های سازمان ملل هشدار داده اند که وضعیت اکنون ممکن است بدتر شود.

دانشمندان می گویند تغییرات آب و هوایی ناشی از سوخت های فسیلی طوفان های استوایی را قوی تر می کند، زیرا اقیانوس ها گرمای انتشار گازهای گلخانه ای را جذب می کنند و هنگامی که آب گرم دریا تبخیر می شود، انرژی گرمایی به جو منتقل می شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

گردباد می سی سی پی: بایدن پس از طوفان مرگبار اعلام وضعیت اضطراری کرد | می سی سی پی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، جو بایدن برای مناطقی که …