سوناک بایدن را به بلفاست برای بیست و پنجمین سالگرد توافق جمعه خوب دعوت کند | توافق جمعه خوب

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ریشی سوناک فاش کرده است که شخصاً از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دعوت می کند تا ماه آینده به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد توافق جمعه خوب، از ایرلند شمالی بازدید کند.

نخست‌وزیر در بزرگترین اشاره‌ای که تاکنون به انجام این سفر موردانتظار انجام می‌شود، در هواپیمای سفر به کالیفرنیا به خبرنگاران گفت که امیدوار است بایدن بتواند به آن سفر کند.

سوناک پس از پرداختن به موضوع پیچیده پروتکل ایرلند شمالی پس از برگزیت، که بسیاری در واشنگتن آن را برای دریافت چراغ سبز چنین سفری حیاتی می‌دانستند، تاکید کرد فرصتی برای “جشن” صلحی که پس از توافق حاصل شد وجود دارد.

او گفت: من مشتاق دعوت هستم [Biden] آمدن. هنوز تایید نشده اما این چیزی خواهد بود که بدیهی است که در مورد آن با او صحبت خواهم کرد. امیدواریم که او بتواند آن را انجام دهد.»

سوناک گفت که دیدار رئیس جمهور ایالات متحده “راه خوبی” برای بزرگداشت سالگرد توافق جمعه خوب خواهد بود، با تعدادی از سیاستمداران دیگر – از جمله بیل و هیلاری کلینتون – که انتظار می رود در بلفاست برای یک رویداد بزرگ در 17-19 آوریل برگزار شود. ، توسط دانشگاه کوئینز سازماندهی شده است.

این سالگرد در 10 آوریل است و 25 سال از روزی است که تونی بلر و برتی آهرن، نخست وزیران سابق بریتانیا و ایرلند و همچنین جورج میچل، سناتور سابق ایالات متحده به توافق رسیدند.

گفته می‌شود که بایدن که دارای میراث ایرلندی است، تیم‌های «پیش‌پیش» را از کاخ سفید به بلفاست و جمهوری ایرلند برای ارزیابی‌های اولیه درباره مسائل امنیتی و سیاستی که در این سفر مورد بحث قرار می‌گیرد، فرستاده است.

سوناک پیشرفت اخیر خود در پروتکل ایرلند شمالی را برجسته کرد – که در پیمانی با اتحادیه اروپا موسوم به “چارچوب ویندزور” بازنگری شد و آن را “گامی مثبت” خواند.

او گفت: “من بسیار مشتاق بودم تا برای برخی از چالش های پروتکل حل و فصل کنم و … کار درست را برای مردم و مشاغل آنجا انجام دهم.”

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

سوناک در پاسخ به این سوال که آیا “روابط ویژه” بریتانیا و ایالات متحده با سفر دیگری به بریتانیا در ماه مه برای تاجگذاری پادشاه چارلز تقویت می شود، سوناک این احتمال را رد نکرد.

او گفت: “چیزهای بزرگ زیادی برای جشن گرفتن وجود دارد.”، اما تاکید کرد که هیچ تصمیمی گرفته نشده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

لیگان روب از لیورپول در قرعه کشی هیجان انگیز دربی WSL مرسی ساید تکذیب شد | فوتبال

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، دربی مرسی ساید بدون جنجال دربی …