چین برای جلوگیری از اعتراضات علیه کووید صفر و واکسینه کردن افراد مسن حرکت می کند | چین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پلیس در چین برای خنثی کردن اعتراضات علیه کووید صفر به قدرت رسیده است و مقامات بهداشتی، چند روز پس از نمایش نافرمانی مدنی که از زمان به قدرت رسیدن رئیس جمهور شی جین پینگ در یک دهه پیش بی سابقه بود، اقدام به واکسیناسیون برای افراد مسن کرده اند.

بر اساس ویدئوهای رسانه های اجتماعی حداقل یک نفر دستگیر شد و همچنین گزارش هایی وجود داشت که برخی از تظاهرکنندگان پس از شرکت در تجمعات خیابانی نادر در شهرهای سراسر کشور از طریق تلفن توسط مقامات بازجویی شده بودند.

گزارش ها حاکی از آن است که این دستگیری اواخر روز دوشنبه در شهر هانگژو صورت گرفت. ویدئوهایی در رسانه‌های اجتماعی که نمی‌توان آن‌ها را به‌طور مستقل تأیید کرد، نشان می‌دهد که صدها پلیس دوشنبه شب یک میدان عمومی بزرگ را اشغال کرده‌اند و از تجمع مردم جلوگیری می‌کنند.

یکی از ویدئوها پلیس را نشان می‌دهد که در محاصره جمعیت کوچکی از مردم که گوشی‌های هوشمند در دست دارند، اقدام به دستگیری می‌کنند در حالی که دیگران تلاش می‌کنند فرد بازداشت‌شده را عقب بکشند. پلیس هانگژو بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

در شانگهای و پکن، پلیس صبح روز سه شنبه همچنان در حال گشت زنی در مناطقی از شهرهایی است که برخی از گروه ها در برنامه رسانه اجتماعی تلگرام به مردم پیشنهاد داده بودند که دوباره جمع شوند. حضور آنها در غروب دوشنبه و در طول شب باعث شد که تجمع دیگری برگزار نشود.

گزارش‌هایی مبنی بر درخواست پلیس از مردم برای بررسی وجود شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) و اپلیکیشن تلگرام وجود دارد که توسط معترضان آخر هفته استفاده شده است. VPN برای اکثر مردم چین غیرقانونی است، در حالی که برنامه تلگرام از اینترنت چین مسدود شده است.

مردم همچنین دستورالعمل‌هایی را در تلگرام به اشتراک می‌گذاشتند که چگونه داده‌های تلفن را از بررسی‌های تصادفی پلیس، از جمله برنامه‌ها یا تنظیمات برای پاک کردن سریع داده‌ها، ایمن نگه دارند. در یکی از پیام‌ها آمده است: «اگر تلفن شما توسط پلیس دزدیده یا گرفته شود چه باید کرد – این راهنمای کوچک ممکن است از موقعیت‌های ناخوشایند در جاده جلوگیری کند.

در شانگهای، در نزدیکی محل اعتراضات آخر هفته، کارکنان بار به خبرگزاری AFP گفتند که به آنها دستور داده شده ساعت 10 شب به وقت محلی برای “کنترل بیماری” تعطیل شوند. گروه های کوچکی از افسران خارج از هر خروجی مترو ایستاده بودند.

در طول روز، خبرنگاران خبرگزاری فرانسه دیدند که افسران چهار نفر را بازداشت کردند و بعداً یکی را آزاد کردند. جو امشب عصبی است. پلیس زیادی در اطراف وجود دارد.

کنفرانس مطبوعاتی کمیسیون ملی بهداشت بعد از ظهر سه شنبه نشان داد که دولت احتمالاً ناآرامی ها را مورد توجه قرار داده است. یکی از مقامات در پاسخ به سؤالات، «مشکلاتی را که اخیراً توسط مردم گزارش شده است» تصدیق کرد. این مقام در ادامه گفت که این مشکلات صرفاً مربوط به “پیشگیری و کنترل خود بیماری همه گیر” نیست، بلکه به مسائل مربوط به اجرای در سطح محلی، وقفه های بسیار کوتاه بین قرنطینه ها و سردرگمی در مورد قوانین مختلف مربوط می شود.

کنفرانس مطبوعاتی منظم همچنین به تشریح یک برنامه جدید واکسیناسیون برای جمعیت مسن چین پرداخت. مقامات فاش کردند که تنها 76.6 درصد از افراد بالای 80 سال دو دوز دریافت کرده اند، در مقایسه با بیش از 90 درصد از جمعیت عمومی، و تنها 65.8 درصد یک دوره کامل سه دوره را دریافت کرده اند. برنامه کاری جدید برای «تقویت واکسیناسیون کرونا در سالمندان» به مقامات محلی دستور داد تا ترویج و تحویل واکسن را به گروه‌های سنی مسن‌تر که به مراتب بیشتر از نسل‌های جوان نسبت به واکسیناسیون مخالفت داشتند، بهبود بخشند. با این حال، همچنین گفت که برخی از افراد باید توضیح دهند که چرا خودداری می کنند.

نرخ پایین واکسیناسیون در میان افراد مسن یکی از موانع اصلی چین برای کاهش اقدامات صفر کووید در قلب اعتراضات است.

در پکن، صدها نفر از جوانان عمدتاً در عصر روز یکشنبه با جسارت در دمای یخ زدگی در نزدیکی ساحل رودخانه در پایتخت جمع شدند، زیرا برای قربانیان آتش‌سوزی مرگبار آپارتمان در منطقه سین کیانگ در شمال غربی چین به فراخوان‌هایی برای پایان دادن به کووید صفر تبدیل شد.

یک زن معترض به خبرگزاری فرانسه گفت که تا عصر روز دوشنبه او و پنج تن از دوستانش که در تظاهرات شرکت کرده بودند، تماس های تلفنی از پلیس پکن دریافت کرده اند و خواستار اطلاعاتی درباره تحرکات آنها شده اند.

در یک مورد، یک افسر پلیس پس از اینکه دوستش از پاسخ دادن به تلفن آنها خودداری کرد، به خانه او رفت. او به AFP گفت: «او نام من را گفت و از من پرسید که آیا دیشب به رودخانه لیانگما رفتم یا نه… او دقیقاً پرسید چند نفر آنجا بودند، چه ساعتی رفتم، چگونه در مورد آن شنیدم. پلیس تاکید کرد که اعتراض دیشب یک تجمع غیرقانونی بوده و اگر خواسته‌ای داشتیم می‌توانیم آن را از طریق مجاری عادی ارائه کنیم.

افسران پلیس در جریان تظاهرات علیه سیاست‌های صفر کووید در پکن در روز یکشنبه نگهبانی می‌دهند.
افسران پلیس در جریان تظاهرات علیه سیاست‌های صفر کووید در پکن در روز یکشنبه نگهبانی می‌دهند. عکس: خبرگزاری آنادولو/گتی ایماژ

یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه گزارش داد که مشخص نیست پلیس چگونه هویت برخی از معترضان را کشف کرد و اکثریت قریب به اتفاق معترضان در تظاهرات روز یکشنبه مدارک شناسایی خود را توسط پلیس بررسی نکردند.

روزنامه‌های روز سه‌شنبه چندین مطلب در مورد صفر کووید منتشر کردند، از جمله سرمقاله‌ای در شین‌هوا که اذعان داشت این همه‌گیری «تا حدی بر تولید و زندگی اجتماعی تأثیر گذاشته است».

در این بیانیه آمده است: «در مواجهه با تغییرات پیچیده در همه‌گیری، همه محلات و ادارات باید صبورتر باشند و احساسات مردم را تسکین دهند».

روز دوشنبه، تظاهرات کوچکتر در خارج از سرزمین اصلی چین سرایت کرد. ده ها معترض در منطقه تجاری مرکزی هنگ کنگ، محل تظاهرات گاهی خشونت آمیز ضد دولتی در سال 2019، تجمع کردند. ناراضیان و دانشجویان خارج از کشور در شهرهای مختلف جهان از جمله لندن، پاریس، توکیو و سیدنی تظاهرات و تظاهرات در مقیاس کوچک برگزار کردند.

کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، ناآرامی ها در چین توسط معترضان را از نزدیک زیر نظر دارد. جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی، واکنش بایدن به خواسته های معترضان را توصیف نکرد اما گفت که رئیس جمهور از حقوق آنها حمایت می کند. کربی گفت: «مردم باید حق تجمع و اعتراض مسالمت‌آمیز به سیاست‌ها یا قوانین یا دیکته‌هایی را داشته باشند که با آن مخالفت می‌کنند».

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، گفت که چین یک “چالش سیستمی” برای ارزش ها و منافع بریتانیا ایجاد کرده است، زیرا دولت وی کتک زدن گزارشگر بی بی سی را محکوم کرده است.

از روز جمعه، موجی از اعتراضات در سراسر شهرهای چین گسترش یافت که منجر به کشته شدن 10 نفر در آتش سوزی ساختمانی در ارومچی در سین کیانگ شد. بیشتر منطقه بیش از سه ماه در قرنطینه بود و مردم قرنطینه را عامل مرگ و میرها می‌دانستند.

چرا صفحات سفید کاغذ سفید به نماد مخالفت در چین تبدیل شده است – ویدئو

اعتراضات نشان دهنده ناامیدی و تردید فزاینده نسبت به تعهد حزب کمونیست حاکم به صفر-کووید است. دولت شی در تلاش برای محدود کردن شیوع، سیاست قرنطینه، آزمایش مکرر میلیون‌ها نفر و قرنطینه طولانی‌مدت برای مهاجران خارج از کشور را دنبال کرده است.

مجموعه ای از حوادث مربوط به اجرای این سیاست، از جمله تصادف اتوبوس که منجر به کشته شدن 27 نفر شد که به قرنطینه منتقل شدند، و خودکشی های متعدد و سایر مرگ های مرتبط با قرنطینه و محدودیت ها، تحمل مردم را آزمایش کرده است.

خبرگزاری فرانسه و رویترز به این گزارش کمک کردند

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

راگبی بازان آرژانتینی به دلیل قتل یک نوجوان به حبس ابد محکوم شدند | آرژانتین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، هشت بازیکن آماتور راگبی به …