هولودومور: آلمان قحطی که میلیون‌ها اوکراینی را در دهه 1930 کشت، «نسل‌کشی» می‌خواند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

بر اساس پیش‌نویس قطعنامه‌ای که روز جمعه رونمایی شد، آلمان قحطی دهه 1930 در اوکراین شوروی در دوران جوزف استالین را به عنوان یک “نسل کشی” به رسمیت خواهد شناخت.

این سند که توسط ائتلاف حاکم آلمان ارائه شده است، چهارشنبه آینده در بوندستاگ، پارلمان آلمان مورد بحث قرار خواهد گرفت.

بین سال‌های 1932 تا 1933، حدود 3.5 میلیون اوکراینی در قحطی دست‌ساز به نام هولودومور که در زبان اوکراینی به معنای «نابودی با گرسنگی» است، جان خود را از دست دادند.

برخی از مورخان ادعا می کنند که استالین عمدا قحطی را برای از بین بردن جنبش استقلال اوکراین سازماندهی کرد. برخی دیگر می گویند که این ناشی از سیاست های نادرست او برای جمع آوری زمین های کشاورزی است.

نسل کشی که در طول جنگ جهانی دوم در سال 1944 ابداع شد، نابودی عمدی یک قوم است، خواه یک گروه قومی، ملی، نژادی یا مذهبی باشند.

اوکراینی‌ها در چهارمین شنبه نوامبر، که امسال مصادف با 26 نوامبر است، یک روز یادبود ملی برای هولودومور برگزار می‌کنند – که 16 کشور آن را نسل‌کشی می‌دانند.

روسیه قاطعانه طبقه بندی هولودومور به عنوان نسل کشی را رد می کند. این سازمان ادعا می کند که قحطی بزرگی که در اوایل دهه 1930 در اتحاد جماهیر شوروی رخ داد، نه تنها اوکراینی ها، بلکه روس ها، قزاق ها، آلمانی های ولگا و تعدادی از مردمان دیگر را نیز کشت.

در پیش نویس قطعنامه آمده است که قحطی یکی از “غیرانسانی ترین جنایاتی است که نظام های توتالیتر… در نیمه اول قرن بیستم مرتکب شده اند.”

ادامه می‌دهد: این جنایت «بخشی از تاریخ مشترک ما اروپایی‌ها است. تمام اوکراین [was] تحت تأثیر قحطی و سرکوب، نه فقط مناطق غله‌کش آن».

از منظر کنونی، بدیهی است که این یک نسل کشی در سطح تاریخی و سیاسی است.»

طبقه بندی قحطی به عنوان “نسل کشی” در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین که در فوریه آغاز شد بسیار مهم است.

رابین واگنر، یک نماینده سبز که به تدوین متن کمک کرد، گفت: «یک بار دیگر، خشونت و ترور باید اوکراین را از پایگاه‌های حیاتی‌اش محروم کند و کل کشور را تسلیم کند».

او نامیدن هولودومور را “نسل کشی” به عنوان یک “سیگنال هشدار” توصیف کرد.

واگنر ادامه داد: رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین “بخشی از سنت ظالمانه و جنایتکارانه استالین است.”

اوکراین سال ها برای به رسمیت شناختن هولودومور به عنوان یک نسل کشی تلاش کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

حمله Ofwat به عدم سرمایه گذاری شرکت های آب برای کاهش تخلیه فاضلاب | اب

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، Ofwat از شرکت های آب …