زلنسکی به سازمان ملل گفت که حملات روسیه جنایت علیه بشریت است، زیرا برق در اوکراین و مولداوی قطع می شود | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ولدیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در حملاتی به سازمان ملل گفت که «جنایت آشکار علیه بشریت» است.

زلنسکی در نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد در اواخر روز چهارشنبه گفت که اوکراین قطعنامه‌ای ارائه خواهد کرد که «هر گونه ترور انرژی» را محکوم کند. وی با اشاره به احتمال وتوی روسیه، گفت: «این مزخرف است که حق وتو برای طرفی که این جنگ را به راه انداخته است تأمین شود».

زلنسکی گفت: ما نمی توانیم گروگان یک تروریست بین المللی باشیم.

او همچنین از سازمان ملل دعوت کرد تا کارشناسانی را برای بررسی و ارزیابی زیرساخت های حیاتی اوکراین اعزام کند.

زلنسکی از طریق لینک ویدیویی به شورای امنیت گفت: «وقتی دمای ما زیر صفر است و میلیون‌ها نفر بدون منابع انرژی، بدون گرمایش و آب هستند، این یک جنایت آشکار علیه بشریت است».

این در حالی است که مذاکرات بین G7 و سایر متحدان طرفدار اوکراین برای تعیین سقف قیمت نفت روسیه، پس از پایان نشست بین مقامات اتحادیه اروپا بدون توافق، ظاهراً با شکست مواجه شد.

سقف قیمت صادرات نفت روسیه از طریق دریا بخشی از تحریم‌هایی است که قصد دارد مسکو را از طریق محدود کردن درآمدهای حاصل از صادرات نفت مجازات کند. بنا به گزارش ها، دیپلمات های اتحادیه اروپا نتوانستند به توافقی بر سر قیمت تعیین شده برسند.

روز چهارشنبه، ارتش اوکراین اعلام کرد که نیروهای روسیه حدود 70 موشک کروز به اهدافی در سراسر کشور شلیک کرده و همچنین پهپادهای تهاجمی را مستقر کرده اند.

مقامات گفتند که در این حملات حداقل هفت نفر کشته شدند و سه نیروگاه هسته ای از شبکه قطع شدند.

وزارت انرژی این کشور گفت که عرضه به “اکثریت قریب به اتفاق مصرف کنندگان برق” قطع شده است. ویتالی کلیچکو، شهردار پایتخت، گفت که تمام کیف آب از دست رفت. مدیریت این شهر اعلام کرد که آب و گرمایش از صبح روز پنجشنبه به ساختمان های مسکونی بازمی گردد.

بلوک های مسکونی در کیف پس از حملات روسیه بدون برق.
بلوک های مسکونی در کیف پس از حملات روسیه بدون برق باقی ماندند. عکاس: Evgeniy Maloletka/AP

اواخر چهارشنبه، معاون دفتر ریاست جمهوری اوکراین گفت که کیف و بیش از دوازده منطقه از جمله لویو و اودسا در جنوب، دوباره به شبکه برق متصل شده اند.

کلیچکو گفت 21 موشک از 31 موشکی که کیف را هدف قرار داده بودند قبل از رسیدن به اهداف خود سرنگون شدند. یکی از 10 نفری که از دفاع فرار کردند، به یک بلوک آپارتمانی در ویشگورود، حومه شمالی شهر برخورد کرد و سه نفر را کشت و 15 نفر را زخمی کرد.

یک مهدکودک در طبقه همکف پایین ساختمان وجود داشت، اما پس از خاموش شدن آژیر حمله هوایی، آن را تخلیه کردند. انفجار یک دهانه سه متری در مقابل ساختمان ایجاد کرد، آپارتمان های اطراف آن را ویران کرد، بالای درختان مجاور را منفجر کرد و زمین بازی کودکان را ویران کرد.

درست بر فراز ما پرواز کرد. ما صدای سوت را شنیدیم و سپس روی ساختمان فرود آمد.» او و پسر هشت ساله‌اش، اولکسی، در چادری که توسط اورژانس برپا شده بود، پناه می‌گرفتند و گوشی‌هایشان را شارژ می‌کردند.

یک مرد محلی دیگر به نام اولکساندر، 28 ساله، که نام خانوادگی خود را اعلام نکرد، گفت: «چند انفجاری رخ داد. دو تا ساکت تر و یکی بلندتر بود و یکی از موشک ها مستقیم بالای سرم رفت.»

رزماری دی کارلو، مسئول سیاسی سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت خواستار توقف فوری حملات روسیه شد که ناقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی است و تاکید کرد: «باید در قبال هرگونه نقض قوانین جنگ پاسخگو باشد».

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، گفت ولادیمیر پوتین “زمستان را برای تحمیل درد و رنج شدید به مردم اوکراین سلاح می کند”.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل، به شورای امنیت گفت که مسکو “در پاسخ به جریان لجام گسیخته سلاح به اوکراین و درخواست های بی پروا کیف برای شکست روسیه، حملاتی را علیه زیرساخت ها انجام می دهد.”

آتش نشانان در محل یک بلوک آپارتمانی که بر اثر اعتصابات در ویشهرود، در نزدیکی کیف ویران شده است، کار می کنند
حداقل هفت نفر در نتیجه حملات روسیه در سراسر اوکراین کشته شدند. عکس: اولگ پتراسیوک/EPA

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، گفت که آخرین سری حملات روسیه پاسخی به تصمیم پارلمان اروپا برای به رسمیت شناختن روسیه به عنوان “دولت حامی تروریسم” در رابطه با تهاجم 9 ماهه این کشور به اوکراین و درخواست آن برای 27 است. – کشور اتحادیه اروپا به دنبال.

کوله با از حامیان غربی کیف خواست تا سیستم های دفاع هوایی بیشتری را تامین کنند، گفت: «روسیه از آنجایی که نمی تواند در یک نبرد منصفانه با ارتش اوکراین پیروز شود، یک جنگ ترور بزدلانه علیه غیرنظامیان به راه انداخته است».

تصمیم روز چهارشنبه قانونگذاران اروپایی برای به رسمیت شناختن روسیه به عنوان “دولت حامی تروریسم” یک اقدام سیاسی نمادین و بدون عواقب قانونی است.

کی‌یف ماه‌ها از جامعه بین‌المللی خواسته است که روسیه را «دولت تروریستی» اعلام کند و تصمیم پارلمان اتحادیه اروپا احتمالاً مسکو را خشمگین خواهد کرد.

در قطعنامه تصویب شده توسط قانونگذاران اتحادیه اروپا آمده است: “حملات و جنایات عمدی فدراسیون روسیه علیه جمعیت غیرنظامی اوکراین و سایر موارد نقض جدی حقوق بشر و قوانین بین المللی بشردوستانه به منزله اقدامات تروریستی است.”

اوکراین این تصمیم را ستود و زلنسکی خواستار پاسخگویی روسیه به منظور پایان دادن به سیاست دیرینه تروریسم خود در اوکراین و سراسر جهان شد.

رویترز و خبرگزاری فرانسه به این گزارش کمک کردند

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اشاره به شورش محافظه‌کاران در ممنوعیت مزرعه بادی خشکی که منجر به دور برگشتی می‌شود | قدرت باد

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، وزیران در روزهای آینده در …