حزب کارگر متعهد به حفاظت از میراث بومی جدید است، اما پاسخ به گزارش تنگه جوکان، مالکان سنتی را خشمگین می کند | بومیان استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دولت فدرال با پذیرفتن همه توصیه‌های گزارش مربوط به تخریب فاجعه‌بار یک مکان مقدس بومیان 46000 ساله در جووکان، به جز یکی از توصیه‌های گزارش مربوط به تخریب فاجعه‌بار شرکت معدنی ریوتینتو، حفاظت‌های جدیدی را برای مکان‌های میراث بومی وضع خواهد کرد.

اما سازمانی که به نمایندگی از صاحبان سنتی پوتو کونتی کورراما و پینیکورا (PKKP) در قلب فاجعه در دره جووکان است، می‌گوید که از پاسخ «عصبانی و ناامید» هستند زیرا در مورد محتوا با آنها مشورت نشده است.

تنگه جووکان، در منطقه پیلبارا در غرب استرالیا، مکان مقدسی بود که 46000 سال اشغال مداوم را نشان می داد و پیوند ژنتیکی 4000 ساله را برای صاحبان سنتی PKKP امروزی فراهم می کرد.

ریوتینتو در سال 2020 آن را منفجر کرد تا به سنگ آهن با عیار بالاتر دسترسی پیدا کند، که منجر به اعتراض جهانی، شورش سهامداران، خروج سه تن از مدیران ارشد آن و تحقیقات کمیته مشترک پارلمانی درباره فاجعه شد.

گزارش نهایی کوبنده کمیته در سال 2020 به «شکست‌ها در هر سطحی» از دولت اشاره کرد. هشت توصیه از جمله تغییر فوری قانونی برای توقف تخریب میراث بومیان در سراسر کشور ارائه کرد.

صبح پنجشنبه، تانیا پلیبرسک، وزیر محیط زیست، پاسخ رسمی دولت را در پارلمان ارائه کرد و گفت که همه توصیه ها به جز یک مورد را می پذیرد و برای تغییر قانون وضع می کند.

یک توصیه کلیدی حل نشده باقی مانده است: آیا مسئولیت اداره قوانین میراث بومی باید با وزیر محیط زیست باقی بماند یا به وزیر امور بومی منتقل شود.

پلیبرسک گفت که این تصمیم با مشورت با اتحاد حفاظت از میراث ملل اول، ائتلافی از سازمان های بومی کلیدی که پس از فاجعه جوکان شکل گرفت، به عنوان بخشی از روند اصلاحات میراث فرهنگی گسترده تر اتخاذ خواهد شد.

پلیبرسک به پارلمان گفت: «این اصلاحات برای توقف توسعه یا توقف پیشرفت نیست. “آنها در مورد جبران عدم تعادل، قدیمی ترین عدم تعادل ما هستند. ما از میراث فرهنگی بومی محافظت می کنیم به همان دلیلی که از بیانیه اولورو صمیمانه و صمیمانه به مجلس حمایت می کنیم.

ما همیشه کشور بهتری هستیم که یکپارچه‌تر و مطمئن‌تر و مطمئن‌تر از خودمان هستیم، وقتی به همه یک صندلی بر سر میز می‌دهیم و به همه صداها گوش می‌دهیم.»

پلیبرسک گفت که گزارش‌های کمیته «خواندنی دشوار، خشم‌آمیز و اغلب تکان‌دهنده است. اما این مهم است که استرالیایی ها بفهمند چه اتفاقی افتاده است، زیرا باید به خاطر داشته باشیم که این هتک حرمت قانونی بود. هیچ قانونی در اینجا نقض نشد. در عوض، ما یک سیستم کامل داریم که منافع تاریخ و فرهنگ بومی را ناامید می کند.»

اما رئیس شرکت بومی PKKP، بورچل هیز، در بیانیه ای کوتاه گفت که آنها از عدم مشورت با آنها عصبانی هستند. PKKP “چشیدن طعم ویرانی را چشیده بود و ما می دانیم که چه باید کرد”.

آنتونی واتسون، پل هاوس و جیمی لو پشت سر پت دادسون، تانیا پلیبرسک، دکتر هرون لوبان و لیندا برنی ایستاده‌اند که پشت میز گردی نشسته‌اند و اسنادی در مقابلشان دارند.  پلیبرسک و لوبان دست می دهند و بقیه کف می زنند
اعضای ائتلاف حفاظت از میراث ملل اول با وزرا در امضای پاسخ دولت به گزارش تخریب تنگه جوکان. عکس: Mick Tsikas/AAP

هیز گفت: «ما ایمیلی را در روز سه‌شنبه 22 نوامبر از دفتر وزیر دریافت کردیم مبنی بر اینکه این اتفاق بدون هیچ جزئیات یا پیگیری معنی‌داری رخ می‌دهد. ما انتظار داشتیم وزیر قبل از اعلام عمومی درباره کشور و میراث فرهنگی ما با ما دیدار کند.

«به نظر می‌رسد که یک رویداد رسانه‌ای در کانبرا مهم‌تر از احترام گذاشتن به PKKP است که از ما بپرسند چه کاری می‌توان انجام داد تا مانع از وقوع مجدد چیزی مانند تخریب پناهگاه‌های صخره‌ای جوکان شویم، یا حتی به ما اطلاع دهیم که دولت چیست. برنامه ریزی.”

این شرکت گفت که اظهار نظر بیشتری ارائه نخواهد کرد.

سخنگوی پلیبرسک گفت که دفتر وزیر “حداقل در چهار نوبت از زمانی که این پاسخ توسط کابینه در روز سه شنبه تایید شد” تلاش کرده است با PKKP درگیر شود.

سخنگو گفت: “دفتر وزیر با مدیر میراث فرهنگی PKKP صحبت کرد.” همچنین پیشنهاد جلسه ای بین مدیرعامل و وزیر داده شد.

پاسخ دولت اولین گام بزرگ رو به جلو در اصلاحات میراث فرهنگی از زمان انتشار این گزارش در دولت موریسون در سال 2021 است.

دولت موافقت کرد که استفاده از بندهای گاگ در قراردادهای بین شرکت‌های معدنی و مالکان سنتی باید غیرقانونی شود. این بندها مدتهاست که مالکان سنتی را از صحبت علنی علیه تخریب میراث خود باز می دارد.

Plibersek همچنین اصلاح رژیم عنوان بومی را پیش بینی کرد. او گفت که در حال حاضر، گروه های مالک سنتی با عدم تعادل قدرت در مذاکره با شرکت های منابع مواجه هستند.

او به رادیو ABC گفت: “شما نه فقط عدم تعادل قدرت در مذاکرات را دارید که به دلیل نحوه تدوین قوانین رخ می دهد، و این شامل برخی از مسائل در قانون عنوان بومی نیز می شود.” اما در صورت داشتن شرکت‌های بسیار بزرگ با جیب‌های بسیار عمیق، به عنوان مثال، در برابر یک شرکت کوچک با بدنه تجویز شده، یک عدم تعادل عظیم در منابعی که مردم به میز مذاکره می‌آورند، وجود دارد. می دانید، مذاکره در آن شرایط کار آسانی نیست.

دارندگان عنوان بومی، به عنوان مثال، در مذاکره با شرکت‌های بزرگ معدن، برای من منطقی است که برخی از آن شرکت‌های بزرگ کمک کنند تا اطمینان حاصل شود که مذاکرات در یک زمین بازی برابر انجام می‌شود.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

فعالان حقوق بشر در اندونزی در حالی که پارلمان رابطه جنسی خارج از ازدواج را ممنوع می کند، دست به اعتراض زدند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، فعالان حقوق بشر در اندونزی پس …