دیوان عالی ایالات متحده راه را برای کنگره برای مشاهده اظهارنامه مالیاتی ترامپ هموار می کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

دیوان عالی ایالات متحده پیشنهاد دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برای ممانعت از تسلیم اظهارنامه مالیاتی وزارت خزانه داری به کمیته کنگره تحت کنترل دموکرات ها را رد کرد.

این اقدام ضربه بزرگی به ترامپ است که سال ها تلاش کرده است از علنی شدن اظهارنامه های مالیاتی خود جلوگیری کند. او تنها رئیس‌جمهوری در 40 سال گذشته است که از افشای اسناد خودداری کرده است – چه در دوران نامزدی‌اش برای ریاست‌جمهوری در سال 2016 و چه در طول چهار سال حضورش در کاخ سفید. او مدعی شد که این به دلیل ممیزی مداوم توسط خدمات درآمد داخلی بوده است.

کمیته راه و روش مجلس، که از سال 2019 در حال مبارزه برای مشاهده بازده است، می‌گوید به اسنادی نیاز دارد تا قوانین بالقوه رئیس‌جمهور در مورد رعایت قوانین مالیاتی و پاسخگویی عمومی را در نظر بگیرد.

این دومین باخت ترامپ در دادگاه عالی طی چند ماه اخیر و سومین شکست ترامپ در سال جاری است. در ماه اکتبر، دادگاه از ورود به دعوای حقوقی مربوط به جستجوی اف‌بی‌آی از املاک وی در فلوریدا که اسناد طبقه‌بندی شده را پیدا کرد، خودداری کرد.

در ژانویه، دادگاه از تحویل اسناد توسط آرشیو ملی به کمیته مجلس نمایندگان که در مورد شورش 6 ژانویه در ساختمان کنگره ایالات متحده تحقیق می کرد، خودداری کرد. قاضی کلارنس توماس تنها رای به نفع ترامپ بود.

در اختلاف بر سر اظهارنامه های مالیاتی وی، وزارت خزانه داری از ارائه سوابق در دوران ریاست جمهوری ترامپ خودداری کرده بود. اما دولت بایدن گفت که قانون فدرال روشن است که کمیته حق بررسی اظهارنامه مالیات دهندگان از جمله رئیس جمهور را دارد.

دادگاه‌های پایین‌تر موافقت کردند که کمیته دارای اختیارات گسترده‌ای برای دریافت اظهارنامه‌های مالیاتی است و ادعاهای ترامپ مبنی بر اینکه از این قانون فراتر رفته است و فقط می‌خواهند اسناد را به‌منظور عمومی شدن آن‌ها ارائه کند، رد کردند.

جان رابرتز، رئیس قاضی دادگاه اول نوامبر، یک تعلیق موقت را اعمال کرد تا به دادگاه اجازه دهد مسائل حقوقی مطرح شده توسط وکلای ترامپ و استدلال های متقابل دولت و مجلس نمایندگان را بررسی کند.

بیش از سه هفته بعد، دادگاه دستور رابرتز را بدون اظهار نظر لغو کرد.

ریچارد نیل، عضو کنگره، یک دموکرات از ماساچوست که ریاست کمیته را تا آغاز کنگره بعدی در ژانویه بر عهده دارد، در بیانیه‌ای گفت که کمیته او “اکنون نظارتی را که ما در سه سال و نیم گذشته به دنبال آن بوده‌ایم، انجام خواهد داد.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ایالات متحده منتظر “پاسخ جدی” روسیه در مورد پیشنهاد انتشار بریتنی گرینر است | روسیه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک دیپلمات ارشد آمریکایی گفت …