دولت کلمبیا و چریک های چپ گرای ELN مذاکرات صلح جدیدی را آغاز کردند | کلمبیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مذاکره کنندگان دولت کلمبیا و گروه چریکی چپگرای ارتش آزادیبخش ملی (ELN) مذاکرات صلح تازه ای را آغاز کرده اند که اولین گام مهم در تلاش های رئیس جمهور گوستاوو پترو برای پایان دادن به جنگ 60 ساله است.

پترو، یکی از اعضای سابق شورش M-19 که در ماه اوت به قدرت رسید، قول داده است که با مذاکره با شورشیان و جناح های جنایتکار درگیر در قاچاق مواد مخدر و استخراج غیرقانونی معدن، “صلح کامل” را در کلمبیا به ارمغان بیاورد.

پابلو بلتران، مذاکره کننده ELN گفت: “ما نمی توانیم یکدیگر را به عنوان دشمن ببینیم، تلاش ما برای آشتی است.” ما امیدواریم که این انتظارات برای تغییر را ناکام نگذاریم.»

به گفته دولت کلمبیا، مذاکرات که در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا آغاز شد، بین کشورهای ضامن ونزوئلا، کوبا و نروژ چرخشی خواهد بود.

اوتی پاتینو، مذاکره‌کننده ارشد دولت، گفت: «ما متعهد به گفتگو با سازمانی هستیم که خواهان صلح است. “ما به بندر امن می رسیم … یک صلح واقعی.”

دانیلو روئدا، کمیسر عالی صلح کلمبیا، گفت که هیئت ها اولین دیدار خود را روز دوشنبه داشتند.

تلاش های قبلی برای مذاکره با ELN، که حدود 2400 جنگجو دارد و در سال 1964 توسط کشیشان رادیکال کاتولیک تأسیس شد، تا حدودی به دلیل مخالفت در صفوف آن پیشرفت نکرد.

گفته می شود این گروه حدود 4000 جنگجو در کلمبیا دارد و همچنین در ونزوئلا حضور دارد، جایی که معادن طلا و مسیرهای قاچاق مواد مخدر غیرقانونی را اداره می کند.

این سازمان پس از توافق صلح 2016 که نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا معروف به فارک را منحل کرد، به بزرگترین گروه چریکی باقی مانده کلمبیا تبدیل شد. از زمان امضای قرارداد تاریخی، ELN فعالیت های خود را در مناطقی که قبلاً تحت کنترل فارک بود، افزایش داده است.

رهبران گفته‌اند که این گروه متحد است، اما مشخص نیست که مذاکره‌کنندگان چقدر بر واحدهای فعال تأثیر دارند. بسیاری از تیم مذاکره کننده ELN ده ها سال از بسیاری از جنگجویان آن پیرتر هستند.

ایوان ولاسکز، وزیر دفاع کلمبیا، اوایل روز دوشنبه گفت که این مذاکرات به معنای تعلیق عملیات نظامی علیه شورشیان نیست.

مذاکرات بین ELN و دولت خوان مانوئل سانتوس در سال 2017 در اکوادور آغاز شد و بعداً به کوبا منتقل شد، اما در سال 2019 توسط ایوان دوکه، جانشین سانتوس متوقف شد، زیرا ELN از توقف خصومت ها خودداری کرد و 22 دانشجوی پلیس را در یک بمب گذاری کشت. .

پترو همچنین قول داده است که توافقنامه صلح 2016 را با شورشیان فارک که اکنون از خدمت خارج شده اند، به طور کامل اجرا کند. بیش از 450000 نفر در شش دهه درگیری داخلی کلمبیا کشته شده اند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“بسیار احساسی”: هواداران برزیل پس از پیروزی 4-1 مقابل کره جنوبی به طرز وحشیانه ای جشن گرفتند – ویدئو | فوتبال

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، طرفداران برزیلی در دیداری که به …