آردرن می گوید باید بتواند در نشست شی جین پینگ بدون “اقدامات تلافی جویانه” نگرانی ها را مطرح کند | نیوزلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جاسیندا آردرن گفته است که باید بتواند نگرانی‌های خود را بدون تحریک «اقدامات تلافی جویانه» در آستانه دیدار با رئیس‌جمهور چین، با پکن مطرح کند.

اولین ملاقات حضوری دوجانبه این دو از سال 2019 قرار است عصر روز جمعه در حاشیه مجمع Apec برگزار شود. این در دوران پرتنش روابط نیوزلند و چین رخ می دهد، جایی که اختلافات ایدئولوژیک – و اتکای اقتصادی نیوزلند به چین به عنوان یک بازار صادراتی – همچنان در حال رشد است.

نخست وزیر نیوزیلند که در بانکوک با خبرگزاری Stuff نیوزیلند صحبت می کرد، گفت که در مورد روابط نزدیک اقتصادی کشورها و فرصت های همکاری و همچنین زمینه های اختلاف بحث خواهد کرد. او گفت: “من مطمئن خواهم شد که هر دو را در جهت منافع ملی مطرح خواهم کرد.”

بیایید رابطه را در قسمت هایی که از هم جدا می شویم تعریف نکنیم، اما باید محیطی ایجاد کنیم که بتوانیم آن ها را بالا ببریم. [concerns] زیرا این بخشی از شخصیت ماست. ما همیشه زمینه هایی را که در مورد آنها نگرانی داریم مطرح خواهیم کرد.»

ما باید مطمئن شویم که محیطی داریم که بتوانیم بدون اینکه شاهد اقدامات تلافی جویانه باشیم، این کار را انجام دهیم، زیرا به نظر من این رابطه را بیشتر نمی کند.”

چین بزرگترین بازار صادرات نیوزلند است که یک سوم صادرات آن را به خود اختصاص داده است. در پایان سال 2021، وزارت امور خارجه و تجارت اعلام کرد که تجارت دو طرفه کالا و خدمات به 37.7 میلیارد دلار نیوزلند رسیده است که 20 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است. بازار چین 23 درصد از کل تجارت نیوزلند و 32 درصد از صادرات کالاهای نیوزیلند را تشکیل می داد.

این وابستگی، نیوزلند را با یک عمل متعادل کننده دشوار بین افزایش نگرانی ها و حفظ روابط اقتصادی مواجه کرده است. دولت نیوزلند با اختلافات شدید سیاست خارجی و داخلی با چین مواجه است – مهمترین آنها تنش های پکن با تایوان، سرکوب مسلمانان اویغور در سین کیانگ، سرکوب دموکراسی در هنگ کنگ، و رقابت ژئوپلیتیک فزاینده در اقیانوس آرام، جایی که چین یا ایجاد کرده یا تلاش کرده است. یک سری معاهدات امنیتی با کشورهای اقیانوس آرام نیوزیلند شرکای نزدیک خود را در نظر می گیرد.

دولت در طرح این مسائل محتاط اما ثابت قدم بوده است – در سال‌های اخیر تماشا کرده است که استرالیا پیامدهای تجاری لفاظی‌های تندرو علیه چین را در طول همه‌گیری تجربه کرده است.

آردرن گفته است که گفتگوها در این نشست از نزدیک بیانیه های عمومی نیوزیلند در مورد چین را منعکس خواهد کرد. او گفت: “من کاملاً ثابت خواهم بود… من بارها گفته ام که آنچه را که به صورت خصوصی به اشتراک می گذاریم، به صورت عمومی به اشتراک می گذاریم.”

نخست‌وزیر چین گفته است که با وجود تأثیر اقتصادی، استراتژی صفراوی کووید را مطرح نخواهد کرد. مشخص نیست که آیا این دو درباره تهاجم روسیه به اوکراین که در اجلاس سران گروه 20 با حضور شی جین‌پینگ در دستور کار قرار داشت، صحبت خواهند کرد یا خیر.

دکتر جیسون یانگ، مدیر مرکز تحقیقات چین معاصر نیوزیلند، گفت: “از نیوزلند انتظار دارد از این فرصت برای گفتگوهای بیشتر در مورد تجارت و جستجوی همکاری بیشتر در مورد تغییرات آب و هوا استفاده کند” و همچنین “چالش های مهم در روابط” را مطرح کند. از جمله نگرانی های حقوق بشر در مورد سین کیانگ و هنگ کنگ، تنش های ژئوپلیتیکی در تنگه تایوان، و نگرانی نیوزیلند در مورد رقابت استراتژیک فزاینده در اقیانوس آرام.

او گفت: “امیدوارم که نخست وزیر… چین را تشویق کند تا از روابط خود با روسیه برای پایان دادن به جنگ بی ثبات کننده در اوکراین استفاده کند.”

دیدار آردرن و شی پس از یک دوره طولانی با اندک تماس حضوری بین دو کشور انجام شد. نیوزلند امسال از یک دوره طولانی قرنطینه و محدودیت‌های مسافرتی خارج شد، در حالی که چین در پیگیری سیاست‌های خود برای مقابله با کووید صفر به اجرای هر دو ادامه داد. از این منظر، برخی از تحلیلگران می گویند که واقعیت این نشست به اندازه موارد خاص در دستور کار مهم است.

یانگ گفت: «نتیجه کلیدی این جلسه این است که آن اتفاق می افتد. او گفت: “روابط نیوزیلند با چین پایدار است اما تیره است – زمینه های همکاری وجود دارد که برای هر دو کشور مثبت است و تعدادی از مسائل و اختلافات وجود دارد که نگرانی ها حل نشده است.” این دیدار “فرصتی برای تاکید مجدد بر اهمیت روابط و تبادل نظر دو طرف” خواهد بود.

جان مک‌کینون، رئیس شورای نیوزلند و چین و سفیر سابق نیوزیلند در چین، که در موسسه بین‌المللی NZ صحبت می‌کرد، گفت: دوره همه‌گیری «بسیار سبک در تعامل سیاسی و بسیار سبک در مبادلات مردم با مردم» بود. امور روز دوشنبه

هر چه زودتر بتوانیم از این وضعیت خارج شویم، برای سلامت کلی روابط و توانایی ما برای درک آنچه در چین اتفاق می افتد بهتر خواهد بود. ما همیشه با آن موافق نیستیم، اما درک بهتری خواهیم داشت.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“به هیچ وجه قمار ممنوع”: ساوتگیت اصرار دارد که آمادگی کین را در برابر ایالات متحده به خطر نمی اندازد | انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، گرت ساوتگیت اعتراف کرده است که …