آب یافت شده در غبار سیارک ممکن است سرنخ هایی از منشاء حیات در زمین ارائه دهد | فضا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ذرات غباری که یک کاوشگر فضایی ژاپنی از سیارکی در فاصله 186 میلیون مایلی (300 متری) از زمین بازیابی کرد، یک جزء شگفت انگیز را آشکار کرده است: یک قطره آب.

این کشف، پشتیبانی جدیدی از این نظریه ارائه می‌کند که ممکن است حیات روی زمین از فضا نشأت گرفته باشد.

این یافته ها در جدیدترین تحقیقاتی است که از تجزیه و تحلیل 5.4 گرم سنگ و غباری که کاوشگر Hayabusa-2 از سیارک ریوگو جمع آوری کرده است، منتشر شده است.

دانشمند ارشد، توموکی ناکامورا از دانشگاه توهوکو، قبل از انتشار این تحقیق در مجله Science در روز جمعه به خبرنگاران گفت: “این قطره آب معنای بزرگی دارد.”

بسیاری از محققان معتقدند که آب آورده شده است [from outer space]اما ما در واقع برای اولین بار آب را در ریوگو، سیارکی نزدیک زمین کشف کردیم.

هایابوسا-2 در سال 2014 در ماموریت خود به ریوگو پرتاب شد و دو سال پیش برای رها کردن کپسولی حاوی نمونه به مدار زمین بازگشت.

این محموله گرانبها در حال حاضر بینش های متعددی را به همراه داشته است، از جمله مواد آلی که نشان می دهد برخی از اجزای سازنده حیات روی زمین، اسیدهای آمینه، ممکن است در فضا شکل گرفته باشند.

ناکامورا گفت، آخرین کشف این تیم یک قطره مایع در نمونه ریوگو بود که «آب گازدار حاوی نمک و مواد آلی بود».

او گفت که این نظریه را تقویت می کند که سیارک هایی مانند ریوگو، یا سیارک مادر بزرگتر آن، می توانند “آبی حاوی نمک و مواد آلی” را در برخورد با زمین فراهم کرده باشند.

ما شواهدی را کشف کرده‌ایم که نشان می‌دهد این ممکن است مستقیماً با منشا اقیانوس‌ها یا مواد آلی روی زمین مرتبط باشد.»

تیم ناکامورا، که از حدود 150 محقق – از جمله 30 نفر از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و چین تشکیل شده است – یکی از بزرگترین تیم هایی است که نمونه را از ریوگو تجزیه و تحلیل می کند.

نمونه بین تیم های علمی مختلف تقسیم شده است تا شانس اکتشافات جدید به حداکثر برسد.

کنسی کوبایاشی، متخصص اختر زیست شناسی و استاد بازنشسته در دانشگاه ملی یوکوهاما که بخشی از این گروه تحقیقاتی نیست، از این کشف استقبال کرد.

او گفت: «این واقعیت که آب در خود نمونه کشف شد، با توجه به شکنندگی آن و احتمال نابودی آن در فضای خارج، تعجب آور است.

این نشان می‌دهد که سیارک حاوی آب است، به شکل مایع و نه فقط یخ، و ممکن است مواد آلی در آن آب تولید شده باشد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دو طلا برای خواهر و برادر آبه در حالی که ژاپن به پاکسازی در تاشکند ادامه می دهد

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، در مسابقات جهانی تاشکند 2022، ماریوس …