چگونه سهمیه بندی گاز در کارخانه BASF آلمان می تواند اروپا را به بحران بکشاند | گاز

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

Eهمه چیز در سایت Ludwigshafen متعلق به شرکت شیمیایی آلمانی BASF، یک مجتمع صنعتی 10 کیلومتر مربعی، به قدری گسترده است که این شرکت شبکه اتوبوسرانی خود را برای هدایت کارمندان از دروازه به محل کارشان راه اندازی می کند.

به عنوان مثال، محصولات جانبی حاصل از ساخت آمونیاک، از طریق یک شبکه خط لوله 1771 مایلی (2850 کیلومتری) از یک سر سایت به انتهای دیگر منتقل می شوند، جایی که برای تولید کود، ضدعفونی کننده، مایع خروجی گازوئیل یا دی اکسید کربن برای نوشابه های گازدار بازیافت می شوند. .

به اصطلاح کامپوزیت اصل (کامپوزیت) کلید ارتقاء 157 ساله BASF از «کارخانه آنیلین و سودا بادن» به بزرگترین تولیدکننده مواد شیمیایی جهان بوده است. اکنون که ولادیمیر پوتین صادرات انرژی به اروپا را به شدت محدود کرده است، این اتصال هوشمندانه می تواند خنثی کننده آن باشد.

این سایت در جنوب غربی آلمان به گاز به عنوان ماده خام و منبع انرژی متکی است و هر ساله تقریباً به اندازه کل سوئیس مصرف می کند و BASF نقش فعالی در تضمین واردات ارزان بخش بزرگی از آن گاز از کشور ایفا کرد. روسیه.

اگر ایالت آلمان مجبور شود در زمستان امسال گاز را برای مصارف صنعتی جیره بندی کند، BASF می گوید که می تواند مصرف آن را تا حدی کاهش دهد، با سرنگونی کارخانه ها یا تعویض گاز با نفت کوره در برخی مراحل تولید. این شرکت قبلاً تولید آمونیاک در محل خود را کاهش داده است، در عوض این مواد شیمیایی را از خارج ارسال می کند.

با این حال، از آنجا که 125 کارخانه تولید در لودویگشافن یک زنجیره ارزش به هم پیوسته هستند، نقطه ای وجود دارد که کاهش عرضه گاز منجر به تعطیلی کل سایت می شود.

دانیلا رچنبرگر، سخنگوی این شرکت می گوید: «زمانی که بتوانیم به طور قابل توجهی و به طور دائم کمتر از 50 درصد حداکثر نیاز خود را دریافت کنیم، باید کل سایت را تعطیل کنیم. “این چیزی است که هرگز در تاریخ BASF اتفاق نیفتاده است، و هیچ کس در اینجا نمی خواهد ببیند که اتفاق می افتد. اما ما انتخاب کمی خواهیم داشت.»

با 87 درصد پر بودن ذخیره‌سازی گاز آلمان، خوش‌بینی فزاینده‌ای وجود دارد که می‌توان از جیره‌بندی در زمستان امسال جلوگیری کرد. اما حتی در آن صورت قیمت های بالای گاز می تواند شرکت هایی مانند BASF را مجبور به توقف تولید کند. با بخش های بزرگی از کامپوزیت این سایت که از دهه 1960 به صورت شبانه روزی کار می کند، BASF می گوید مشخص نیست که آیا تولید می تواند پس از آن دوباره شروع شود یا اینکه افت فشار باعث شکستن برخی از ماشین آلات می شود.

عواقب تعطیلی لودویگشافن نه تنها در بزرگترین اقتصاد اروپا بلکه در کل قاره بسیار گسترده خواهد بود. خریداران هنوز حروف اول BASF را با کاست‌های صوتی و تصویری مرتبط می‌دانند، اما آن بازوی تجاری را در اواسط دهه 90 فروخت و امروزه فروش آن عمدتاً به صورت تجاری به تجارت است. محصولات آن نامرئی تر اما ضروری تر است.

کارخانه استیلن در لودویگشافن
کارخانه استیلن در لودویگشافن. حدود 20 کارخانه در این سایت از این ماده شیمیایی به عنوان بلوک ساختمانی برای بسیاری از محصولات روزمره از جمله پلاستیک و حلال ها استفاده می کنند. عکس: Andreas Pohlmann/BASF

مواد شیمیایی تولید شده توسط BASF برای ساختن هر چیزی از خمیردندان گرفته تا ویتامین ها، از عایق ساختمان تا پوشک استفاده می شود. این یکی از بزرگترین تولید کنندگان ایبوپروفن در جهان برای مسکن است و صنعت خودرو 80 درصد از فروش آن را تشکیل می دهد، به این معنی که کندوپاشی خطوط لوله در لودویگشافن به طور مستقیم بر مناطق خودروسازی مانند امیلیا رومانیا، کاتالونیا یا هاوتز دو فرانس تأثیر می گذارد.

یکی از معدود محصولات نهایی باقی مانده که هنوز در لودویگشافن تولید می شود، AdBlue است، مایعی که برای کاهش آلودگی هوا از موتورهای دیزلی استفاده می شود. این یک الزام قانونی برای وسایل نقلیه بارهای سنگین است، بنابراین کمبود می تواند کامیون ها را در سراسر اروپا متوقف کند.

طبق قوانین آلمان، خانوارهای خصوصی از سهمیه بندی گاز همراه با سایر مشتریان «حفاظت شده» مانند خانه های مراقبت یا بیمارستان ها مستثنی خواهند شد. بخش عمده این کاهش ها باید بر عهده صنعت باشد که حدود یک سوم تقاضای کشور را به عهده دارد.

رگولاتور شبکه فدرال، مصرف کنندگان صنعتی بزرگ را موظف کرده است که نیازهای خود را در یک پایگاه داده متمرکز که قرار است در پاییز امسال فعال شود، ارسال کنند تا ارزیابی کند که تعطیلی‌ها در کجا می‌توانند مخرب‌ترین اثرات ضربه‌ای را داشته باشند. انتظار می رود صنایع شیمیایی در ردیف اول معافیت ها قرار گیرد.

سوال این است که چقدر عادلانه است که دولت به BASF از معضلی که در ایجاد آن نقش داشته و از آن سود می برد کمک کند؟

سایت Ludwigshafen BASF در شب
یکی از محصولات نهایی تولید شده در Ludwigshafen AdBlue است، مایعی که برای کاهش آلودگی هوا از موتورهای دیزلی استفاده می شود. کمبود می تواند کامیون ها را در سراسر اروپا متوقف کند. عکس: Andreas Pohlmann/BASF

ارتباط این شرکت شیمیایی با شرکت انرژی دولتی روسیه گازپروم به درست پس از اتحاد مجدد آلمان در سال 1990 باز می گردد، زمانی که این شرکت سعی کرد از راه های گاز تازه افتتاح شده از شرق برای شکستن انحصار تاجر خود آلمان، رورگاس، استفاده کند. از طریق شرکت تابعه خود Wintershall، ساخت نورد استریم 1، خط لوله گازی که کرملین با آن تلاش کرده است اتحادیه اروپا را در سال جاری باج بگیرد و نورد استریم 2 را که درست قبل از حمله به اوکراین متوقف شده بود، تامین مالی کرد. فوریه.

این همکاری با وجود شواهد فزاینده از تجاوز مسکو رونق گرفت: در سال 2015، یک سال پس از الحاق کریمه به روسیه، وینترشال بزرگترین مخزن ذخیره گاز اروپای غربی در ردن را در ازای سهام در میادین گازی در غرب سیبری به گازپروم تحویل داد.

BASF می‌گوید این مبادله در آن زمان «از نظر سیاسی مورد نظر و حمایت سیاسی» بود و آنگلا مرکل، صدراعظم وقت، ذخایر استراتژیک گاز را در اولویت تلقی نمی‌کرد.

اما نقشی که BASF در ایجاد بحران انرژی فعلی ایفا کرده است، ممکن است در دراز مدت به این راحتی نادیده گرفته نشود. سردبیر روزنامه تاز در نامه ای نوشت: مدیر اجرایی آن، مارتین برودرمولر، که در ماه آوریل صریحاً با تحریم گاز روسیه مخالفت کرد، مانند “آتش افروزی که ابتدا خانه را به آتش می کشد و سپس ادعا می کند که فقط او قادر به خاموش کردن آن است” برخورد کرد. بخش نظر اخیر

ارتباط سودآور این شرکت شیمیایی با گازپروم تا به امروز با وجود جنگ روسیه در اوکراین ادامه دارد، که اتحادیه اروپا را وادار کرد تا تحریم هایی را علیه چندین فرد برجسته مرتبط با گازپروم اعمال کند، البته نه خود شرکت. BASF فعالیت های تجاری خود را در روسیه و بلاروس در ژوئیه پایان داد، اما استثناهایی را برای حمایت از تولید مواد غذایی تعیین کرده و سهم خود را در Wintershall، که اکنون به عنوان Wintershall Dea شناخته می شود، حفظ کرده است.

این شرکت شیمیایی در نیمه اول سال سود زیادی کسب کرده است که عمدتاً به دلیل بهره مندی شرکت تابعه از قیمت بالای نفت و گاز بوده است.

BASF دو سوم سهام Wintershall Dea را در اختیار دارد و مابقی متعلق به میخائیل فریدمن، الیگارش روسیه-اسرائیل است که مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا و بریتانیا است. درآمد خالص تعدیل شده شرکت انرژی در نیمه اول سال جاری 1.3 میلیارد یورو بود که درآمد آن قبل از مالیات در روسیه در مقایسه با مدت مشابه در سال 2021 پنج برابر شد.

یک کراکر بخار در سایت Ludwigshafen BASF، بزرگترین کارخانه انفرادی در این مرکز.
یک کراکر بخار در سایت Ludwigshafen BASF، بزرگترین کارخانه انفرادی در این مرکز. عکس: Detlef W Schmalow/BASF

BASF می گوید این سود از گاز تولید شده گازپروم که به بازار روسیه فروخته می شود، به جای اتحادیه اروپا، حاصل می شود.

این شرکت در ماه‌های اخیر تلاش کرده تا زمان از دست رفته را جبران کند و شروع به ساخت یک پارک خورشیدی در براندنبورگ و یک مزرعه بادی بزرگ در سواحل هلند کرد تا اطمینان حاصل شود که انرژی‌های تجدیدپذیر بیشتر نیازهای انرژی خود را برآورده می‌کنند. اما حفظ زنجیره ارزش لودویگشافن بدون گاز ممکن است چالشی غیرقابل حل باشد.

مرکز ضروری این سایت، دو کراکر بخار آن است که در آن اجاق های گازی غول پیکر مشتقات نفت خام را با حرارت دادن سریع تا دمای 840 درجه سانتیگراد به اجزای کوچکتر تبدیل می کنند.

یک سایت آزمایشی با استفاده از برق به جای گاز برای شکستن هیدروکربن ها در محل BASF در رودخانه راین در ابتدای سپتامبر رونمایی شد اما برای زمستان آینده راه حلی نخواهد بود. Nonnast می گوید: «این کاری نیست که بتوانید در عرض دو ماه انجام دهید. این ممکن است در پنج سال آینده امکان پذیر باشد، اما فقط به این دلیل که ما شروع به بررسی آن از پنج سال پیش کردیم.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …