صدای کشورهای در حال توسعه در مذاکرات زباله‌های پلاستیکی سازمان ملل متحد «بیرون از اتاق قفل شد». پلاستیک ها

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دانشمندان و سازمان‌های غیردولتی، برنامه محیط‌زیست سازمان ملل (یونپ) را متهم کرده‌اند که «بیشترین نیاز به شنیده شدن» را از مذاکرات آتی در پاریس با هدف توقف زباله‌های پلاستیکی حذف کرده است.

محدودیت‌های لحظه آخری برای تعداد سازمان‌های غیردولتی شرکت‌کننده در آنچه که رئیس یونپ به عنوان «مهم‌ترین توافق چندجانبه زیست‌محیطی» در یک دهه توصیف کرد، مردم جوامع کشورهای در حال توسعه را که از ریختن و سوزاندن زباله‌های پلاستیکی آسیب دیده‌اند و همچنین جمع‌آورندگان زباله به حاشیه رانده شده حذف می‌کند. آنها گفتند که برای بازیافت بسیار مهم هستند، از مشارکت کامل.

این گروه ها آژانس را به دلیل انتشار گزارشی در این هفته، قبل از مذاکرات بین 193 کشور طی 29 مه تا 2 ژوئن، مورد انتقاد قرار دادند، که به ادعای آنها به طور کامل اثرات بهداشتی و زیست محیطی آلودگی پلاستیک را منعکس نمی کند. در این گزارش آمده است که زباله‌های پلاستیکی مدیریت‌شده محیطی تا سال ۲۰۴۰ تا ۸۰ درصد کاهش می‌یابد.

ائتلاف دانشمندان برای یک معاهده پلاستیک موثر (Scept)، به نمایندگی از 200 دانشمند که قبل از انتشار گزارش برای اظهار نظر دعوت شده بودند، گفت که نگرانی ها و انتقادات آنها نادیده گرفته شده است.

یونپ گفت متأسف است که «به دلیل یک مشکل فنی» ایمیلی حاوی نظرات Scept به موقع برای انتشار دریافت نشده است. با این حال، این سازمان گفت که بازخوردی از 75 کارشناس از 39 سازمان دریافت کرده است. این ادعاها را رد کرد که گزارش آن به اندازه کافی منعکس کننده اثرات بهداشتی و زیست محیطی پلاستیک نیست.

ریچ گوور، اقتصاددان ارشد Tearfund، یک سازمان غیردولتی بین‌المللی که از جمع‌کنندگان زباله حمایت و پشتیبانی می‌کند، می‌گوید: «این محدودیت لحظه آخری کسانی را که نیاز به شنیده شدن دارند، مسدود می‌کند.»

بسیار مهم است که مذاکره کنندگان از کسانی که تجربه دست اولی از آلودگی پلاستیک دارند بشنوند: جمع کننده زباله، جوامع آسیب دیده از تخلیه و سوزاندن، و کسانی که در نزدیکی کارخانه های تولید سمی زندگی می کنند.

“بدون صدای این گروه ها، معاهده نمی تواند ابزار تغییر زندگی باشد که ما شدیداً به آن نیاز داریم.”

شریک Tearfund و مبارز Tiwonge Mzumara-Gawa، از مالاوی، که اکنون پس از اینکه به سازمان های غیردولتی گفته شد از هر پنج نفر تنها یک نفر به مذاکرات دسترسی دارد، مجوز خود را با چهار همکار خود به اشتراک می گذارد، گفت: «رهبران جهان باید داستان های واقعی را از مردم کشورهایی بشنوند که در آن کشورها هستند. معاهده پلاستیک می تواند تأثیری متحول کننده زندگی داشته باشد. در مالاوی، جمع‌آوری عمومی زباله نداریم و بسیاری از مردم مجبور هستند زباله‌های خود را تخلیه یا بسوزانند. بسیار ناامیدکننده است که من و همکارانم اکنون به این گفتگوها دسترسی کمتری خواهیم داشت.»

ترز کارلسون، مشاور علمی در شبکه بین‌المللی حذف آلاینده‌ها و عضو Scept، سازمانی با 200 عضو در 40 کشور، گفت: از ما خواسته شد که این گزارش را بررسی کنیم. سی دانشمند بیش از 300 نظر ارائه کردند. ما چندین نگرانی عمده داریم، یکی در مورد چارچوب بندی گزارش، که به شیوه ای بسیار خوش بینانه بر راه حل های فناوری متمرکز است، حتی اگر این راه حل های فنی اثبات نشده باشند.

«این روایتی را ایجاد می‌کند که باعث می‌شود به راحتی فکر کنیم که می‌توانیم راه خود را از این وضعیت برطرف کنیم. اما ما باید در مورد مواد شیمیایی از پلاستیک صحبت کنیم و استفاده از پلاستیک را کاهش دهیم.

او گفت که یکی از نگرانی ها گنجاندن بازیافت مواد شیمیایی است که تحت کنوانسیون بازل “به عنوان یک مدیریت سالم از نظر زیست محیطی شناخته نمی شود” به عنوان یک راه حل موقت احتمالی.

بتانی کارنی آلمروث، استاد سم شناسی در دانشگاه گوتنبرگ سوئد و یکی از اعضای Scept، گفت: “برای گروهی که دانشمندان را فراخوانده اند، ما را از اتاق بیرون آورده اند و انتقادات ما را ثبت نکرده اند.”

آندرس دل کاستیو، وکیل ارشد مرکز حقوق بین‌المللی محیط‌زیست، گفت: «شکل سرفصل گزارش یونپ کاهش 80 درصدی آلودگی پلاستیک‌ها را با پیشنهاد «اقتصاد جدید پلاستیک» پیش‌بینی می‌کند. این عدد نشان دهنده کاهش نیست، بلکه محدود کردن دامنه و تعریف آن چیزی است که از دیدگاه چرخه زندگی کامل، آلودگی پلاستیکی تلقی می شود.

او گفت که “کاهش” که به کاهش زباله های پلاستیکی در محیط زیست اشاره دارد، سایر عناصر آلودگی پلاستیکی مانند انتشار گازهای گلخانه ای بالادست و انتشارات سمی را در نظر نمی گیرد.

سازمان‌های غیردولتی نسبت به گنجاندن سوزاندن زباله‌های پلاستیکی در کوره‌های سیمان به عنوان یکی از چندین استراتژی برای مقابله با بحران پلاستیک در گزارش ابراز نگرانی کرده‌اند.

دکتر نیل تانگری، مدیر علم و سیاست در اتحاد جهانی برای جایگزین‌های زباله سوز، گفت: «سوزاندن زباله‌های پلاستیکی در کوره‌های سیمان یک «کارت آزاد شدن از زندان» برای صنعت پلاستیک است تا با ادعای مشکل پلاستیک، تولید پلاستیک را افزایش دهد. را می توان به سادگی سوزاند.»

سخنگوی یونپ گفت که سازمان های غیردولتی در هنگام ثبت نام مطلع شدند که محل برگزاری که 1500 نفر ظرفیت دارد، دارای محدودیت فضا است. با این حال، 640 یا 40 درصد از شرکت کنندگان سازمان های غیردولتی هستند. این ادعاها را رد کرد که گزارشش به اندازه کافی اثرات بهداشتی و زیست محیطی آلودگی پلاستیک را در نظر نگرفته است. در این بیانیه آمده است: «بخش بزرگی از هزینه‌های اقتصادی مرتبط با آلودگی پلاستیک، که در ابتدای گزارش ارزیابی شد، ناشی از تأثیرات سلامتی انسان است… بیش از یک سوم از هزینه‌های تخمینی 300 میلیارد دلاری در سال ناشی از آلودگی پلاستیکی مرتبط است. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خطرناک.”

این گزارش بر اساس این شواهد است تا نیاز به تغییر کامل اقتصاد پلاستیک را درخواست کند. در مورد مدیریت پسماند، گزارش تغییراتی را پیشنهاد می‌کند که بر کل چرخه زندگی، از استخراج و فرآوری مواد خام، با تمرکز قابل توجه بر نیازهای طراحی (طراحی محصولات و سیستم‌ها)، استفاده و استفاده مجدد، و در واقع بر اهمیت تقویت جمع‌آوری زباله تأثیر می‌گذارد. و مدیریت.»

یونپ همچنین گزارش ارائه بازیافت مواد شیمیایی و کوره های سیمان که پلاستیک را به عنوان سوخت می سوزانند به عنوان بخشی از راه حل مشکل پلاستیک رد کرد و گفت: آنها صرفاً «گزینه هایی هستند که از تأسیسات دفع ایمن به عنوان آخرین راه حل استفاده می شود تا از نشت پلاستیک به محیط جلوگیری شود. بر نیاز به کنترل انتشار (و/یا پساب) و استانداردها برای اطمینان از ایمنی تاکید می کند.

در این بیانیه آمده است: «اثر بالقوه قفل شدن تأسیسات هدفمند مانند زباله‌سوزها و کارخانه‌های تبدیل پلاستیک به سوخت به‌عنوان چیزی که باید از آن اجتناب کرد، برجسته می‌شود.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …