آیا چین آماده جایگزینی نفوذ روسیه در آسیای مرکزی است؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

تمرکز اجلاس سران چین و آسیای مرکزی در شیان، ترویج طرح “کمربند و جاده” پکن است. اما به گفته تحلیلگران، این اجلاس کمتر در مورد ترانزیت کالا است و بیشتر درباره از دست دادن نفوذ روسیه در منطقه و اینکه آیا چین آماده است تا آن را تصاحب کند.

نشستی با حضور رهبران چین و سران پنج کشور آسیای مرکزی – همه جمهوری‌های شوروی سابق – توسط پکن “نقطه عطفی در راه ایجاد یک جامعه آسیایی حلقه مرکزی (چین در مرکز) با سرنوشت مشترک نامیده شده است. . این اولین دیدار رو در رو بین رهبران در این قالب است.

محل برگزاری اجلاس بسیار مهم است: شهر شیان، یکی از قدیمی ترین شهرها در جهان، و جایی که زمانی یکی از مراحل جاده بزرگ ابریشم آغاز شده است. ترویج رویکرد مدرن چین در مسیر تجاری باستانی – پروژه کمربند و جاده – موضوع رسمی این نشست است.

با این حال، برای استفان هدلاند، آکادمیک سوئدی و کارشناس روسیه، کمتر به مسیرهای ترانزیت محصولات مربوط می شود تا نفوذ رو به کاهش روسیه در منطقه، و چین آماده است تا جای آن را بگیرد: «این اولین بار است که روسیه، برای چندین دهه، اگر نه. چند قرن است که هژمون در آسیای مرکزی بوده است و این امر در پی از دست دادن روابط دوستانه روسیه در منطقه و تلاش چین برای تبدیل شدن به هژمون جدید است.

«ابتکار کمربند و جاده» چیست؟

این پروژه در سال 2013 به عنوان تلفیقی از مفاهیم استراتژیک که قبلاً در آن زمان وجود داشت راه اندازی شد.

اقتصاد چین برای سال‌ها رو به افول بود و مانند بازارهای غربی از کالاهای چینی اشباع شده بود. برای تحریک توسعه باید به دنبال جای دیگری بود.

به طور رسمی، BRI (ابتکار کمربند و جاده) مکانیسمی برای چین برای مشارکت با کشورهای سراسر جهان، ایجاد مسیرهای استراتژیک قابل اعتماد برای صادرات چین و تقویت اقتصاد کشورهای شریک بود.

به اصطلاح جاده ابریشم جدید چندین مسیر به سمت غرب دارد. برخی از طریق روسیه، برخی از طریق قزاقستان و برخی دیگر از طریق مغولستان. اما در مواجهه با تحریم های غرب علیه روسیه، این مسیرها عملا مسدود شدند.

یکی از گزینه های جنوب از طریق کشورهای آسیای مرکزی به دریای خزر و سپس یا از طریق دریا یا به سمت جنوب از طریق ایران بود. این مسیر اصلی شد. پیش از این اجلاس، رسانه ها از گسترش احتمالی بنادر ترکمنستان و قزاقستان صحبت می کردند.

“قرار است یک خار شمالی وجود داشته باشد که از روسیه می گذرد. ​​اما پس از جنگ در اوکراین، اکنون مرده است. بنابراین BRI کاملاً روی راه میانی متمرکز شده است که خبر خوبی برای قزاقستان و ازبکستان است و خبر خوبی است. هدلوند معتقد است که برای آذربایجان و ترکیه، و این خبر بسیار بدی برای روسیه است.

برخورد چین و روسیه؟

کشورهای آسیای مرکزی مورد بحث – همه جمهوری های شوروی سابق – منطقه نفوذ روسیه در نظر گرفته شده اند. با این حال، پکن تاکید می‌کند که این منطقه برای چین نیز اهمیت حیاتی دارد. پکن آسیای مرکزی را “تنها منطقه مشارکت استراتژیک در اطراف چین” اعلام کرده است که روابط آن با قزاقستان رسما “همیشگی” نامیده شده است.

روسیه (و مکانیسم CSTO) تا حدی ضامن امنیت در منطقه بود، جایی که روابط اقتصادی سنتی نیز نقش مهمی را ایفا کرد. اما پس از تهاجم همه جانبه به اوکراین، این نقش زیر سوال رفته است. و اقتصاد روسیه که تحت تحریم های بی سابقه ای قرار گرفته است، دیگر چندان جذاب به نظر نمی رسد.

علاوه بر این، چین احتمالاً آینده‌نگر عمل خواهد کرد و به دنبال تأثیرگذاری نه تنها بر رهبری کنونی کشورهای آسیای مرکزی، بلکه بر کسانی است که جایگزین آنها خواهند شد:

یک مسئله نسلی نیز وجود دارد، به این معنا که بیشتر گارد قدیمی رهبران آسیای مرکزی به دانشگاه‌های روسیه رفته‌اند. آنها شبکه‌های روسی دارند. آنها به زبان روسی صحبت می‌کنند. هدلاند توضیح می دهد که از نظر اقتصادی. “در حالی که نسل جوان این ارتباط را با روسیه ندارند. منظورم این است که آنها در بسیاری از موارد بسیار ناسیونالیست هستند. آنها به زبان مادری خود صحبت می کنند و احتمالاً بیشتر علاقه مند به گوش دادن به جاه طلبی های پان ترکیستی ترکیه و رئیس جمهور هستند. اردوغان نسبت به حفظ هر شکلی از روابط با روسیه هستند.”

رقابت برای نفوذ در آسیای مرکزی دیگر با روسیه نیست، بلکه احتمالاً با ترکیه است. ترکیه دارای نفوذ فرهنگی و مذهبی بسیار بیشتری نسبت به چین است که متهم به آزار و اذیت مسلمانان، به ویژه اویغورها است. از سوی دیگر، چین دارای اهرم مالی و اقتصادی غیرقابل مقایسه بیشتری است.

هدلاند می گوید: «شما می توانید سناریویی بسازید که در آن کشورهای آسیای مرکزی، کشورهای بزرگ، به ویژه قزاقستان و ازبکستان، واقعاً سعی کنند بازی خودشان را انجام دهند و این کار را ماهرانه انجام دهند. و منظور من این واقعیت است که چهار کشور از پنج منطقه منطقه ای رهبران واقعاً به رژه پیروزی در مسکو رفتند. بنابراین آنها در اینجا کمی با همه طرف‌ها بازی می‌کنند، احتمالاً احساس می‌کنند که تا چه حد می‌توانند به یک بازیکن تبدیل شوند و با چین و ترکیه بدون دشمنی با هر یک از طرفین بازی کنند.»

تاثیر تحریم ها

برای مسکو، آسیای مرکزی به یکی از راه های دور زدن تحریم ها تبدیل شده است. در سال 2022، کشورهای منطقه به طور چشمگیری واردات کالاهای غربی و تجارت خود با روسیه را افزایش دادند. بر اساس گزارش ها، هر دو تقریبا دو برابر شده اند.

اکنون انتظار می‌رود بسته جدید یازدهم اتحادیه اروپا شامل اقداماتی علیه کشورهای ثالثی باشد که به روسیه در دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کنند، به ویژه آنهایی که کالاهای ممنوعه را دوباره صادر می‌کنند. این فهرست شامل شرکت هایی از کشورهایی است که رهبران آنها در شیان با یکدیگر ملاقات می کنند – از جمله خود چین.

شکی نیست که طرفین در این اجلاس درباره این موضوع گفتگو خواهند کرد.

پکن در مورد تحریم های غرب علیه روسیه تردید دارد. در سطح سیاسی، در سطح اظهارات رهبری عالی، ممکن است این تصور وجود داشته باشد که چین واقعاً از روسیه حمایت می کند.

اما در عمل، کارآفرینان چینی غرب را انتخاب می کنند. چین از نظر فناوری به شدت به آمریکا وابسته است. و کارشناسان به شدت تردید دارند که پکن به خاطر مسکو روابط خود را با واشنگتن تشدید کند.

آیا روسیه می تواند نفوذ خود را در منطقه حفظ کند؟

به گفته استفان هدلوند، روسیه اکنون مجبور شده است که اوضاع را از حاشیه تماشا کند: “به نظر من، این پایان چرخش روسیه به سمت آسیا است که توسط ولادیمیر پوتین در نشست APEC در ولادی وستوک در سال 2012 آغاز شد، زمانی که او گفت: که هدف از این کار این است که اقتصاد روسیه بادهای چینی را در بادبان های اقتصاد روسیه بگیرد.حالا من می گویم که اقتصاد روسیه یک خرابه از هم پاشیده و در حال حرکت در دریا است.و چینی ها لطف نمی کنند. اگر روسیه هرگز معتقد بود که چین می‌خواهد کاری را برای آنها انجام دهد بدون اینکه در ازای آن چیز بیشتری دریافت کند، اکنون متوجه شده‌اند که این کار اشتباه بوده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …