قراردادهای کووید: پیام ها میزان دسترسی اهداکنندگان محافظه کار به مت هنکاک را نشان می دهد | مت هنکاک

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پیام‌ها و ایمیل‌های واتس‌اپ تازه منتشر شده بین اهداکنندگان محافظه‌کار و مت هنکوک، وزیر بهداشت سابق، میزان دسترسی وزیران را در زمان اعطای قراردادهای دولتی Covid نشان می‌دهد.

دو اهداکننده اصلی محافظه‌کاران، مصطفی محمد و محمد عامرسی، دسترسی مستقیم به هنکاک داشتند و از آن برای تبلیغ شرکت‌هایی که خدمات کووید را ارائه می‌کردند، استفاده کردند. آمرسی همچنین با جیمز بتل، وزیر بهداشت در آن زمان ملاقاتی تلفنی داشت و در آن پروژه هایی را مطرح کرد که با آنها در ارتباط بود.

هم محمد و هم آمرسی گفتند که هیچ سود مالی از این تماس ها به دست نیاوردند و صرفاً برای کمک در زمان بحران ملی عمل کردند. هنکاک اصرار داشت که مخاطبین در پاسخ به درخواست کمک برای آزمایش و همین موضوع بوده اند همه سرنخ ها به روش مناسب به مقامات منتقل شد. با این حال، پیام‌ها سؤالات جدیدی را در مورد تأثیر افراد مرتبط با سیاسی در طول همه‌گیری در نتیجه روابط آنها با وزرای محافظه‌کاران ایجاد می‌کند.

دولت مجبور شده است اعتراف کند که یک مسیر بحث برانگیز قراردادهای PPE “VIP” را برای کسانی که تماس شخصی دارند، ایجاد کرده است که متعاقباً غیرقانونی اعلام شد. هیچ پیشنهادی مبنی بر اینکه محمد یا امرسی غیرقانونی عمل کرده اند وجود ندارد.

محمد – که 234000 پوند به محافظه کاران و شرکت او Genix Healthcare 156000 پوند دیگر کمک کرده است – در 11 ژوئن 2020 با هنکاک یک پیشنهاد ارسال کرد.

او پیشنهاد کرد که Genix، که کلینیک‌های دندان‌پزشکی بریتانیا را اداره می‌کند، با یک شرکت مدیریت بحران جهانی، Ecolog، برای راه‌اندازی یک سرویس آزمایش سریع شریک شود. صبح زود، هنکاک پاسخ داد «بسیار جالب» و از محمد خواست جزئیات را به دفترش ایمیل کند. Ecolog سپس توسط مقامات Hancock به خط اولویت VIP دولت ارجاع داده شد.

در عرض یک هفته، محمد با تیم در وزارت بهداشت و مراقبت های اجتماعی ملاقات کرد. “دوست عزیزم امیدوارم که خوب باشی…. من امروز تماس گرفتم … که به خوبی پیش رفت. محمد در 18 ژوئن به هنکاک پیام داد.

مکاتبات بین محمد و هنکاک در واتساپ که توسط دولت در پاسخ به درخواست آزادی اطلاعات منتشر شد.
مکاتبات بین محمد و هنکاک در واتساپ که توسط دولت در پاسخ به درخواست آزادی اطلاعات منتشر شد. عکس: FOI

یک تعهدنامه قانونی توسط DHSC در 4 سپتامبر 2020 امضا شد که پرداخت چند میلیون پوندی به Ecolog را تضمین می کرد حتی اگر یک قرارداد کامل صادر نشود. سال بعد DHSC تصمیم گرفت که نمی خواهد ادامه دهد و 38 میلیون پوند به عنوان تسویه حساب برای “هزینه های بسیج” از جمله “جزء سود” به اکولوگ داد. DHSC تایید کرد که هیچ خدماتی توسط این شرکت ارائه نشده است.

این پیام‌ها پس از درخواست‌های آزادی اطلاعات توسط گروه کمپین پروژه قانون خوب فاش شد. جولیون موام، مدیر GLP، گفت: «هیچکسی که رسوایی جاری یعنی خرید کووید را دنبال کرده باشد، از این که بفهمد وزیری مستقیماً در یک قرارداد بزرگ که در اجرای آن ناکام مانده بود، متعجب نخواهد شد. آنچه ما شدیداً به آن نیاز داریم، بررسی مستقل چگونگی وقوع این اتفاق بارها و بارها است.»

دسترسی محمد به وزیر بهداشت به اکولوگ ختم نشد. روزی که قرارداد اولیه اکولوگ امضا شد، دیگری را فرستاد پیام واتس اپ به هنکاک.

این بار محمد در حال تبلیغ شرکتی به نام Oxsed بود که آزمایش‌های سریع کووید را توسعه داده بود. همانطور که می دانید دوست عزیز من با Oxsed درگیر هستم و با او در ارتباط بوده ام [redacted] و [redacted] تیمی که بسیار مفید بوده اند… آیا دوست عزیزم با شخص دیگری باید تماس بگیریم تا این روند را تسریع بخشد. هنکاک بی درنگ پاسخ داد و قول داد به ارائه ای که برای او ایمیل شده بود نگاه کند. مشخص نیست که آیا کمک دیگری انجام شده است یا خیر.

مکاتبات بین محمد و هنکاک در واتساپ که توسط دولت در پاسخ به درخواست آزادی اطلاعات منتشر شد.
مکاتبات بین محمد و هنکاک در واتساپ که توسط دولت در پاسخ به درخواست آزادی اطلاعات منتشر شد. عکس: FOI

محمد در پاسخ به افشای این پیام‌ها گفت: «بسیاری از افراد با تجربه به طرز باورنکردنی سخت کار می‌کردند… هر کاری که می‌توانستند برای نجات جان افراد انجام می‌دادند. هرگونه تلقین مبنی بر اینکه هر چیزی نادرست یا از نظر اخلاقی اشتباه رخ داده است، کاملاً بی اساس است.»

آمرسی، یکی دیگر از اهداکنندگان محافظه کار، اوکسد را نیز تبلیغ کرد. او طبق صورتجلسه جلسه در یک جلسه تلفنی در ژوئن 2020 با وزیر بهداشت لرد بتل، شرکت را توصیه کرد. Bethell از یک تیم DHSC خواست تا در مورد اینکه آیا این پروژه شایستگی دارد یا خیر، گزارش دهد.

آمرسی همچنین در 5 سپتامبر با Hancock تماس گرفت تا گلوگاه DHSC را در رابطه با یک پروژه دیگر Covid برجسته کند. او با پیشنهادی امضا کرد: «اگر فکر می‌کنید مناسب است که یک فرد ارشد مجرد این کار را اگر شایستگی دارد، همراهی کند، فوق‌العاده خواهد بود.»

آمرسی گفت که این شرکت به وب سایت تنظیم کننده هدایت شده است و رویکردهای او در قبال وزرا “همیشه بر مبنای بشردوستانه” بوده است. او گفت که در هیچ یک از پروژه‌هایی که ارائه کرده است، که از پیوند با مبتکران دانشگاه آکسفورد که او یکی از اهداکنندگان بزرگ بشردوستانه است، منفعت مالی نداشته است و با آنها برخورد مطلوبی صورت نگرفت. وی افزود که دسترسی او به وزرا ربطی به کمک کننده بودن حزب ندارد.

بتل گفت وظیفه او این است که با شرکت هایی که راه حل های نوآورانه ای برای بحران دارند صحبت کند و آنها را با مقامات مرتبط کند. «از توضیحات شما، این کاری است که من انجام دادم. مشکل چیست؟”

سخنگوی هنکاک گفت این پیام ها نشان می دهد که او درست عمل کرده است. «قراردادهای دولتی کووید توسط خدمات ملکی که مستقل از وزرا هستند، تصمیم گیری، قیمت گذاری و امضا شد. این سخنگو گفت: پیشنهاد هر گونه تخلف توهین آمیز و نادرست است.

یکی از سخنگویان شرکت مادر Oxsed، Prenetics، گفت که “تجارت صفر و تایید صفر” برای Oxsed توسط محمد یا آمرسی تسهیل شده است و هیچ قراردادی با دولت بریتانیا برنده نشده است. Ecolog تا زمان انتشار به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …