شی جین پینگ میزبان رهبران آسیای مرکزی است زیرا پکن به دنبال تقویت نفوذ منطقه ای است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

تجارت چین با کشورهای آسیای مرکزی در سال 2022 به 64 میلیارد یورو رسید و در سه ماهه اول سال جاری 22 درصد افزایش یافت.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، در حالی که میزبان آغاز اجلاس دو روزه چین و آسیای مرکزی بود، با شرکت کنندگان دیدار کرد، زیرا پکن به دنبال گسترش نفوذ خود در منطقه ای است که مدت هاست تحت حوزه نفوذ روسیه قرار گرفته است.

رهبران قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان روز پنجشنبه در شهر شیان در مرکز چین گرد هم آمدند، شهری که از لحاظ تاریخی به شبکه راه‌های تجارت جهانی جاده ابریشم مرتبط است.

همزمان با نشست سران گروه هفت در ژاپن، کارشناسان می گویند این نشست نشان دهنده تمایل پکن برای تقویت نفوذ منطقه ای و پر کردن خلاء جنگ روسیه در اوکراین در کشورهای شوروی سابق است.

انتظار می رود چین اولین مورد از این نوع در 31 سال گذشته، همکاری اقتصادی بیشتری مانند سرمایه گذاری در خطوط لوله، حمل و نقل و سایر زیرساخت های کلیدی را پیشنهاد دهد.

تجارت پکن با کشورهای آسیای مرکزی در سال 2022 به 64 میلیارد یورو رسید و در سه ماهه اول سال جاری 22 درصد افزایش یافت.

امنیت همچنین احتمالاً در دستور کار قرار خواهد گرفت، زیرا شی به دنبال رسیدگی به نگرانی های پکن در مورد ناآرامی ها در منطقه خودمختار شمال غربی سین کیانگ است که با بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی هم مرز است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …