چین از سفارتخانه‌ها می‌خواهد از نمایش «تبلیغات» طرفدار اوکراین خودداری کنند.

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

چین از سفارت‌های خارجی خواسته است تا «تبلیغات سیاسی» را حذف کنند تا «جلوگیری از ایجاد اختلاف بین کشورها».

دولت چین از سفارتخانه های خارجی در پکن خواسته است که از نمایش آنچه که آن را تبلیغات در مورد نشانه های حمایت از اوکراین می نامد، خودداری کنند.

چین می‌گوید در تهاجم 15 ماهه مسکو به اوکراین بی‌طرف است، اما این توجیهات روسیه را تکرار کرده و واشنگتن و ناتو را به تحریک مسکو متهم کرده است.

یک نماینده چین در این هفته از اوکراین بازدید کرد و قرار بود برای گفتگو در مورد “حل و فصل سیاسی” احتمالی به روسیه برود، اگرچه پیشرفت کمی پیش بینی می شود.

به گفته سخنگوی اتحادیه اروپا و یک دیپلمات از یک دولت اروپایی، وزارت خارجه چین هفته گذشته از هیئت‌های دیپلماتیک خواست تا از دیوارهای بیرونی خود برای نمایش «تبلیغات سیاسی» استفاده نکنند.

نبیلا ماسرالی، سخنگوی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای نوشت، در درخواست 8 مه آمده است که اقدامی برای “جلوگیری از ایجاد اختلاف بین کشورها” ضروری است، اما تبلیغات یا جزئیات دیگری ارائه نشده است.

مسرالی گفت که هیئت اتحادیه اروپا در پکن “هیچ اقلام نمایش داده شده در دیوار جلویی خود را تغییر نداده است”.

به گفته دیپلمات ها، در این درخواست به اوکراین اشاره ای نشده است. اما پرچم‌ها و پلاکاردهایی که توسط سفارت‌های کانادا، فرانسه، آلمان و سایر دولت‌ها نصب می‌شوند، به جز تبلیغات گردشگری، تنها نمایش عمومی توسط اکثر نمایندگی‌های خارجی است.

این دیپلمات اروپایی که به دلیل حساسیت موضوع خواست نامش فاش نشود، گفت که دولت او “هیچ دلیلی برای تغییر” نمایش آن نمی بیند.

یک پلاکارد 2 متری (6.5 فوت) در جلوی دروازه سفارت فنلاند، پرچم های فنلاند و اوکراین را نشان می دهد و روی آن نوشته شده است “#ما با اوکراین ایستاده ایم.” بیلبوردی که بر روی سفارت سوئد آویزان شده است عبارت و پرچم های دو کشور مشابه است.

این نمایشگرها برای ماه ها روشن شده اند. مشخص نیست چرا چین اکنون درخواست حذف را ارائه کرده است.

برخی از سفارتخانه ها همچنین پرچم های رنگین کمانی را به مناسبت هفته تنوع و چهارشنبه روز جهانی مبارزه با همجنس گرا هراسی و ترنس هراسی برافراشتند. حزب کمونیست حاکم چین چنین موضوعاتی را از نظر سیاسی حساس می داند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه، در پاسخ به سوالی درباره جزئیات، گفت سفارتخانه ها موظفند به “قوانین و مقررات چین احترام بگذارند.”

وانگ گفت: «چین از سفارتخانه‌های همه کشورها در چین و دفاتر نمایندگی سازمان‌های بین‌المللی در چین می‌خواهد تا وظایف خود را مطابق با کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک یا توافق‌نامه‌های بین‌المللی مرتبط انجام دهند».

نماینده چین، لی هوی، طی دو روز این هفته با دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین دیدار کرد.

دولت اوکراین گفت که در مورد «راه‌هایی برای توقف تجاوز روسیه» گفتگو کرده‌اند، اما هیچ یک از طرفین توضیح بیشتری ندادند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه چین، لی گفت که دو کشور باید شرایطی را برای پایان دادن به جنگ و گفتگوهای صلح ایجاد کنند.

تحلیلگران سیاسی شانس کمی برای پیشرفت به سمت صلح می بینند زیرا به نظر می رسد هیچ یک از طرفین آماده توقف جنگ نیستند. اما آنها می گویند که دولت شی ممکن است در تلاش باشد تا انتقادات نسبت به دوستی خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را منحرف کند و متحدان اروپایی را از واشنگتن جدا کند.

پکن در ماه فوریه طرح صلح پیشنهادی را منتشر کرد، اما متحدان اوکراین تا حد زیادی آن را رد کردند و اصرار داشتند که نیروهای پوتین باید عقب نشینی کنند و به دلیل جنایات جنگی تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …