چرا تخم مرغ اینقدر گران است؟ این چیزی است که یک کشاورز و 14000 مرغ به من گفتند | غذا

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مندر مزرعه‌ای در خارج از دهکده Kehelland، در نزدیکی Camborne در کورنوال، جوجه‌هایی از مرغ‌ها کار خود را انجام می‌دهند – کوبیدن، خراشیدن، نوک زدن به زمین، چرخیدن آزادانه در میان علف‌ها، شبدر زرشکی و کلم پیچ. “خوب دخترا؟” پیت اولدز، یکی را برمی‌دارد و با محبت او را در آغوش می‌گیرد. آنها مرغ های تخمگذار قهوه ای بووان هستند و او 14000 عدد از آنها دارد که بسیار به نظر می رسد اما در واقع از نظر مرغداری بسیار کوچک است.

مزرعه Cornhill چهار نسل در خانواده او بوده است، اگرچه آنها فقط برای چند دهه از مرغ نگهداری می کردند. قبل از آن عمدتاً گل کلم پرورش می دادند و گاوهای گوشتی پرورش می دادند. آنها اکنون کمی زمین زراعی دارند، اما این زمین به مرغ ها متصل است. «آنها شخصیت های کوچک عجیب و غریبی هستند. این یک تجارت است، اما شما از حیوانات نیز مراقبت می کنید و به بهترین شکل ممکن از آنها مراقبت می کنید. تو دختر شادی هستی، نه؟»

نمی توانم بگویم که یک مرغ چقدر خوشحال است، اما مطمئناً این مرغ ها سالم به نظر می رسند. این برعکس گزارش‌های تکان‌دهنده‌ای است که در آن شخصی با دوربین مخفی به جهنم باتری می‌رود. این مرغ ها زندگی بسیار خوبی دارند. خطر اصلی در اطراف این قسمت ها نه از طرف Fantastic Mr Fox، بلکه از بالا ناشی می شود، زمانی که یک مرغ دریایی با پشت سیاه برای غذای مرغ به داخل کشور پرواز می کند. حتی بازنشستگی اینجا خیلی بد نیست. خوب، وجود دارد – آنها به محیط های خانگی بازگردانده می شوند، جایی که همچنان به کوبیدن، خراشیدن و دراز کشیدن ادامه می دهند، البته اگر کمتر پربار باشد. اکثر پرندگان مرغداری، هنگامی که به 80 هفتگی می رسند … خوب، بهتر است که نپرسید.

شب‌ها جوجه‌ها به خانه می‌آیند – به معنای واقعی کلمه نه به صورت استعاری – و اولدز مرا به این آلونک هدایت می‌کند. در داخل شاید کمی کمتر شبیه روستایی باشد. این یک صدا صدای بلند و کامل است. و رادیویی رادیو 1 را فریاد می‌زند – اولدز می‌گوید: «به هر حال جرمی واین را نمی‌خواهند». (من نپرسیدم که آیا رادیو برای پرنده ها یا بسته بندان است یا آنها در برابر JV چه چیزی دارند.) به هر حال مرغ ها آزادند که در طول روز هر طور که می خواهند بیرون بروند.

در آلونک است که تخم‌هایشان را در جعبه‌های لانه‌ای می‌گذارند که به تسمه نقاله‌ای که در امتداد مرکز قرار دارد منتهی می‌شود. بیشتر تخمگذارها در صبح اتفاق می‌افتد – الان اوایل بعدازظهر است – اما با نگاه کردن به نوار نقاله می‌توانم چند نفر را ببینم که دیر می‌رسند. اولدز دکمه را فشار می دهد، کمربند زنده می شود و یک تخم مرغ برای ما می آورد – و دیگری و دیگری. سومی هنوز گرم است، به همان اندازه که می آیند. این تخم مرغ قهوه ای گرم دوست داشتنی می تواند تخم ما باشد، همانی که دنبال می کنیم.

ابتدا خلاصه ای سریع از سفر تا کنون. تخم مرغ قبل از بند کوتاهش در امتداد تسمه نقاله – بیش از چند دقیقه پیش – از پشت یک بووان قهوه ای بیرون انداخته شد. بچه‌هایی که در سفرهای مدرسه به اینجا می‌آیند، می‌گویند: «Euuurgh». اولدز می گوید: «شما باید به مردم در مورد اینکه غذایشان از کجا می آید آموزش دهید. «و از دل‌بازی‌هایشان بیرون می‌آید – باید این را به بچه‌ها بگویید.» نمی توان گفت کدام مرغ ولگرد است، اما یکی از 3200 مرغ در این آلونک، و چهار مرغ در مزرعه کورن هیل وجود دارد.

و مرغ از کجا آمده است؟ یک تخم مرغ – حتی بچه ها هم این را می دانند. هر چند یک تخمک بارور شده و نه از اینجا. اولدز از مرغداری در دورست جوجه های 16 هفته ای – پولت – می گیرد که به نوبه خود جوجه های یک روزه را از جوجه کشی می گیرد. جوجه ها در حدود 20 هفتگی شروع به تخمگذاری مناسب می کنند. قیمت یک پولت 16 هفته ای در حال حاضر بیش از 6 پوند است که نسبت به سال قبل 5.15 پوند افزایش یافته است. این اولین افزایش هزینه اولدز است. بیشتر وجود دارد؛ ما بعداً به سراغ آنها خواهیم رفت اما ابتدا به انتهای دیگر سفر تخم مرغ…

****

در خانواده‌ام، ما تخم‌هایمان را از ویتروز می‌گیریم، زیرا خانم من یک تخم‌مرغ و شیک است (در اینجا در مورد فریتاتا صحبت می‌کنیم – معمولاً به آنجا می‌روند، نه تخم‌مرغ و چیپس). ما بیشتر چیزها را از Lidl دریافت می کنیم، اما تخم مرغ ها باید Waitrose باشند. تخم‌های قدیمی‌ها به Waitrose می‌رفتند. آنها دیگر یا به هیچ سوپرمارکتی نمی روند، اما ما به آن هم خواهیم رسید.

قیمت شش تخم مرغ بزرگ در ویتروز 2.50 پوند یا هر کدام 41.7p است. در ماه مه سال گذشته، قیمت آنها 2.10 پوند بود. بنابراین افزایش 40p – یا 16٪. در Lidl، تخم مرغ های بزرگ آزاد به طور قابل توجهی ارزان تر هستند – 1.65 پوند (ما باید در خانه من صحبت جدی در مورد این موضوع داشته باشیم). یک سال پیش، آنها 1.15 پوند بودند، بنابراین 50p یا 43٪ افزایش یافتند. به طور متوسط ​​قیمت تخم مرغ در یک سال 30 درصد افزایش یافته است.

تعداد انگشت شماری از 14000 نفر در مزرعه کورن هیل.
تعداد انگشت شماری از 14000 نفر در مزرعه کورن هیل. عکس: جانی ویکس/ آبان نیوز

البته، همه چیز در چرخ دستی شما در آن زمان به لطف تورم مواد غذایی افزایش یافته است، که ممکن است شما فقط متوجه آن شده باشید. 19٪ بسیار زیاد، اما تخم مرغ حتی بیشتر. ولادیمیر پوتین تا حدی مقصر است. رابرت گوچ، مدیر عامل انجمن تولیدکنندگان تخم مرغ آزاد بریتانیا (BFREPA) می‌گوید: «زمانی که اوکراین توسط روسیه مورد تهاجم روسیه قرار گرفت، منجر به افزایش شدید قیمت خوراک – به‌ویژه قیمت گندم و سویا» شد. شصت تا ۷۰ درصد هزینه تولید یک تخم مرغ یا هر محصول طیور، قیمت خوراک است.

خوراک مخلوط غلاتی است که مرغ ها می خورند. برای قدیمی ها، این درصد از کل هزینه کمی کمتر است، حدود 50 درصد، زیرا آنها گندم، جو و جو خود را می کارند (به گفته او، مرغ ها جو دوسر را دوست دارند – آنها را آرام نگه می دارد). با این حال، این تا حد زیادی بزرگترین هزینه است و افزایش های بزرگی نیز در آن وجود دارد. برای برداشت محصولات خود به تراکتور نیاز دارید. تراکتور به سوخت نیاز دارد، که به شدت افزایش یافت، از حدود 1000 پوند برای 1000 لیتر به 2500 پوند در یک نقطه (با تشکر مجدد، ولاد)، اگرچه دوباره به حدود 1700 پوند کاهش یافته است.

قیمت خوراک نیز از 414 پوند در ماه مه 2022 به 335 پوند در هر تن کاهش یافته است. گوچ می گوید: «از زمانی که بنادر دریای سیاه قادر به صادرات گندم بوده اند، قیمت ها به طور پیوسته کاهش یافته است. اما این خسارت در آن زمان وارد شد، زیرا، او توضیح می‌دهد، سوپرمارکت‌ها مبلغی را که به کشاورزان پرداخت می‌کنند در راستای هزینه‌های بیشتر کشاورزان افزایش نمی‌دهند. و همچنین آقای پوتین، ما می‌توانیم انگشت اتهام را به سمت Sainsbury’s، Tesco، Waitrose، Morrisons، Lidl و غیره بگیریم. «اگر سوپرمارکت‌ها به کشاورزان بر اساس هزینه‌هایشان پرداخت می‌کردند و نه بر اساس تقاضا و عرضه، که این موضوع احمقانه قابل حل بود. گوچ می گوید چگونه آنها این کار را انجام می دهند. آنها در سال گذشته که هزینه ها بالا رفت، تخم مرغ کم نداشتند، بنابراین گفتند: “درسته، ما دیگر به شما پول نمی دهیم.”

آنفولانزای پرندگان یک نگرانی جدی برای مرغداران است، به ویژه به این دلیل که بیمه در برابر آن غیرممکن است یا بسیار گران است. شیوع بیماری ویرانگر خواهد بود. به همین دلیل است که مرغ‌های اولدز در زمستان آزاد نبودند – آنها را بسته بودند: گله. اما آنفولانزای پرندگان یک مسئله جدید زمستانی نیست. گوچ می گوید که از هفت سال گذشته، پنج سال است که وجود داشته است. با توجه به اتفاقاتی که در سال گذشته برای قیمت تخم مرغ رخ داده است، تأثیر بسیار کمی دارد. مشکل اصلی عدم سودآوری ناشی از هزینه تورم بود که توسط خرده فروشان جبران نشد.

یک سال پیش، کشاورزان تخم مرغ آزاد بریتانیایی به طور متوسط ​​41 p در هر دوجین تخم از دست می دادند. من به سوپرمارکت‌ها هشدار دادم که کشاورزان رکود خواهند کرد و تخم‌مرغ نخواهند داشت، که این اتفاق افتاد. حالا آنها نمی توانند هیچ تخم مرغی پیدا کنند و به همان اندازه که می توانند برای هرکسی که تخم مرغ دارد، پرداخت می کنند. قیمت‌های بالا در حال حاضر به دلیل کمبود تخم‌مرغ از ماه نوامبر است، زیرا کشاورزان از کار افتاده‌اند. عرضه و تقاضای طبیعی در بازارها به این معناست که وقتی کمبود وجود دارد، قیمت افزایش می‌یابد.»

در اوایل سال جاری، گد فوتر، تحلیلگر خرده‌فروشی و خریدار سابق آسدا، به برنامه امروز رادیو 4 بی‌بی‌سی گفت که کشاورزان بریتانیایی تخم مرغ «هر هفته» کار را ترک می‌کنند. BFREPA تخمین می زند که یک چهارم از کشاورزان تخم مرغ تولید را متوقف کرده اند – به طور موقت یا برای همیشه. و یک سوم گله های خود را کم کردند.

قفسه های تخم مرغ در یکی از شعبه های Tesco در این ماه.
قفسه های تخم مرغ در یکی از شعبه های Tesco در این ماه. عکس: جان کیبل/ گتی ایماژ

پنجاه مایلی شرق اولدز، یکی دیگر از تولیدکنندگان تخم مرغ کورنیش، هلن دیوی، دقیقاً این کار را انجام داده است. او به من می‌گوید که وقتی ۲۵ سال پیش این کار را شروع کرد، یک تن خوراک ۱۲۵ پوند قیمت داشت و قیمت عمده‌فروشی که برای تخم‌مرغ دریافت می‌کرد ۹۰ پوند در هر دوجین بود. سال گذشته، زمانی که قیمت خوراک بیش از سه برابر بود، او هر دوجین 1.10 پوند دریافت می کرد. او می‌گوید: «در تخم‌مرغ‌هایی که به صورت عمده فروخته می‌شد حاشیه‌ای وجود نداشت، بنابراین ما تعداد خود را یک سوم کاهش دادیم.

این کمک کرد که مزرعه او یک مزرعه مختلط و یک تجارت متنوع است و آنها تخم های خود را در محلی تحویل می دهند. “اگر من دور تخم‌مرغ‌های خودم را نداشتم، از شر تخم‌مرغ خلاص می‌شدم.”

به مزرعه کورن‌هیل برگشته‌اند، اکنون آنها به این شکل عمل می‌کنند و تخم‌های خود را به صورت محلی تحویل می‌دهند. چند سال پیش، زمانی که آنها یک قرارداد سوپرمارکت بسته بودند، برای تخم مرغ ما که تازه از تسمه نقاله خارج شده بود، داستان متفاوتی بود – یک داستان معمولی. یک شرکت بسته‌بندی می‌آمد تا آن را روی یک پالت جمع‌آوری کند و آن را به انبار می‌برد تا درجه‌بندی و بسته‌بندی شود. تخم مرغ ما – تخم مرغ من، همانطور که دارم به آن فکر می کنم – قبل از اینکه در راهروی تخم مرغ Waitrose در جایی ظاهر شود، در دستگاه خرده فروشی گم می شد، برای یک سود سالم فروخته می شد و سپس به فریتاتا تبدیل می شد.

به همین دلیل اولدز بیرون آمد. او می‌گوید: «حاشیه بسیار زیادی توسط شخص دیگری برداشته می‌شود و تولیدکنندگان خام به اندازه کافی آن را نمی‌بینند». ما می خواستیم یک مزرعه مستقل باشیم و فقط در صورتی می توانیم این کار را انجام دهیم که سرنوشت را در دستان خود بگیریم.

سرنوشت و تخم آنها. او من و تخم مرغم را در پیاده روی کوتاه در سراسر حیاط می برد، جایی که پدرش، لن، 68 ساله که هنوز در مزرعه فعال است، در نصب یک خشک کن دانه جدید کمک می کند، به سوله بسته بندی، جایی که هالی مورفی. درجه بندی و بسته بندی است. مورفی یکی از 9 کارمند است – یکی در زمینه زراعی، بقیه در تخم مرغ، همه محلی. آنها نیز گران شده اند. نرخ ساعتی اخیراً یک پوند افزایش یافته است. کمترین نرخ 12 پوند در ساعت است.

مورفی تأیید می کند که تخم مرغ من بزرگ است. او آن را در یکی از جعبه های تخم مرغ مقوایی مارک Cornhill Farm بسته بندی می کند، که قیمت آن اخیراً 30٪ افزایش یافته و به حدود 12p رسیده است. افزایش هزینه دیگر انرژی است، اما شما همه چیز را در مورد آن می دانید.

در حال حاضر تولید یک دوجین تخم مرغ به طور متوسط ​​1.62 پوند هزینه دارد. یا 13.5p یک تخم مرغ. آن هم با بسته بندی و بسته بندی (جعبه های مقوایی مورفی به علاوه). بدون آنها – که مرحله ای است که قبلاً در آن جمع آوری می شد – قیمت هر دوجین آن 1.46 پوند است. او به دنبال قیمتی است که شرکت بسته‌بندی که وقتی تخم‌مرغ‌ها به سوپرمارکت می‌رفتند، می‌پردازد: برای تخم‌مرغ‌های بزرگ، 1.47 پوند هر دوجین – حاشیه‌ای از یک پنی. این 1.47 پوند از میانگین 1.18 پوند در سال گذشته افزایش یافته است، به این معنی که آنها 28 پوند از دست می دادند، و … ماشین حساب بیرون می آید … 71300 پوند در سال کاهش می یابد. دقیقاً به همین دلیل است که مردم گفتند: “ما نمی توانیم ادامه دهیم.”

پیتر اولدز اکنون تخم‌هایی را که مرغ‌هایش در محل گذاشته‌اند تحویل می‌دهد.
پیتر اولدز اکنون تخم‌هایی را که مرغ‌هایش در محل گذاشته‌اند تحویل می‌دهد. عکس: جانی ویکس/ آبان نیوز

اولدز می گوید، این بسیار ناامید کننده است، زیرا مزارع بزرگ بریتانیایی وجود دارند که مواد غذایی با کیفیت تولید می کنند. ما فقط می‌خواهیم در ازای آن حقوق عادلانه بگیریم. این نتیجه نهایی است و کشاورزان احساس می‌کنند که سیستم شکسته شده است و سوپرمارکت‌ها بیش از حد در آن حرف می‌زنند.»

در حال حاضر، تخم های او به سوپرمارکت ها نمی رود. آنها به مغازه های مزرعه، کافه ها و رستوران ها می روند، تقریباً همه در غرب کورنوال. آنها برای خریدهای بزرگ 2.60 پوند به او می دهند. بنابراین تخم مرغ من دور نخواهد شد. ممکن است به صرف صبحانه در Jenn’s Diner در خیابان Redruth برود. یا از راه دیگر به فروشگاه در مزرعه Trevaskis، یا به یکی از کیک های رستوران، یا کمی جلوتر به بانک مواد غذایی در St Ives. با این تفاوت که در واقع به هیچ یک از آن مکان ها نمی رود. این یکی و پنج نفر دیگر با من در قطار به خانه می آیند تا برای چای آب پز شوند. با سربازان

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …