نایک ممکن است کارگران را به اشتباه طبقه بندی کرده باشد و با جریمه مالیاتی بیش از 530 میلیون دلار روبرو شود | نایک

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بر اساس اسنادی که آبان نیوز به دست آورده است، نایک ممکن است هزاران کارمند اداری موقت را اشتباه طبقه بندی کرده باشد و با جریمه مالیاتی بالقوه بیش از 530 میلیون دلار مواجه شود.

این شرکت کالاهای ورزشی بیش از 79000 نفر را در سراسر جهان استخدام می کند و مانند بسیاری از شرکت های بزرگ برای انجام بسیاری از کارها، از جمله مشاوره تجاری، گرافیک تیشرت، عکاسی و برنامه ریزی رویداد، به ارتشی از پیمانکاران مستقل متکی است.

بر اساس گزارش‌های مستقلی که برای این شرکت جمع‌آوری شده و به آبان نیوز داده شده است، مدیریت نایک با پیمانکاران مستقل، جریمه‌های بالقوه هنگفتی را از سوی مقامات مالیاتی و امکان شکایت دسته جمعی را باز گذاشته است.

نایک به تماس ها و ایمیل ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

ایالات متحده، بریتانیا و سایر کشورها قوانین سختگیرانه ای در مورد استفاده از پیمانکاران مستقل دارند که به منظور حمایت از حقوق کارگران و تضمین جمع آوری عادلانه مالیات است. دولت بایدن سال گذشته نشان داد که قصد دارد با شرکت هایی که آنها را نقض می کنند، سرکوب کند.

شرکت‌ها در صورتی که کارگران را به اشتباه به عنوان مشاغل آزاد طبقه‌بندی کنند، می‌توانند در قبال حقوق تعطیلات، مزایای بیماری و کمک‌های بازنشستگی مسئول باشند. جریمه های سنگینی برای شرکت هایی که قوانین را زیر پا می گذارند وضع شده است.

بررسی ژوئیه 2022 از پیمانکاران مستقل نایک در ایالات متحده، بریتانیا، هلند و بلژیک به این نتیجه رسید که این شرکت با “خطر طبقه بندی اشتباه” بیش از 530 میلیون دلار مواجه است.

این گزارش که توسط People2.0، متخصص خدمات نیروی کار گردآوری شده است، به بررسی 3670 نهاد – پیمانکاران مستقل، شرکت های حقوقی، افراد و سایرین – در ایالات متحده پرداخت که در طول سه سال بیش از 7.2 میلیارد دلار حقوق دریافت کرده بودند. این نشان داد که یک چهارم این پیمانکاران ممکن است به اشتباه طبقه بندی شده باشند. این پیمانکاران بیش از 1.2 میلیارد دلار پرداخت دریافت کردند. بر اساس این گزارش، بدهی بالقوه نایک برای این پرداخت ها تنها در ایالات متحده بالغ بر 293.2 میلیون دلار است.

گزارش People2.0 تعداد زیادی از پرداخت‌های مشکل‌ساز به نهادهای خارجی در بریتانیا، هلند و بلژیک را نشان می‌دهد و نتیجه می‌گیرد که نایک با جریمه‌های احتمالی 53.7 میلیون دلاری در بریتانیا، 76.4 میلیون دلاری در هلند و 106.8 میلیون دلاری در بلژیک مواجه خواهد شد. 530 میلیون دلار

«در حال حاضر وجود ندارد [fully comprehensive] فرآیند کل شرکت برای تعیین اینکه آیا یک پیمانکار مستقل است یا خیر [IC] در گزارش People2.0 آمده است که باید به عنوان یک IC یا کارمند در نایک مشغول به کار شود.

این گزارش در پایان می‌گوید: «ارزیابی ریسک People2.0 شیوه‌ها و شرایط مختلفی را در نایک نشان داده است که در بسیاری از موارد نشان‌دهنده خطر بالای شکست حسابرسی تحت نظارت مقامات مالیاتی است».

گزارش دومی که در سال 2021 توسط شرکت مدیریت نیروی کار Pro Unlimited (اکنون Magnit) گردآوری شد نشان داد که از تامین کنندگانی که در ایالات متحده “غرامت غیرکارمند” دریافت کرده اند، 63٪ بدون ارزیابی توسط برنامه Flex Freelancers شرکت پرداخت شده اند. طراحی شده برای اطمینان از اینکه پرداخت ها مطابق با استانداردهای خدمات درآمد داخلی (IRS) است.

در مشاغل آزاد ایالات متحده، پیمانکاران مستقل، کارگران گیگ و دیگران فرم مالیاتی 1099 برای گزارش پرداخت ها به IRS صادر می کنند. Pro Unlimited 1855 1099 فرم صادر شده توسط نایک در سال 2020 را بررسی کرد و دریافت که فقط 4.5٪ توسط Flex غربالگری شده است. تخمین زده شد که نایک برای مواردی که ارزیابی کرده است با بدهی مالیاتی بالقوه 2.4 میلیون دلار مواجه است.

گزارش با تصویری از یک کوه یخ آغاز می شود. این گزارش تحت عنوان «هزینه‌های احتمالی طبقه‌بندی نادرست» هشدار می‌دهد: «کارفرمایانی که مشخص شد کارگران را به‌عنوان فریلنسر به اشتباه طبقه‌بندی کرده‌اند، به‌طور بالقوه مسئول سایر هزینه‌های احتمالی نیز هستند. این گزارش خاطرنشان می کند که کارگران طبقه بندی شده اشتباه می توانند از اضافه کار بدون حقوق، مرخصی استعلاجی، مرخصی با حقوق، بیمه درمانی و سهم برنامه بازنشستگی و بهره از جمله موارد دیگر برخوردار شوند.

Pro Unlimited همچنین خاطرنشان کرد که اگر مشخص شود که کارگران به اشتباه طبقه بندی شده اند، نایک ممکن است در برابر یک دادخواست دسته جمعی برای بازنشستگی، مزایای پزشکی، گزینه سهام و سایر مجازات ها آسیب پذیر باشد.

استفاده از پیمانکاران خارجی به شرکت ها این امکان را می دهد که با اجتناب از هزینه های مرتبط با کارکنان تمام وقت مانند مرخصی با حقوق و مراقبت های بهداشتی، میلیاردها در هزینه ها صرفه جویی کنند.

اما تعدادی از شرکت‌های بزرگ آمریکایی به دلیل نقض قوانین و طبقه‌بندی اشتباه کارگران به‌عنوان موقت در زمانی که باید به عنوان کارمند رفتار می‌شدند جریمه یا شکایت شده‌اند:

  • اوبر سال گذشته پس از اینکه حسابرسی در نیوجرسی به این نتیجه رسید که شرکت حمل‌ونقل سواری رانندگان خود را به‌عنوان پیمانکاران مستقل طبقه‌بندی کرده است، با پرداخت 100 میلیون دلار موافقت کرد.

  • در سال 2016، فدرال اکسپرس موافقت کرد که 240 میلیون دلار به رانندگان در 20 ایالت برای حل و فصل دعاوی مبنی بر اینکه شرکت تحویل بسته آنها را به عنوان پیمانکاران مستقل طبقه بندی کرده است، بپردازد.

  • در سال 2000 مایکروسافت 97 میلیون دلار پرداخت کرد تا ادعاهایی مبنی بر اینکه کارگران برای سال‌ها به عنوان کارگران «موقت» طبقه‌بندی شده‌اند، و از مزایای استانداردی مانند بیمه درمانی و مشارکت در طرح خرید سهام کارکنان محروم شده‌اند، پرداخت کرد.

وضعیت نایک به‌ویژه باعث خشم برخی از کارگران موقتی شده است که تحت تأثیر طرحی به نام Dim the Lights قرار گرفته‌اند – که در آن به کارگران در دوره‌های آرام مرخصی داده می‌شود.

کارکنان نایک همچنان در طول Dim the Lights حقوق دریافت می‌کنند، اما کارگران موقت خارجی (ETWs) دستمزد دریافت نمی‌کنند – یک اقدام قابل توجه در صرفه‌جویی در هزینه برای شرکت.

این طرح به طور سنتی بین روز شکرگزاری و سال نو – سه هفته – و برای یک هفته در پایان ماه می، پایان سال مالی نایک اجرا می شود. تمدید شد تا دو هفته “تعطیلات بهاری” در ماه مارس و “هفته سلامتی” در ماه آگوست را پوشش دهد.

یک گزارش داخلی در مورد این طرح که به آبان نیوز داده شده است خاطرنشان می‌کند که Dim the Lights «ممکن است بر روحیه آنها تأثیر بگذارد، زیرا همه کارگران حقوق دریافت نمی‌کنند» و اگر ETW ها نگرانی خود را در مورد مرخصی اجباری ابراز کنند، می‌تواند تأثیر منفی بر برند داشته باشد.

در ایمیل‌های نایکی که مدیران آبان نیوز مشاهده کرده‌اند، پیشنهاد لغو یا اصلاح این طرح است، زیرا برای برخی از کارگران موقتی که بیش از یک سال است با نایک قرارداد بسته‌اند، ناعادلانه است. این گزارش همچنین نشان می دهد که این طرح ممکن است متقاضیان را به تعویق بیندازد.

دیوید ویل، رئیس مدرسه سیاست اجتماعی و مدیریت اجتماعی هلر در دانشگاه براندیس و مدیر سابق بخش دستمزد و ساعت در ایالات متحده، گفت: «در صنایع و موارد بیشتر و بیشتری شاهد هستیم که مردم افرادی را که واقعاً کارمند هستند طبقه‌بندی اشتباه می‌کنند. وزارت کار در زمان باراک اوباما.

ویل گفت که این ترتیب کارفرما را از “تعهدات اساسی” خود در قبال کارگرانش آزاد می کند. “این واقعا مشکل ساز است. ما هنوز در جهانی هستیم که کارگران به این حمایت ها نیاز دارند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …