ظهور و سقوط Z: برای نماد طلسم روسیه چه اتفاقی افتاده است؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک کارشناس با فشار دادن حرف Z برای منافع سیاسی به یورونیوز گفت که نماد سفید شوم ممکن است “جذابیت خود را از دست داده باشد”.

مدت کوتاهی پس از ورود تانک‌های آن به اوکراین در بهار گذشته، نماد شوم Z در روسیه منتشر شد – ظاهراً از ناکجاآباد.

از کودکانی که در حال بدخطری بودند عکس گرفته شدند که بیرون از یک آسایشگاه در جنوب غربی کشور به شکل Z شکل می گرفتند، در حالی که ایوان کولیاک به ژیمناست روسی یک عکس داده شد. محرومیت یک ساله پس از نمایش نماد روی سکو در کنار حریف اوکراینی خود.

بالا آمدن رعد و برق علامت سفید متمایز باعث سر و صدا شد و تیتر خبرها را در سراسر جهان به خود اختصاص داد.

اما به نظر می رسد در ماه های اخیر استفاده از Z کاهش یافته است. غیبت آشکار آن توسط کاربران توییتر در رژه نظامی روز پیروزی روسیه در ماه مه مورد توجه قرار گرفت، اگرچه این مورد در سال گذشته نیز وجود داشت.

امیلی فریس، پژوهشگر متخصص در سیاست روسیه در دانشگاه می گوید: «تعدادی از عوامل مختلف وجود دارد که چرا ما آنقدر زیاد آن را نمی بینیم. موسسه رویال خدمات متحدهبه یورونیوز گفت که همه آنها همزمان عمل کردند.

یک ابزار چند منظوره

او توضیح داد: “نماد Z به طور ارگانیک رشد کرد. زمانی که جنگ شروع شد، نمادی از سوی دولت نبود. اما در نهایت دولت کنترل آن را به دست گرفت.»

او می‌گوید دلیل اینکه مقامات این نماد را پذیرفتند به دلیل «تطبیق‌پذیری» آن بود، با علامت متمایز به معنای «اساساً هر چیزی که با جنگ مرتبط باشد»، مانند «برای پیروزی»، «برای روسیه» یا احساسات ساده طرفدار جنگ. .

فریس به یورونیوز گفت، در حالی که این در مراحل اولیه جنگ مفید بود، به ویژه در کمک به جمع آوری حمایت، زمانی که ایالت علامت “جذابیت خود را از دست داد” را به کار برد.

دولت‌ها مدت‌هاست که نمادها را برای خدمت به اهداف خود پذیرفته و تفسیر کرده‌اند. یکی از معروف ترین نمونه ها استفاده آلمان نازی از سواستیکا است که از نماد باستانی رفاه به نشان فاشیسم تبدیل شد.

بخشی از کاهش احتمالی نماد Z این است که، مانند بسیاری از روندهای اجتماعی، پس از رشد سریع، این جنون می توانست به سادگی از بین برود.

این اولین بار در شبکه های اجتماعی منتشر شد و توسط بسیاری از جوانان استفاده شد و به عنوان برچسب روی اتومبیل ها قرار گرفت یا در خیابان ها دیوارنویسی شد.

فریس گفت، نمایش Z “بسیار یک کار فعال و نسل جوان بود.” و من فکر می‌کنم وقتی دولت سعی کرد از این حرکت استفاده کند و کاری سیاسی با آن انجام دهد، جذابیت خود را از دست داد.»

او ادامه داد: “چیزی در مورد نمادها تقریباً متجاوزانه به نظر می رسد. شما می توانید آنها را به عنوان نمادهای خود بازپس گیرید. اما وقتی دولت به کودکان دستور می دهد که در یک آرایش بایستند، لذت را از بین می برد.”

ظهور این نماد برخی را شگفت زده کرد زیرا Z خود یک حرف در الفبای سیریلیک روسیه نیست، بلکه از لاتین آمده است. گزارش شده است که از علامت گذاری یک گروه نظامی سرچشمه گرفته است که از میدان جنگ به جامعه گسترش یافته است.

نمادها در تمام مبارزات نظامی وجود دارند و به جمع آوری نیروها در میدان جنگ کمک می کنند.

فریس به یورونیوز گفت: “این مهم است که چیزی داشته باشید که بتوانید پشت آن متحد شوید.”

بریگاد آزوف اوکراین که بر سر ارتباط ادعایی خود با نئونازی جنجال برانگیخته است، ظاهراً در ژوئن گذشته یک شورون سه تایی طلایی جدید را معرفی کرد که یکی از اعضای آن به نقل از این سازمان نقل قول شده است. وب سایت سوسیالیست جهانی (WSWS) گفت که این “نماد شکوه نظامی و وعده درآمد برای دشمنانش” است.

با این حال، ادعا شده است که این تغییر نام تجاری تلاشی برای فاصله گرفتن این واحد از منشأ بحث‌برانگیز آن بوده است، زیرا نماد سابق آن تقلید از Wolfsangel است که توسط بخش‌های SS آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم استفاده می‌شد.

به هدف خود رسید

به گفته فریس، دلیل دیگری که ممکن است نماد Z از بین رفته باشد این است که روسیه اکنون راه های دیگری برای بسیج مردم دارد.

او ادعا می کند که قبلاً این علامت به “گردهمایی مردم علیه اوکراینی ها” کمک کرد.

به ویژه در یک زمینه بسیار درهم و برهم قومی، که روس‌ها و اوکراینی‌ها به طور سنتی تأکید می‌کردند که چقدر از نظر فرهنگی به یکدیگر نزدیک هستند، جنگ با بسیاری از مردم خوشایند نبود، زیرا آنها اساساً با افرادی می‌جنگیدند که سال‌ها برادرانشان خوانده می‌شدند.»

او افزود: «این نماد عجیب و غریب، به نوعی به تمایز افراد کمک کرد». “این باعث شد همه پشت جنگ باشند”.

اما اکنون، فریس به یورونیوز گفت، مقامات «روش‌های مؤثرتری» برای جمع‌آوری مردم در پشت جنگ داشتند و به این اشاره کردند که چگونه دولت «ایدئولوژی پوتینیستی» را در مدارس و تلویزیون پیش می‌برد.

حتی قبل از جنگ، کارشناسان به مجموعه‌ای متمایز از ایده‌ها و باورهای رئیس‌جمهور روسیه با محوریت رد غرب و امپریالیسم روسیه اشاره کردند که روسیه را شکل می‌داد.

پوتینیسم به اصطلاح پس از تهاجم فوریه افزایش یافته است، و روسیه به طور فزاینده ای در جنگ برای بقای خود علیه کیف و متحدان غربی اش قرار گرفته است.

“Z در بسیاری از ایده های بزرگ در مورد آنچه مردم برای آن می جنگند بازی می کند. معنای آن – برای روسیه – به این مفهوم برمی گردد که روسیه برای آزادی و موجودیت خود در نوعی درگیری تمدنی با غرب می جنگد.

او افزود: “ایدئولوژی های مهم بسیاری وجود دارد که این نماد عجیب و غریب نشان می دهد.”

در همان زمان، فریس پیشنهاد کرد که کاهش نماد Z می‌تواند نشان‌دهنده یک تغییر اساسی در موضع روسیه نسبت به جنگ باشد، و کرملین به طور بالقوه چشم به مذاکرات در آینده دارد.

«ممکن است مقامات متوجه شده باشند که مردم نسبت به جنگ کمتر مشتاق هستند و فقط می خواهند جنگ از بین برود. Z واقعاً نماد صلح نبود، بنابراین شاید آنها اکنون به دنبال چیز دیگری هستند.”

ارزیابی حمایت عمومی از جنگ در روسیه موضوعی پیچیده است. نظرسنجی های گذشته اختلاف 50/50 را بین موافقان و مخالفان نشان داده اند، با این حال مسائل آشکاری وجود دارد که اعتبار آنها را مبهم می کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …