فنتانیل ده ها هزار آمریکایی را کشته است. چرا اروپایی ها در امان هستند؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

در حالی که فنتانیل به ویران کردن ایالات متحده ادامه می دهد، بازار مواد مخدر غیرقانونی اروپا به نوعی در برابر مواد مخدر مصنوعی مرگبار محافظت شده است. آیا این در شرف تغییر است؟

در تندرلوین سانفرانسیسکو، محله ای در مرکز شهر که به دلیل بی خانمانی، جرم و جنایت و سوء مصرف بی رویه مواد مخدر شهرت دارد، مصرف کنندگان فنتانیل در خیابان ها پراکنده شده اند و بدن های بی حس آنها در موقعیت های غیرمحتمل روی نیمکت های پارک و پیاده رو رها شده است.

اینها صحنه هایی است که دارن استالکاپ، فعال Gen-Z، که تمام عمر خود را در Tenderloin زندگی کرده است، مرتباً با دوربین تلفن خود ضبط می کند و سپس در توییتر با جهان به اشتراک می گذارد.

فنتانیل، یک ماده افیونی مصنوعی قوی، آمریکایی ها – و ساکنان سانفرانسیسکو – را با سرعت نگران کننده ای می کشد. بین ژانویه تا مارس سال 2023، 200 نفر بر اثر مصرف بیش از حد در فیله جان خود را از دست دادند که 159 مورد مرگ ناشی از فنتانیل بود – بیش از مدت مشابه در سال قبل. در سطح ملی، تعداد آمریکایی هایی که بر اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر جان خود را از دست می دهند از بیش از 70000 در سال 2019 به بیش از 100000 در سال 2021 رسیده است. بیشتر این مرگ و میرها به دلیل فنتانیل است.

استالکاپ به یورونیوز گفت که افراد زیادی را دیده است که بر اثر مصرف بیش از حد در خیابان‌های محله‌اش جان خود را از دست داده‌اند که احساس می‌کند «کاملاً آسیب دیده است».

هنگامی که این فعال 25 ساله اخیراً برای تعطیلات به لندن سفر کرد، گفت که احساس شادابی می کند. هیچ‌کس در خیابان‌های پایتخت اروپا بر اثر فنتانیل نمی‌میرد، هیچ‌کس در معرض دید عموم از این دارو استفاده نمی‌کرد. استالکاپ گفت: «مهم ترین چیز این است که مطمئن شویم فنتانیل راه خود را به بریتانیا و اروپا پیدا نمی کند.»

اما قبلاً کشف شده است که فنتانیل در اروپا در گردش است – حتی اگر اغلب به بهانه های نادرست وارد آن می شود.

در دسامبر 2016، یک پسر 18 ساله پس از خرید قرصی از مرفین در یک نمایشگاه سرگرمی در کن جان باخت. او بعداً همان شب بعد از مصرف قرص حاوی فنتانیل – که چند میلی‌گرم از آن می‌تواند کشنده باشد- بر اثر مصرف بیش از حد درگذشت. فنتانیل شبیه مورفین است، اما 50 تا 100 برابر قوی تر است.

فنتانیل در اروپا نیز می کشد – اما بسیار کمتر از ایالات متحده

تراژدی های مشابهی مانند تراژدی این جوان 18 ساله در کن در ایالات متحده رایج است، جایی که مسکن قوی مخدر مصنوعی ده ها هزار آمریکایی را در چند سال گذشته کشته و به کشنده ترین دارو در تاریخ این کشور تبدیل شده است. اما آنها در اروپا غیرمعمول هستند، قاره ای که به طور گسترده ای در برابر گسترش مواد مخدر قاتل محافظت شده است.

پل گریفیتس، مدیر علمی EMCDDA، به یورونیوز گفت، طبق گزارش مرکز نظارت اروپا برای مواد مخدر و اعتیاد به مواد مخدر (EMCDDA) در سال 2020 حدود 5800 مرگ ناشی از مصرف بیش از حد در اتحادیه اروپا رخ داده است. گریفیث گفت که در سه چهارم این مرگ‌ها مواد افیونی وجود داشت، در حالی که فنتانیل «احتمالاً چند صد مورد» را تشکیل می‌داد.

در مقایسه، در همان سال، ایالات متحده 53480 مرگ ناشی از فنتانیل را گزارش کرد.

در ایالات متحده، فنتانیل قبلاً تحت نسخه به عنوان مسکن در دسترس بود. هزاران نفر پس از تجویز دارو توسط پزشکانشان از دهه 1990 به آن معتاد شدند.

زمانی که مقامات کشور به شدت وضعیت پی بردند، دیگر خیلی دیر شده بود. اگرچه شرکت‌های داروسازی تولید و فروش فنتانیل را متوقف کردند، اما تولید و عرضه آن توسط گروه‌های تبهکار به‌عهده گرفته شده است و بنا بر گزارش‌ها، تولید آن به‌طور غیرقانونی در کشورهایی مانند چین و مکزیک انجام می‌شود.

به دلیل آسان بودن تولید آن، فروشندگان مواد مخدر معمولاً فنتانیل را با مواد مخدر دیگری مانند هروئین، کوکائین، مت آمفتامین و MDMA ترکیب می کنند. این بدان معناست که اغلب مصرف کنندگان مواد مخدر بدون اینکه بدانند فنتانیل را مصرف می کنند، مصرف می کنند.

بر اساس تجزیه و تحلیل اخیر واشنگتن پست، فنتانیل عامل اصلی مرگ و میر برای آمریکایی های 18 تا 49 ساله است.

اپیدمی فنتانیل در استونی

اروپا سابقه ای در مورد فنتانیل دارد که مدت ها قبل از حادثه جوزف 18 ساله در کن در سال 2016 است.

در اوایل دهه 2000، استونی کمبود هروئین را تجربه کرد که منجر به افزایش ناگهانی مصرف فنتانیل شد و این ماده مخدر مصنوعی به سرعت تبدیل به پرمصرف ترین مواد افیونی در میان معتادان به مواد مخدر شد.

برای تقریباً دو دهه، کشور بالتیک با اپیدمی فنتانیل دست و پنجه نرم می کرد، تا اینکه پلیس در سال 2017 با تعطیلی یک آزمایشگاه مخفی، عرضه را متوقف کرد و سرانجام به نظر می رسید که فنتانیل از استونی ناپدید شده است.

اما فنتانیل ردپایی از مرگ را در کشور به جا گذاشت. بر اساس ارقام تخمین زده شده توسط EMCDDA، حدود 1600 نفر در ایالت بالتیک بین سال های 2001 تا 2020 بر اثر مصرف بیش از حد دوز جان خود را از دست داده اند که اکثریت آنها به دلیل استفاده از فنتانیل و سایر مواد افیونی مصنوعی بوده است.

کمبود مواد افیونی ساخته شده توسط طالبان در اروپا در حال افزایش است

داستان اپیدمی فنتانیل در استونی باید هشداری برای زمان حال باشد – به خصوص که کمبود مواد افیونی ممکن است به زودی قاره را درگیر کند. در افغانستان، جایی که بیشتر عرضه هروئین اروپا از آن تامین می‌شود، طالبان در آوریل 2022 کشت خشخاش را ممنوع کرد که احتمالاً تأثیر آن در سال آینده در این قاره محسوس خواهد بود، زیرا برداشت سال گذشته از این ممنوعیت مستثنی بود.

بر اساس برآوردهای سال 2022 دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC)، تقریباً تمام تریاک در افغانستان بین ماه های آوریل و جولای برداشت می شود و از زمان برداشت تا بازارهای هروئین حدود یک تا یک سال و نیم طول می کشد.

کمبود ناگهانی مواد افیونی ممکن است فرصتی را برای مجرمان برای تولید و فروش مواد مخدر مصنوعی مانند فنتانیل، که بسیار سودآورتر از هروئین است، ایجاد کند. طبق گزارش اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده، یک کیلوگرم فنتانیل خریداری شده در چین با مبلغی بین 3000 تا 5000 دلار (بین 2768 یورو تا 4.613 یورو) می تواند با قیمت بیش از 1.5 میلیون دلار 1.38 میلیون یورو مجددا فروخته شود. فنتانیل به دلیل قدرت آن، که 30 برابر بیشتر از هروئین است، می تواند به سرعت جایگزین مواد مخدر دیگر شود و صحنه مواد مخدر محلی اروپا را اشغال کند.

گریفیث گفت: «این جالب خواهد بود که ببینیم با ممنوعیت گزارش شده طالبان چه اتفاقی می‌افتد و آیا واقعاً تأثیر طولانی‌مدتی دارد یا خیر. «در حال حاضر آنچه ما دیده‌ایم انقباض بسیار بسیار جزئی در زمینه کشت خشخاش به نظر می‌رسد، اما هنوز طبق استانداردهای تاریخی بسیار بالاست. در مقایسه با الان کمی کمتر تولید می شود و ما انتظار داریم حداقل یک سال – به دلیل وجود انبارها، به دلیل زمان لازم برای عرضه دارو به بازار – بر بازار دارو در اروپا تأثیر بگذارد. ”

اما گریفیث نسبت به این ممنوعیت بدبین است و می‌گوید که به احتمال زیاد هدف از این اقدام دستکاری قیمت مواد افیونی از طریق کاهش در دسترس بودن آنها در بازار است.

آیا فنتانیل می تواند اروپا را اشغال کند؟

در حالی که هیچ بازار فعلی برای فنتانیل در اروپا وجود ندارد، خطر اینکه این دارو در نهایت در اروپا تسخیر شود، واقعی است و آژانس اتحادیه اروپا برای همکاری در اجرای قانون (یوروپل)، آژانس مجری قانون اتحادیه اروپا که به مقامات اجرای قانون کمک می کند، به رسمیت شناخته شده است. در کشورهای عضو اتحادیه اروپا

در گزارش اخیر، یوروپل می نویسد که همان کارتل های مواد مخدر مکزیکی که بازار مواد مخدر غیرقانونی ایالات متحده را با فنتانیل پر کرده اند، با شبکه های جنایی مستقر در اتحادیه اروپا برای قاچاق و قاچاق کوکائین و مت آمفتامین در اروپا همکاری می کنند. این آژانس هشدار می‌دهد که این گروه‌های جنایتکار مکزیکی ممکن است «تلاش کنند تا سبد مواد مخدر قاچاق شده به اتحادیه اروپا را از طریق قاچاق مواد مخدر به بازار مواد مخدر اتحادیه اروپا یا با کمک به تولید آن مواد مخدر، مانند فنتانیل، در اتحادیه اروپا، گسترش دهند».

علیرغم هیچ نشانه‌ای از بازار فنتانیل در اتحادیه اروپا، کشف تاسیسات تولید فنتانیل و کشف این ماده در اتحادیه اروپا نگرانی‌هایی را در مورد توسعه بازار فنتانیل ایجاد می‌کند. آژانس می نویسد.

گریفیث گفت که اروپا در نبرد با فنتانیل زمان دارد – و همچنین نگرش کاملاً متفاوتی نسبت به داروهای دارویی و مسکن ها دارد. گریفیث گفت: «ما از نظر نگرش به تجویز مسکن، پویایی مشابهی نداریم، و تمایل داریم برای افرادی که شرایط مادام العمر دارند، درمان در دسترس داشته باشیم.

طبق گزارش آژانس پزشکی اسپانیا، در اروپا داروهای مخدر به ندرت به بیماران تجویز می شود، اگرچه مصرف فنتانیل تجویز شده از 1.66 به 2.77 DDD/1000 نفر در روز در اسپانیا بین سال های 2010 تا 2021 افزایش یافته است.

بازار غیرقانونی مواد مخدر در اروپا نیز متفاوت است. “زمین [in the US] برای بازار غیرقانونی مواد مخدر آماده شده بود، و سپس برخی از سازمان های قاچاق مواد مخدر مکزیکی را مجبور به تولید فنتانیل به دلیل مزایای مرتبط با آن کردید.

اما این بدان معنا نیست که ما باید از خود راضی باشیم. گریفیث گفت: «ممکن است در آینده احتمال مشاهده مواد افیونی مصنوعی بیشتر در بازارهای مواد مخدر غیرقانونی اروپا وجود داشته باشد. مواد افیونی مصنوعی مانند فنتانیل به راحتی تولید می شوند و بسیار سودآور هستند.

گریفیث در پایان گفت: «دلایل زیادی وجود دارد که چرا اگر بازار کافی وجود داشته باشد، اگر پویایی بازار تغییر کند، این ممکن است برای گروه‌ها و باندهای جنایت سازمان‌یافته جذاب باشد».

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …