روسیه دستور بازداشت تهیه کننده فیلم نامزد اسکار را به دلیل انتقاد از جنگ صادر کرد | فیلم

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دادگاهی در مسکو دستور بازداشت الکساندر رودنیانسکی تهیه کننده سرشناس سینما و ایوان ویریپاف کارگردان تئاتر را به دلیل “اشاعه اطلاعات نادرست” در مورد ارتش روسیه صادر کرد.

جلسات اولیه دادگاه علیه رودنیانسکی و ویریپاف در 27 آوریل برگزار شد، اما تا روز چهارشنبه توسط دادگاه گزارش نشد.

به گفته سرویس مطبوعاتی دادگاه، رودنیانسکی و ویریپاف که در خارج از روسیه مستقر هستند، زمانی که مقامات روسی موفق به بازداشت یا استرداد آنها شوند، در بازداشت قرار خواهند گرفت. وزارت کشور روسیه علاوه بر این ویریپاف را در فهرست تحت تعقیب فدرال قرار داد.

رودنیانسکی متولد کیف در دهه های اخیر یکی از تاثیرگذارترین چهره های سینمای روسیه بوده است. او روسیه را چند روز پس از آغاز تهاجم همه جانبه این کشور به اوکراین در فوریه 2022 ترک کرد و بارها آشکارا علیه جنگ صحبت کرده است. در اکتبر 2022، وزارت دادگستری روسیه رودنیانسکی را “عامل خارجی” اعلام کرد.

این تهیه کننده فیلم در حال حاضر زمان خود را بین اوکراین، اروپا و لس آنجلس تقسیم می کند و طبق گزارش ها در حال حاضر در جشنواره فیلم کن حضور دارد. تهیه کننده بیش از 30 فیلم، چهار فیلم نامزد اسکار در بخش بهترین فیلم خارجی شده اند: Chief in Love، Est-Ouest، Leviathan و Loveless.

رودنیانسکی سال گذشته در صحبت با ورایتی گفت که به طور کامل روابط خود را با روسیه قطع کرده است و گفت: «همه چیز را پشت سر گذاشتم. شرکت، خانه، همه چیز. هر چیزی که داشتم.» او گفت که بر این باور است که بازگشت تنها زمانی امکان پذیر است که جنگ تمام شود. [and] وقتی پوتین تمام شد… من معتقدم روسیه باید به طرق مختلف مجازات شود. سزاوار است.»

ویریپاف نمایشنامه نویس، کارگردان و بازیگر محبوب چندین سال است که در ورشو زندگی و کار می کند و همچنین در مخالفت با حمله روسیه به اوکراین صحبت کرده است.

همچنین روز چهارشنبه، دادگاه مسکو، میخائیل کریگر، چهره مخالف و فعال ضد جنگ را به هفت سال زندان محکوم کرد.

کریگر در نوامبر به اتهام توجیه تروریسم و ​​تحریک نفرت با تهدید خشونت، مربوط به پست‌های رسانه‌های اجتماعی از سال 2020 که در آن از سازمان‌دهندگان حملات به ساختمان‌های سرویس امنیت فدرال تمجید می‌کرد و به اعدام ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اشاره می‌کرد، دستگیر شد. دادستان روز سه شنبه درخواست 9 سال زندان کرد.

در دادگاه، درست قبل از صدور حکم، کریگر گفت که او به دلیل “موضع ضد جنگ و اکنون آشکارا طرفدار اوکراین” تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است.

از زمانی که پوتین در فوریه 2022 نیروهای خود را به اوکراین فرستاد، دولت سرکوب مخالفان را آغاز کرده است که از دوران شوروی دیده نشده است.

کمپین سرکوب گسترده کرملین، انتقاد از جنگ را جرم انگاری کرده است. علاوه بر جریمه ها و مجازات های زندان، متهمان اخراج شده اند، در لیست سیاه قرار گرفته اند، به عنوان “عوامل خارجی” معرفی شده اند یا از روسیه فرار کرده اند.

آسوشیتدپرس در این گزارش مشارکت داشته است

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …