با ادامه جنگ در سودان و در پیش گرفتن بحران منطقه ای، اروپا چه چیزی در خطر است؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

توسط جوزف هاموند، روزنامه نگار و تحلیلگر

جوزف هاموند می نویسد: نگرانی های بشردوستانه باید بر ژئوپلیتیک از دیدگاه ما نسبت به جنگ داخلی فعلی سودان غلبه کند.

از 15 آوریل، سودان درگیر یک جنگ داخلی خونین است که تهدید می کند شاخ آفریقا را از لبه پرتگاه منحرف کند و مستقیماً وارد یک فاجعه انسانی تمام عیار شود.

یک ناظر نه کمتر از آمنه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، گفته است که درگیری می تواند “بدتر از اوکراین” باشد.

ادعای او به سرعت به عنوان یک اقدام روابط عمومی رد شد، اما تاریخ نظامی اخیر شاخ آفریقا نشان می دهد که درگیری ها در منطقه چقدر می تواند برای غیرنظامیان مرگبار باشد.

برای افزودن به این تراژدی، جنگ تهدیدی برای به خطر انداختن امنیت غذایی یکی از برجسته ترین مناطق جهان است.

جنگ ها در شاخ آفریقا به طور نامتناسبی بر غیرنظامیان تأثیر می گذارد

جنگ داخلی سودان جنوبی 2013-2020 نمونه بارز این است که چگونه درگیری در شاخ آفریقا تأثیر نامتناسبی بر غیرنظامیان دارد.

بر اساس یک مطالعه منتشر شده در سال 2018 توسط محققان دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن، حدود 383000 نفر از سال 2013 در درگیری جان خود را از دست داده اند.

از این تعداد، حدود 193000 مورد مرگ غیرنظامیان به دلیل آوارگی، اختلال در مراقبت های بهداشتی و گرسنگی بوده است. به طرز غم انگیزی، گرسنگی همچنان سلاح جنگی برای برخی بازیگران در شاخ آفریقا است.

در جنگ سودان که در حال حاضر ادامه دارد، تقریباً 500 غیرنظامی در ماه اول کشته شدند – رقمی کمی کمتر از میانگین ماهانه در اوکراین.

به عبارت دیگر، یک جنگ داخلی بزرگ در شاخ آفریقا شاهد کشته شدن غیرنظامیان بوده است که معادل تهاجم گسترده به اوکراین توسط یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تسلیحات در جهان است.

میلیون ها نفر دیگر در معرض خطر شدید قرار دارند

در حالی که مرگ و میر غیرنظامیان در اوکراین در اوایل به اوج خود رسید و کاهش یافت، به احتمال زیاد شاهد افزایش رنج غیرنظامیان در سودان به دلیل تعدادی از عوامل اضافی که بدبختی آنها را تشدید می کند، خواهیم بود.

قبل از این درگیری، یک سوم جمعیت سودان با ناامنی غذایی و سایر چالش های بشردوستانه مواجه بودند.

علاوه بر این، در سال جاری، طبق گزارش ها، این کشور اولین شیوع تب دنگی خود را در پایتخت خارطوم ثبت کرد.

با این حال بزرگترین مسئله ای که این درگیری قبلاً تشدید کرده است مربوط به امنیت غذایی است. یک سند سازمان ملل که در ماه مارس منتشر شد ادعا کرد که بیش از 129000 نفر در شاخ آفریقا با گرسنگی و مرگ قریب الوقوع روبرو هستند.

در حالی که در ابتدا پیش بینی می شد که سودان جنوبی و سومالی بیشترین آسیب را از این بحران در حال ظهور خواهند دید، درگیری جدید سودان میلیون ها نفر دیگر را در معرض خطر جدی قرار می دهد.

امسال ششمین سال متوالی است که باران‌ها در شاخ آفریقا ناکام مانده‌اند و باعث بدترین خشکسالی در چهل سال گذشته شده است.

در برخی مناطق، مردم محلی گفتند که شرایط به بدی سال 2011 نیست – سالی که در آن قحطی، طبق برخی برآوردها، به طور مستقیم یا غیرمستقیم یک چهارم میلیون نفر را قربانی کرد.

با این حال، درگیری در سودان و اختلال در عرضه جهانی غذا به دلیل جنگ در اوکراین ممکن است عوامل پیچیده‌کننده باشند.

باید به هر قیمتی از یک بحران انسانی اجتناب کرد

بنابراین، اقدام جمعی برای ایجاد صلح و جلوگیری از بحران انسانی ضروری است.

در حالی که تعدادی از کشورها منابع را برای کمک به اتباع خود برای فرار از سودان جمع آوری کردند، جهان اکنون باید از همین توانایی ها برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی استفاده کند.

برخی از گروه های امدادی فعال در کشورهای همسایه در هفته گذشته اعلام کردند که ممکن است به زودی شاهد کمبود مواد غذایی باشند.

اتحادیه اروپا اقدامات مهمی را برای بهبود بحران انسانی انجام داده است، به ویژه راه اندازی یک “پل هوایی” برای ارائه کمک های بشردوستانه بسیار مورد نیاز.

برای این منظور، تعدادی از کشورها تلاش های مشابهی را آغاز کرده اند که جامعه مدنی را درگیر کرده است. مرکز امداد و کمک های بشردوستانه ملک سلمان (KSrelief) مستقر در عربستان سعودی، پل هوایی مشابهی را برای تامین تجهیزات بشردوستانه به سودان راه اندازی کرده است.

ناتو باید نشان دهد که تعامل قبلی آن یکباره نبوده است

با این حال، با وجود این واقعیت که اولین عملیات مرتبط با آفریقا این ائتلاف برای ارائه حمایت لجستیکی از تلاش های حفظ صلح اتحادیه آفریقا در سودان در سال 2005 همراه با اتحادیه اروپا بود، هنوز هم وارد این موضوع نمی شود.

پس از جنگ در افغانستان، این دومین عملیات خارج از منطقه ناتو بود. حتی امروز، ناتو هنگام بحث درباره نقش خود در آفریقا به مأموریت خود می بالد.

با این حال، ناتو باید نشان دهد که تعامل قبلی آن در سودان یک امر یکباره نبوده و از تلاش‌های لجستیکی جاری برای حمایت از تلاش‌های بشردوستانه برای درگیری حمایت کند.

با توجه به اینکه حضور و نقش روسیه در این کشور در سال‌های اخیر گسترش یافته است، شاید این بار استدلال حتی قوی‌تر از استدلالی باشد که جرقه دخالت ناتو در سال 2005 را برانگیخت.

سودان خیلی بیشتر از آن چیزی که بیشتر تصور می کنند به اروپا نزدیک است

همانطور که مردم سودان شجاعانه با این طوفان روبرو می شوند، آنها این کار را با سکه کمتری در جیب خود انجام می دهند. از آن زمان صادرات این کشور تا حد زیادی متوقف شده است.

متأسفانه، بزرگترین صادرات سودان از زمان آغاز درگیری، پناهجویان بوده است.

اتیوپی به تنهایی روزانه حدود 1000 پناهجو از سودان را پذیرا می شود، در حالی که 800000 نفر ممکن است در نتیجه درگیری فرار کنند – بخش کوچکی از پناهندگانی که جنگ در اوکراین ایجاد کرده است.

با این حال، با توجه به اینکه منطقه با خشکسالی شدید مواجه است، کسانی که از درگیری فرار می کنند، می توانند هزاران “پناهنده آب و هوایی” را ببینند که راه آنها را دنبال می کنند.

به همین دلیل است که نگرانی‌های بشردوستانه باید بر ژئوپلیتیک از دیدگاه ما نسبت به جنگ داخلی فعلی سودان غلبه کند.

اروپا باید از هم اکنون برای تقویت واکنش بشردوستانه اقدام کند تا درگیری در سودان همسایگان این کشور و در نهایت، مدیترانه جنوبی را بی ثبات کند.

جنگ به رهبران اروپایی آموخت که کیف به بروکسل بسیار نزدیکتر از آن چیزی است که بسیاری تصور می کردند. همین امر در مورد خارطوم نیز صادق است.

جوزف هاموند روزنامه‌نگاری است که گزارش‌های گسترده‌ای از آفریقا، اوراسیا و خاورمیانه و همچنین یکی از همکاران سابق سیاست عمومی فولبرایت داشته است.

در یورونیوز، ما معتقدیم که همه دیدگاه ها مهم هستند. با ما در view@euronews.com تماس بگیرید تا پیشنهادات یا موارد ارسالی را ارسال کنید و بخشی از گفتگو باشید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …