اسلواکی در آستانه مسدود کردن شناسایی قانونی ترنس ها | حقوق LGBTQ+

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

نمایندگان مجلس اسلواکی تحت فشارهای بین المللی فزاینده ای هستند تا لایحه ای را رد کنند که به موجب آن این کشور از مجارستان پیروی می کند و عملاً به چندین دهه به رسمیت شناختن جنسیت قانونی برای افراد ترنس متوقف می شود.

انتظار می رود در چند روز آینده در پارلمان رای گیری درباره قانونی پیشنهاد شده توسط احزاب محافظه کار و راست افراطی انجام شود که بر اساس آن کسی باید مجموعه “صحیح” کروموزوم ها را برای مطابقت با جنسیت قانونی خود داشته باشد.

سازمان غیردولتی حقوق بشر عفو بین‌الملل به شورای اروپا پیوست و از نمایندگان مجلس اسلواکی خواست تا از این لایحه حمایت نکنند که به گفته آنها با تعهدات این کشور تحت کنوانسیون اروپایی حقوق بشر در تضاد است.

این تغییر در اسلواکی پس از رأی گیری سه سال پیش در مجارستان انجام می شود که قانون جدیدی را تأیید کرد که جنسیت را بر اساس کروموزوم ها در بدو تولد تعریف می کند، به این معنی که مقررات قبلی که به موجب آن افراد ترنس می توانند جنسیت و نام خود را در اسناد رسمی تغییر دهند، دیگر در دسترس نیست.

در اسلواکی، هر شهروند یک “شماره تولد” رسمی دارد که تاریخ تولد و جنسیت آنها را نشان می دهد. می توان آن را در اسناد رسمی مانند پاسپورت یافت.

بر اساس قانون پیشنهادی، که به راحتی اکثریت نمایندگان مجلس را در اولین قرائت خود در مارس گذشته به دست آورد، از نظر قانونی امکان تغییر شماره تولد برای تعیین جنسیت متفاوت بدون انجام “آزمایش کروموزوم” وجود ندارد.

تغییر شماره تولد در اسلواکی از زمان کمونیستی بودن این کشور و بخشی از چکسلواکی امکان پذیر بوده است.

سازمان‌های بهداشتی محلی و مبارزان حقوق دگرباشان جنسی پلاس این پیش‌نویس قانون را به‌عنوان حمله به حقوق ترنس‌ها محکوم کرده‌اند. رادو اسلوبودا، مدیر عفو اسلواکی، گفت این لایحه بر افراد تراجنسیتی در زندگی روزمره آنها تأثیر می گذارد.

او گفت: «افراد تراجنسیتی بیش از 40 سال است که می توانند به تشخیص جنسیت قانونی در اسلواکی دسترسی داشته باشند، اما پارلمان اسلواکی اکنون پیشنهاد تغییر قانون و حذف این حق را دارد.

عفو بین‌الملل از اعضای پارلمان اسلواکی می‌خواهد که این لایحه را که حقوق ترنس‌ها را به خطر می‌اندازد و جمهوری اسلواکی را به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی حقوق بشر نقض می‌کند، رد کنند.

این قانون به شدت بر حقوق افراد تراجنسیتی تأثیر می گذارد و آنها را مجبور می کند که جنسیت تعیین شده در بدو تولد را در شرایط روزمره، مانند امضای بسته ها، آشکار کنند. خطر قلدری، تبعیض یا خشونت را افزایش می دهد و بر حق حفظ حریم خصوصی تأثیر می گذارد. این لایحه نباید تصویب شود.»

دونیا میاتوویچ، کمیسر حقوق بشر در شورای اروپا، ماه گذشته در نامه ای به نمایندگان پارلمان اسلواکی هشدار داد که این لایحه با تعهدات این کشور تحت کنوانسیون اروپایی حقوق بشر در تضاد است.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

او این موضوع را در چارچوب عدم تساهل آشکار در برخی مناطق در کشور نسبت به حقوق افراد در جامعه LGBTQ+ مطرح کرده بود، که با تیراندازی اکتبر 2022 در بار همجنس گرایان Tepláreň در براتیسلاوا که در آن دو نفر کشته شدند و یک نفر دیگر برجسته شد. فرد مجروح شد

تلاش برای تغییر قانون توسط فعالان به عنوان تلاشی از سوی نیروهای محافظه کار برای برداشتن دستورالعمل های صادر شده توسط وزارت بهداشت اسلواکی در ماه مارس سال گذشته تلقی می شود که براساس آن افراد می توانند به طور قانونی جنسیت خود را بدون نیاز به جراحی تغییر دهند.

این اصلاحات در آن زمان توسط لوسیا پلاواکوا، معاون رئیس حزب اسلواکی مترقی، به عنوان پایانی بر عقیم سازی اجباری ترنس ها تجلیل شد.

همان سیاستمداران برجسته جناح راست، از جمله رئیس اتحادیه مسیحی، آنا زابورسکا، که اکنون به دنبال محدود کردن افراد از تغییر شماره تولدشان است، به شدت با آن مخالفت کرده بودند.

الکساندرا دمتریانووا، از سازمان حقوق بشر اسلواکی، ساپلینک، گفت که می‌ترسد که اکثریت موافق این تغییر قانون باشند، زیرا راست افراطی به دنبال برانگیختن نارضایتی علیه جامعه LGBTQ+ در آستانه انتخابات عمومی سپتامبر است. .

او گفت: «فشارهای بسیار زیادی از سوی نهادهای بین‌المللی و بخش مراقبت‌های بهداشتی وارد شده است که بسیار مخالف این لایحه هستند. این سوال است که آیا این برای قانع کردن نمایندگان کافی است یا خیر. به دلیل زمان انتخابات، احتمال اینکه بسیاری از نمایندگان به رای مثبت بدهند بسیار زیاد است. یک کمپین نفرت انگیز بسیار قوی وجود دارد که افراد تراجنسیتی را هدف قرار می دهد و می گوید آنها تهدیدی برای خانواده سنتی هستند. این بخشی از یک فشار جهانی علیه افراد تراجنسیتی است، همانطور که ما آن را می بینیم.

این رای گیری قرار است در جلسه ماه مه پارلمان اسلواکی برگزار شود که روز جمعه به پایان می رسد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …