رونکس کیپروتو، رکورددار 10 کیلومتری جهان به دلیل مشکوک بودن به دوپینگ محروم شد | ورزشکاری

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رونکس کیپروتو، رکورددار 10 کیلومتر جهان، به دلیل جرایم مشکوک به دوپینگ از کار تعلیق شد تا ضربه جدی دیگری به اعتبار دو و میدانی کنیا وارد شود.

این بازیکن 23 ساله که در نوجوانی مدال برنز قهرمانی جهان را در سال 2019 نیز به دست آورد، پس از مشاهده ناهماهنگی هایی در پاسپورت بیولوژیکی وی بین جولای 2018 و 2018 توسط واحد دوومیدانی به “استفاده از ماده یا روش ممنوع” متهم شد. مارس 2022. اگر گناهکار شناخته شود، با محرومیت چهار ساله روبرو خواهد شد.

کیپروتو که رکورد 10 کیلومتر جهانی خود را با دویدن 26 دقیقه و 24 ثانیه در والنسیا در سال 2020 به ثبت رساند، هر گونه تخلف را انکار کرده و گفت که آماده است تحت نظارت 24 تا 7 دقیقه بر روی نشانگرهای خونی خود تحت مطالعه طولی قرار گیرد. «من تقلب نمی‌کنم یا دوپینگ نمی‌کنم! حقیقت با من است.» “این تنها چیزی است که می توانم بگویم.”

مدیر او، داوور ساویجا، گفت که او قبلاً 30000 دلار برای اثبات بی‌گناهی ورزشکارش هزینه کرده است – و فیزیولوژیست‌های مستقل معتقدند که توضیحات قابل قبول دیگری برای مقادیر خونی مشکوک کیپروتو وجود دارد، از جمله دوره‌های بی‌تمرینی، بیماری‌های عفونی جدی و مصرف قابل‌توجه الکل

ساویجا همچنین ادعا کرد که هیچ پرچم قرمزی در داده‌های خون کیپروتو در سال‌های 2019 یا 2020 که دو فصل موفق او بودند، وجود نداشت.

مربی کیپروتو، برادر کولم اوکانل، که رکورددار دوی 800 متر جهان، دیوید رودیشا را در لندن 2012 به افتخار هدایت کرد، نیز اصرار داشت که او پاک است. او گفت: “من با دقت انتخاب می کنم که با چه کسی کار کنم و انرژی خود را به چه کسی اختصاص دهم.” “من می دانم که رونکس یک مرد جوان صادق است و دیدن او در حال حاضر رنج می کشد.

استراتژی ما تمرین سخت است و این تنها راهی است که به نتیجه می رسیم. من بارها گفته ام که طرفدار مبارزه سیستماتیک دوپینگ هستم تا بتوانیم از ورزشکاران پاکی چون رونکس محافظت کنیم.

با این حال، کیپروتو برای پاک کردن نام خود با مبارزه سختی روبرو است. اگر مجرم شناخته شود، او به لیست 65 نفره ورزشکاران کنیایی خواهد پیوست که در حال حاضر به دلیل جرایم دوپینگ محروم هستند.

اینها شامل دیانا کیپیوکی برنده ماراتن بوستون 2021 است که به دلیل استفاده از ماده ممنوعه تریامسینولون استونید به مدت شش سال محروم شد. پیوریتی ریونوریپو، برنده دوی ماراتن پاریس در سال 2017، پس از مثبت شدن تست فوروزماید دیورتیک ممنوعه، به مدت پنج سال محروم شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …