چرا یک خودروساز پیشرو از بریتانیا می خواهد توافق برگزیت را اصلاح کند؟ | صنعت خودرو

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان جهان به دولت بریتانیا گفته است که نمی‌تواند به تعهد خود برای تولید خودروهای الکتریکی در بریتانیا بدون تغییر در توافق برگزیت که با اتحادیه اروپا منعقد شده است، عمل کند.

Stellantis، شرکت مادر واکسهال، سیتروئن، پژو و فیات، DS، جیپ، آلفارومئو، مازراتی و آبارث، بیش از 5000 نفر در بریتانیا استخدام می کند که 1000 نفر در کارخانه ون برقی خود در Ellesmere Port، Cheshire، و 1200 نفر در انگلستان هستند. کارخانه لوتون آن

توافقنامه تجارت و همکاری (TCA) بین لندن و بروکسل در سال 2020 امضا شد، پس چرا به طور ناگهانی این موضوع مطرح می شود؟

مشکل چیه؟

این خودروساز می‌گوید که در تلاش برای رعایت «قوانین مبدا» فعلی TCA است که 40 درصد از قطعات یک خودروی الکتریکی را از نظر ارزش باید در بریتانیا یا اتحادیه اروپا تولید کند تا واجد شرایط تجارت بدون تعرفه باشد. این آستانه قرار است در سال آینده به 45 درصد افزایش یابد و در سال 2027 به 55 درصد افزایش یابد و بسته باتری باید از بریتانیا یا اتحادیه اروپا ارائه شود.

خودروسازانی که از این قانون پیروی نمی‌کنند، وقتی می‌آیند خودروهای تمام شده خود را در آن سوی کانال بفروشند، با تعرفه‌های 10 درصدی مواجه می‌شوند و رقابت با مدل‌های رقیب ارزان‌تر از شرق آسیا را برایشان سخت‌تر می‌کند.

Stellantis می‌گوید که این الزامات باعث می‌شود تولید در بریتانیا غیرقابل دوام باشد و از دولت می‌خواهد تا یک توافق جدید با اتحادیه اروپا برای حفظ قوانین موجود تا سال 2027 امضا کند.

یک علامت Stellantis در خارج از دفتر مرکزی شرکت در آبرن هیلز، ایالات متحده دیده می شود
Stellantis بیش از 5000 کارمند در بریتانیا دارد. عکس: ربکا کوک/رویترز

اگر TCA دوباره مورد مذاکره قرار نگیرد، چه چیزی در خطر است؟

Stellantis می‌گوید چاره‌ای جز پایان دادن به فعالیت‌ها نخواهد داشت و هزاران شغل را در معرض خطر قرار می‌دهد. این شرکت در ارسال خود به یک تحقیق مجلس عوام در مورد تولید خودروهای الکتریکی استدلال می‌کند: «اگر هزینه تولید خودروهای برقی در بریتانیا غیررقابتی و ناپایدار شود، عملیات تعطیل می‌شود».

«تولیدکنندگان به سرمایه گذاری و جابجایی عملیات تولیدی خود در خارج از بریتانیا ادامه نخواهند داد. بسته شدن کارخانه تولید بریتانیا شاهد از دست دادن شغل قابل توجه، از دست دادن نیروی کار ماهر و تأثیر منفی بر اقتصاد بریتانیا خواهد بود.

دیوید بیلی، استاد اقتصاد کسب و کار در مدرسه بازرگانی بیرمنگام، این مشکل را یک «تهدید وجودی برای صنعت خودروی بریتانیا» می‌گوید و به برنامه امروز رادیو بی‌بی‌سی 4 گفت که قوانین موجود در توافقنامه کنونی برگزیت «بریتانیا را در یک نقطه ضعف رقابتی قرار می‌دهد». “.

اندی پالمر، رئیس شرکت اروپایی سازنده باتری InoBat، به همان برنامه گفت که 800000 شغل در بریتانیا مرتبط با صنعت خودرو در معرض تهدید قرار دارد. او گفت: «اگر نمی‌توانید این قوانین محتوای محلی را رعایت کنید، اگر توانایی باتری در بریتانیا ندارید، آن‌وقت آن خودروسازان به سرزمین اصلی اروپا نقل مکان خواهند کرد».

مدیر اجرایی سابق استون مارتین افزود: ما چهار سال است که از قوانین می دانیم. هشدارهای متعددی به دولت داده شده است. ما پشت فرمان خوابیده ایم – [the] نتیجه این است که زمان ما در حال اتمام است و بریتانیا به مکانی بسیار کمتر جذاب برای انجام تجارت تبدیل می شود.

آیا قبل از این موضوع برگزیت مطرح نبود؟

بله: صنعت خودرو یکی از سرسخت‌ترین منتقدان برگزیت بود و در سال 2020 هشدار داد که 55 میلیارد پوند برای این بخش هزینه در بر خواهد داشت و 1900 پوند به میانگین هزینه خودروی وارداتی از اتحادیه اروپا اضافه می‌کند.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

خب حالا چه فرقی دارد؟

حرکت برای برق رسانی به موتور. Stellantis در گزارش خود می‌گوید: «تامین تولید باتری کافی در بریتانیا یا اروپا تا سال‌های 2025 و 2030 وجود نخواهد داشت، علی‌رغم این واقعیت که این امر کلیدی برای برآورده کردن TCA تحت قوانین مبدا فعلی است».

بسیاری از شرکت‌ها – از جمله Stellantis – در حال رقابت برای ساخت “گیگافکتوری” برای باتری‌های خودرو در اتحادیه اروپا هستند، در حالی که یک پروژه بزرگ در بریتانیا در ساندرلند در حال انجام است. با این حال، بیشتر آنها برای سال 2024 آماده نخواهند شد، به این معنی که خودروسازان در سراسر اروپا همچنان به واردات از باتری سازان آسیایی متکی خواهند بود.

به عبارت دیگر، مشکلی برای صنعت خودرو در سرتاسر اروپا وجود دارد، زیرا شرایط بازی برابری که در TCA توافق شده وجود نخواهد داشت. «اگر نتوانیم به باتری‌های کافی بریتانیا یا اروپا تکیه کنیم، در یک نقطه ضعف بزرگ خواهیم بود. به ویژه در مقابل واردات آسیایی، به ویژه کره جنوبی، ژاپن و همچنین چین.»

یک کارگر با باتری ماشین در کارخانه ای در چین در سال 2021.
یک کارگر با باتری ماشین در یک کارخانه در چین. عکس: AFP/Getty Images

انجام داد Stellantis این آمدن را نمی بیند؟

اعلامیه این خودروساز در سال 2021 مبنی بر سرمایه گذاری 100 میلیون پوندی برای ساخت وسایل نقلیه الکتریکی در بندر الزمر و متعهد شدن به ادامه فعالیت در سایت لوتون خود به عنوان رای اعتماد اصلی به بریتانیا پس از برگزیت مورد ستایش قرار گرفت.

با این حال، از آن زمان قیمت مواد خام – به ویژه مواد مورد استفاده در باتری خودروهای الکتریکی – در بحبوحه بحران انرژی پس از تهاجم روسیه به اوکراین افزایش یافته است. سازنده واکسهال اکنون می‌گوید این افزایش هزینه‌ها و دیگر «بادهای مخالف خارجی» به این معناست که دیگر نمی‌تواند حداقل‌های تولید بریتانیا و اتحادیه اروپا را برآورده کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …