راهنمای شما برای انتخابات یونان

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

همانطور که یونانی ها برای رای دادن در انتخابات عمومی در 21 مه آماده می شوند، نگاهی می اندازیم به اینکه کدام احزاب و نامزدها در رقابت هستند، چه کسی در نظرسنجی ها پیشتاز است و چه چیز دیگری باید انتظار داشت.

یونان در 21 ماه مه برای انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رای می رود که کارشناسان پیش بینی می کنند در دور اول برنده قطعی آن بعید است.

حدود 9.8 میلیون رای دهنده ثبت نام کرده اند، از جمله 440000 جوان 17 تا 21 ساله که برای اولین بار واجد شرایط رای دادن هستند.

برای اولین بار، یونانی های مقیم خارج نیز می توانند در 20 مه بدون نیاز به بازگشت به یونان رای دهند.

بنابراین احزاب و نامزدهای اصلی در حال رقابت چه کسانی هستند، نظرسنجی ها چه چیزی را نشان می دهند و همه اینها در عمل چگونه کار می کند؟

احزاب اصلی کدامند؟

محافظه کار نخست وزیر کیریاکوس میتسوتاکیس دموکراسی نوین این حزب در حال حاضر دارای 158 کرسی – اکثریت – در پارلمان 300 کرسی یونان است.

در طول مبارزات انتخاباتی، این کشور قول داد بر اساس کاهش مالیات در دوره اول خود، به رشد سالانه 3 درصدی، افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی و کاهش بیکاری به کمتر از 8 درصد ادامه دهد.

میتسوتاکیس در اولین دوره ریاست جمهوری خود بر مسائل امنیتی، تقویت پلیس و انجام معاملات عمده تسلیحاتی به ویژه با فرانسه تمرکز داشت.

مهاجرت نیز یک حوزه سیاست اصلی بود. دیوار فلزی در امتداد مرز با ترکیه در برابر آنچه نخست وزیر آن را “تهدید مهاجرت” توصیف می کند، گسترش یافت.

جناح چپ سیریزا حزب الکسیس سیپراس، نخست وزیر سابق، توسط دموکراسی نو در انتخابات پارلمانی 2019 برکنار شد.

این حزب می خواهد دستمزدها و مستمری ها را افزایش دهد، حاشیه سود در بخش انرژی را محدود کند، ساعات کار هفتگی را کاهش دهد، از حقوق اقلیت ها محافظت کند و صندوق نجات بانک یونان (HFSF) را لغو کند.

چپ میانه نیکوس آندرولاکیس KINAL را وارد کنیدیا جنبش برای تغییر، سومین حزب یا ائتلاف بزرگ یونان است که 22 کرسی در سال 2019 به دست آورده است.

این حزب برای انتقال سبز به دور از زغال سنگ و گاز طبیعی، سیستم بهداشت ملی قوی تر، افزایش دستمزدهای بخش دولتی و بهبود شفافیت و شایسته سالاری در ایالت فشار می آورد.

چه کسی در نظرسنجی ها پیشتاز است؟

دموکراسی نوین هم اکنون در نظرسنجی ها پیشتاز است و با حدود 7 درصد از سیریزا پیشی گرفته است. Pasok-KINAL در حال حاضر سومین نظرسنجی است. اوا کایلی، معاون سابق رئیس‌جمهور اروپا که در یک رسوایی ادعایی نفوذ نقدی دست داشت، در ماه فوریه از حزب پاسوک-کینال برکنار شد.

الکسیس سیپراس، رهبر سیریزا، پس از اینکه درخواست حزبش برای شفافیت بیشتر از سوی نظرسنجی ها – به ویژه درخواست از آنها برای انتشار داده های اولیه نظرسنجی هایشان – توسط دموکراسی نو و انجمن شرکت های نظرسنجی رد شد، از رای دهندگان خواست “به نظرسنجی ها نگاه نکنید”. .

برخی در یونان، نخست وزیر میتسوتاکیس را مقصر بدترین فاجعه ریلی در تاریخ این کشور می دانند که منجر به کشته شدن 57 نفر شد و بسیاری از کارشناسان پیش بینی کردند که حمایت از حزب او در نظرسنجی ها کاهش می یابد.

علیرغم تظاهرات گسترده ای که بلافاصله پس از این حادثه صورت گرفت، یورونیوز یونان گزارش می دهد که خشم عمومی نه تنها متوجه دولت فعلی، بلکه کل نظام سیاسی یونان است.

بستگان قربانیان در 16 مه، درست چند روز قبل از انتخابات، علیه 17 نفر شکایت کردند. نام نخست وزیر، وزیران حمل و نقل سابق و فعلی، روسای جمهور و مدیران سابق و فعلی سازمان راه آهن یونان (OSE) و شرکت قطار هلنیک در این دادخواست ذکر شده است.

سیستم انتخاباتی چگونه کار می کند؟

رأی دهندگان 300 نماینده پارلمان یونان را بر اساس نظام نمایندگی تناسبی انتخاب خواهند کرد. 280 نفر به تناسب انتخاب می شوند و 20 نفر به حزبی که بیشترین آرا را داشته باشد تعلق می گیرد.

احزاب برای ورود به پارلمان برای یک دوره چهار ساله باید حداقل 3 درصد آرا را کسب کنند.

نظرسنجی ها می گویند این بار، نامزد پیشتاز می تواند به 46 درصد آرا برای پیروزی کامل نیاز داشته باشد. اگر هیچ حزبی به این امر دست پیدا نکند، احتمالاً رای به پارلمان معلق منتهی می شود، زیرا به نظر نمی رسد هیچ حزبی اکثریت آرا را به دست آورد، و سه حزب برتر قبلاً اعلام کرده اند که مایل به همکاری با یکدیگر نیستند.

شکست در تشکیل دولت ائتلافی به معنای برگزاری مجدد انتخابات در اوایل ماه جولای است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …