نشست سران شورای اروپا در ایسلند به دنبال پاسخگویی روسیه به جنگ در اوکراین است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

رهبران سراسر اروپا بر روی مسئول نگه داشتن روسیه برای حمله به اوکراین متمرکز شده اند و آماده بودند سیستمی را تصویب کنند که دقیقاً خسارت هایی را که مسکو باید برای بازسازی کشور بپردازد و غرامت قربانیان را تعیین کند.

شورای اروپا متشکل از 46 کشور، سازمان برجسته حقوق بشر این قاره، اولین نشست خود را پس از 18 سال اواخر روز سه شنبه در ایسلند افتتاح کرد. این نشست بر روی کشور عضو کاملاً حمایت کننده اوکراین و محکوم کردن روسیه است که به دلیل ایجاد جنگ علیه همسایه خود از این سازمان اخراج شد.

دنیس شمیهال، نخست وزیر اوکراین گفت: «ما اولین قدم واقعی را در مسیر خود برای یافتن راه حلی برای جبران این جنایات و خساراتی که روسیه به اوکراین وارد می کند، برمی داریم».

در حالی که تقریباً همه کشورهای اروپایی حمایت نظامی ارائه کرده اند یا پناهندگان از اوکراین را پذیرفته اند، شورای اروپا به طور منحصر به فردی برای هماهنگی حمایت های حقوقی و قضایی قرار دارد.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، گفت: «وقتی به بازسازی فکر می کنیم، داشتن این ثبت خسارت برای اجرای عدالت به قربانیان، یک عنصر قضایی بسیار مهم است.

و پس از آن که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در طول یک تعطیلات آخر هفته طولانی با علاقه دیپلماتیک در ایتالیا، آلمان، فرانسه و بریتانیا، وعده های سخت افزاری نظامی را ذخیره کرد، ده ها تن از رهبران اصلی اروپا وارد ایسلند دوردست شدند تا پیچ های قانونی کرملین را بچرخانند. .

زلنسکی در یک سخنرانی ویدئویی از کیف به رهبران گفت: «بدون عدالت صلح قابل اعتمادی وجود نخواهد داشت. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به همه رهبران آنجا قول داده است که «به حمایت خستگی‌ناپذیر ما از اوکراین ادامه خواهند داد».

در پایان روز چهارشنبه، رهبران حاضر در اجلاس سران می‌خواهند خطوط کلی سیستمی را ایجاد کنند تا مسکو بتواند بعداً مسئول غرامت به قربانیان شود و به کشور آسیب دیده اجازه دهد تا روند بهبود اقتصادی را آغاز کند. آنها امیدوارند که ایالات متحده که در این اجلاس وضعیت ناظر دارد، از این ابتکار حمایت کند.

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا گفت: «این ثبت تنها یکی از تعدادی از طرح های بین المللی است که برای اطمینان از پاسخگویی در قبال جنایات انجام شده در اوکراین ایجاد شده است. شورای اروپا همچنین می‌خواهد اطمینان حاصل کند که روسیه می‌تواند در قبال جنایاتی که در جریان تهاجم مرتکب شده است، پاسخگو باشد.

ماکرون گفت که بانک توسعه شورا باید بودجه‌ای را برای ایجاد مراکز بهداشت روان در اوکراین بسیج کند، زیرا «در میان جمعیت، آسیب‌های بسیاری» از تقریباً 15 ماه جنگ وجود دارد.

در کیف، سخنان حمایتی باعث تسکین فوری قدرت نظامی مسکو نشد، زیرا روسیه با استفاده از ترکیبی از پهپادها، موشک های کروز و موشک های بالستیک حمله هوایی شدیدی را به پایتخت انجام داد.

زلنسکی به رهبران اروپایی که در سالن کنسرت هارپا در ریکیاویک گرد هم آمده بودند گفت: «همه جان ها محافظت شده است. همه موشک‌ها سرنگون شدند.» وی با معطوف کردن به اجلاس افزود: «این یک نتیجه تاریخی است. از همه شما متشکرم».

شورای اروپا مستقر در استراسبورگ به جای تانک و مهمات، به دنبال حمایت حقوقی و بشردوستانه است. از زمان آغاز به کارش در سال 1949، با موفقیت های نوسانی، حافظ حقوق بشر، دموکراسی و حاکمیت قانون در این قاره بوده است. به ندرت نیاز بیشتر از دنیای امروز بوده است.

این اجلاس همچنین بر وضعیت اسفبار کودکانی که از اوکراین به روسیه نقل مکان کردند در طول تهاجم به روسیه متمرکز شد. در ماه مارس، دادگاه کیفری بین‌المللی حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را به دلیل جنایات جنگی صادر کرد و او را به مسئولیت شخصی در ربودن کودکان از اوکراین متهم کرد. یک مقام دیگر نیز متهم شده است.

از زمان شروع جنگ، روس ها متهم شده اند که کودکان اوکراینی را به روسیه یا مناطق تحت کنترل روسیه اخراج کرده اند تا آنها را به عنوان خود بزرگ کنند. در جریان اشغال شرق اوکراین توسط روسیه، هزاران کودک از مدارس و یتیم‌خانه‌ها گرفته شده‌اند و معلوم نیست اکنون کجا هستند.

مکرون گفت: «انتقال اجباری کودکان جنایت جنگی است و در مجموع می‌تواند جنایت علیه بشریت تلقی شود».

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …