سوپرمارکت های دولتی؟ با افزایش قیمت مواد غذایی، حزب چپ‌گرا بحث‌هایی را در اسپانیا برانگیخت

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

کارشناسان هشدار داده‌اند که قیمت مواد غذایی در اسپانیا تا پایان سال بسیار بالا باقی خواهد ماند، زیرا پودموس ابتکاری را برای افتتاح فروشگاه‌های مواد غذایی با مالکیت عمومی آغاز کرده است.

یک حزب سیاسی اسپانیایی با برنامه ریزی برای راه اندازی زنجیره ای از سوپرمارکت های دولتی برای کنترل قیمت خواربار، خوراکی برای فکر به خانواده ها در سراسر کشور ارائه می دهد.

پودموس، یک حزب اقلیت چپ در ائتلاف دولت سوسیالیست، امیدوار است که این ایده پس از ایجاد یک بحث پر جنب و جوش، مورد توجه قرار گیرد.

ماریا ترزا پرز، دبیر اقدام نهادی پودموس، به یورونیوز گفت: «این یک ایده بلندپروازانه است، اما ما معتقدیم که در دراز مدت بسیار مفید خواهد بود».

افزایش شدید قیمت مواد غذایی در ماه فوریه به بالاترین حد خود رسید و 16.6 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافت.

و با وجود کاهش مالیات بر ارزش افزوده برخی از محصولات غذایی اساسی که توسط دولت اسپانیا معرفی شد، قیمت ها از آن زمان تا کنون کاهش چندانی نداشته است.

بنابراین پودموس می‌خواهد قدمی فراتر بردارد، اما اسپانیایی‌ها بر سر این پیشنهاد اختلاف نظر دارند.

انریکه، معلم ادبیات در والنسیا، می‌گوید: «هر بار که مواد غذایی‌ام را انجام می‌دهم، بیشتر و بیشتر هزینه می‌کنم». بسیاری، مانند او، اکنون محصولات پایه و دارای برچسب سفید را انتخاب می کنند و «اگر عرضه نشده باشد، دیگر ماهی و گوشت نمی خرند».

وقتی از انریکه در مورد ایده پودموس سوال می شود، می گوید که او پاره شده است.

او ناامیدانه به دنبال کاهش قیمت مواد غذایی است و امیدوار است که این پیشنهاد به آن برسد، اما هنوز در مورد چگونگی تحقق آن نامطمئن است.

“من شک دارم. من فکر می کنم تنظیم زنجیره تولید و اطمینان از اینکه شرکت ها از سود سوء استفاده نمی کنند بهتر است.»

خاویر اورتگا، یک اقتصاددان از مادرید، به یورونیوز گفت که نگران است این پیشنهاد در نهایت بر کیف پول اسپانیایی ها تأثیر بگذارد.

او می‌گوید: «درست است که منجر به کاهش قیمت‌ها در سوپرمارکت‌ها می‌شود، اما همیشه این مالیات‌دهندگان هستند که برای جبران زیان‌های ایجاد شده توسط شرکت‌های دولتی هزینه بیشتری می‌پردازند».

او می افزاید: «این منطقی نیست که قیمت سبد خرید را کاهش دهیم و سپس مالیات خود را افزایش دهیم، زیرا سوپرمارکت های زنجیره ای عمومی به طور ناگهانی ضرر می کنند».

پودموس دقیقا چه چیزی را پیشنهاد می کند؟

حزب چپ این استدلال ها را رد می کند و همچنان از ایجاد سوپرمارکت های عمومی دفاع می کند.

«در اسپانیا، بخش مواد غذایی قیمت‌ها را به شیوه‌ای سوءاستفاده‌کننده افزایش داده است. این را نمی توان تنها با تورم توجیه کرد.

«بسیاری از خانواده‌ها مجبورند مواد غذایی با کیفیت پایین‌تری بخرند، زیرا قیمت آن‌هایی که می‌خواهند بخرند بسیار بالاست. او می افزاید: قیمت ها حدود 30 درصد افزایش یافته است، دو برابر شاخص قیمت مصرف کننده برای مواد غذایی.

“Precios Justos” که به معنای واقعی کلمه “قیمت های منصفانه” ترجمه می شود، نام شرکت دولتی خواهد بود.

به گفته پرز، این کار با یک طرح مرحله‌ای آغاز خواهد شد. ایده این است که اولین 1000 مغازه در شهرداری هایی با بیش از 20000 نفر جمعیت افتتاح شود.

او توضیح می‌دهد: «ما می‌خواهیم به هر خانواده‌ای، صرف‌نظر از درآمد و محل اقامتشان، دسترسی پیدا کنیم».

هدف پودموس کاهش قیمت محصولات و در عین حال پرداخت بیشتر به تولیدکنندگان و ارائه شرایط کاری مناسب به کارمندان است.

این حزب، سوپرمارکت‌های خصوصی را به «سفته‌بازی» با قیمت مواد غذایی و «رفتار طمع‌آمیز» سرزنش می‌کند که تعجب‌آور نیست، اما ظالمانه است.

سوال بزرگ این است که آیا باید موفق شود، چقدر پول عمومی در این اقدام جدید سرمایه گذاری خواهد شد؟

پرز می‌گوید: «بدیهی است که تلاش اقتصادی باید از بودجه عمومی خارج شود، اما ما هنوز محاسبه را انجام نداده‌ایم».

اگرچه حزب هنوز باید این ایده فنی را بیشتر توسعه دهد، سخنگوی پودموس می گوید که این هزینه “لزوماً نباید به مالیات دهندگان منتقل شود”.

بر اساس محاسبات این حزب، منافع بیشتر از هزینه ها خواهد بود، زیرا تا 50000 شغل جدید ایجاد می شود. این طرح همچنین به کسب و کارهای کوچک از طریق اتحادی کمک می کند که به موجب آن زنجیره دولتی به عنوان توزیع کننده برای آنها عمل کند.

او می گوید: «مداخله در بازار راهی برای حصول اطمینان از این است که منافع عمومی بر سود اقتصادی مقدم است.

آیا امکان پذیر است؟

در حالی که Podemos از مفهوم سوپرمارکت با بودجه دولتی دفاع می کند، زنجیره های توزیع اسپانیا به طور قاطع این ایده را رد کرده اند.

انجمن اصلی تولید کنندگان و توزیع کنندگان آن را “خارج از واقعیت”، “پسا حقیقت” می داند و “هیچ کمکی نمی کند”.

آنها همچنین ابراز تاسف کردند که دبیرکل پودموس، گیاه یون، روسای توزیع مواد غذایی را “کاپو” نامیده بودند.

حزب چپ آشکارا در حال جنگ با سوپرمارکت های زنجیره ای خصوصی است. پرز خاطرنشان می کند: “تنها چهار شرکت 40٪ از کل سهم بازار را در اختیار دارند، Mercadona که بزرگترین شرکت است، 25٪ را در اختیار دارد.”

ریموند تورس، اقتصاددان، رئیس فونکاس مرکز تجزیه و تحلیل، استدلال می کند که بهترین راه برای دستیابی به آنچه Podemos به دنبال آن است، رقابت است.

این ابزار اصلی برای اطمینان از قیمت های مقرون به صرفه برای مصرف کنندگان و قیمت های کافی برای کشاورزان است. درست است که می‌توان از طریق شبکه عمومی سوپرمارکت‌ها به آن دست یافت، اما من سؤال می‌کنم که آیا لازم است یا خیر. من فکر می کنم خیلی بهتر است که شرایط رقابت را تغییر دهیم.»

تورس همچنین اضافه می کند که به طور کلی، افزایش هزینه ها خیلی سریع به قیمت ها منتقل می شود، اما برعکس، کاهش همیشه بسیار کندتر است.

این ایده از کجا می آید؟

بحث های زیادی در مورد جدید بودن این ایده وجود داشته است. برخی از کارشناسان معتقدند که این پیشنهاد از معیار ستاره هوگو چاوز در ونزوئلا الهام گرفته شده است، یک سوپرمارکت زنجیره ای به رهبری وزارت قدرت مردمی برای کشاورزی. ایده ای که هشت سال بعد با شکست مواجه شد.

در اروپا، اسپانیا اولین کشوری نیست که به این گزینه فکر می کند. لهستان سه سال پیش زمانی که دولت پیشنهاد ایجاد یک زنجیره خواربار فروشی دولتی برای کمک به کشاورزان را مطرح کرد، آن را در نظر گرفت.

آرتور سوبون، معاون وزیر دارایی های دولتی در لهستان، به Money.pl گفت: «ما می خواهیم در جایی حضور داشته باشیم که بتوانیم سودآوری تولید را برای کشاورزان در بلندمدت تضمین کنیم.

رومانی همچنین اعلام کرد که سه دهه پس از فروپاشی حکومت کمونیستی، یک زنجیره خرده فروشی دولتی به نام Unirea (اتحادیه) را مجدداً معرفی می کند.

درست قبل از همه گیری کووید، وزارت کشاورزی ایجاد یک “تجارت مواد غذایی کشاورزی” را اعلام کرد، یک شرکت دولتی که از کشاورزان کوچک در رومانی حمایت می کند و محصولات ملی را ترویج می کند.

این شرکت از کشاورزان کوچک دعوت می کند تا سبزیجات خود را از طریق فروشگاه های مواد غذایی عمومی بفروشند.

این اقدام به دلیل بیماری همه گیر متوقف شد و وزارت کشاورزی برای اجرای آن زمان درخواست کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …