سوئد بدون دود: چرا سوئدی ها سیگار خود را خاموش می کنند؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

این کشور اسکاندیناوی یکی از پیشگامان ترک سیگار است، اما اشکال دیگر مصرف تنباکو همچنان محبوب هستند.

سوئد در مسیر تبدیل شدن به یکی از اولین کشورهای «بدون سیگار» در جهان است که کمتر از 5 درصد از جمعیت بزرگسال سیگار می کشند.

قرار است در ماه‌های آینده به این نقطه عطف مهم دست یابد – 17 سال قبل از هدف اتحادیه اروپا در سال 2040، با کاهش نرخ سیگار از 15٪ به 5.6٪ در 15 سال گذشته.

دکتر دلون هومان، یکی از نویسندگان گزارش «تجربه سوئدی: نقشه راهی برای جامعه عاری از دود» به یورونیوز گفت: «هیچ کشور دیگر اتحادیه اروپا حتی به تکرار این موضوع نزدیک نیست.

او به «استراتژی پیشگامانه» سوئد برای مقابله با سیگار اشاره کرد و یادآور شد که چگونه به سیگاری‌ها کمک می‌شود تا به جایگزین‌های «کم‌مضر» مانند اسنوس، کیسه‌های نیکوتین و ویپ‌ها روی بیاورند.

دکتر هومن ادامه داد: «این در زمانی اتفاق می‌افتد که کشورهای دیگر استفاده از محصولات کم‌خطر را ممنوع می‌کنند.

در کشورهای اسکاندیناوی snus یک نوع تنباکو خشک است که روی لثه ها قرار می گیرد. فروش آن در هر کشور اتحادیه اروپا غیرقانونی است – بار در سوئد و کرواسی، اگرچه به طور گسترده در فنلاند، دانمارک و استونی استفاده می شود.

Snus با افزایش خطر ابتلا به سرطان دهان و گلو مرتبط است.

اعلان جنگ علیه سیگار، پرتغال اخیرا سیگارهای الکترونیکی ممنوع از دود شدن در فضاهای بیرونی در مجاورت ساختمان های عمومی، به تبعیت از چند کشور اروپایی دیگر.

دکتر هومان به یورونیوز گفت: “هیچ محصول تنباکوی بدون خطر وجود ندارد، اما برای مثال سیگارهای الکترونیکی 95 درصد کمتر از سیگار مضر هستند.” برای یک فرد سیگاری بهتر است از سیگارهای سنتی به محصولات جایگزین روی بیاورد تا اینکه به سیگار کشیدن ادامه دهد.

اگرچه ویپ برای سلامت انسان بهتر است، اما بر محیط زیست تأثیر می گذارد. افزودن به زباله های تنباکو – یکی از بزرگترین منابع آلودگی پلاستیکی در جهان، در هر ثانیه دو سیگار الکترونیکی دور ریخته می شود بر اساس تحقیقات Material Focus در بریتانیا.

ترک سیگار چه تاثیری بر سوئد داشته است؟

و دارد نتیجه می دهد.

دکتر هومان گفت: «مزایای استراتژی سوئد بسیار زیاد است.

وی به آمارهایی اشاره کرد که نشان می‌دهد این کشور کمترین درصد بیماری‌های مرتبط با دخانیات را در اتحادیه اروپا و ابتلا به سرطان 41 درصد کمتر از سایر کشورهای اروپایی دارد.

میزان مرگ و میر در سوئدها به دلیل بیماری های مرتبط با دخانیات مانند سکته مغزی، بیماری های قلبی و ریوی، آمفیزم و برونشیت مزمن تقریباً 40 درصد کمتر است.

در حالی که انتخاب گزینه های بیشتری برای سیگاری ها نقش داشته است، آموزش و اقدامات کنترل دخانیات نیز به افراد در ترک سیگار کمک کرده است.

ارقام از بنیاد مالیاتی نشان می دهد که سیگار در سال 2021 در سوئد 4.51 یورو مالیات گرفته شده است که آن را در حدود میانگین اتحادیه اروپا قرار می دهد.

فرانسه و ایرلند بالاترین عوارض را برای سیگار در اتحادیه اروپا وضع می کنند، در حالی که بولگاری و لهستان کمترین را اعمال می کنند.

سوئد بدون سیگاریک گروه کمپین، می‌گوید که روند سرکوب کردن جان بیش از 3400 نفر در سال را نجات می‌دهد، و افزود که اگر اتحادیه از آنها الگوبرداری می‌کرد، می‌توانست جان 2.84 میلیون نفر را در سراسر اتحادیه اروپا نجات دهد.

این سازمان غیردولتی در تلاش است تا تلاش های خود را به کشورهای دیگر مانند برزیل گسترش دهد و ادعا می کند که “هدیه بهداشت عمومی” برای جهان دارد.

بدترین متخلفان برای سیگار کشیدن در اروپا بلغارستان است که 28.2 درصد از جمعیت روزانه تنباکو مصرف می کنند. بر اساس داده های گردآوری شده توسط آژانس آمار اروپا، یورواستات، پس از آن ترکیه (27.3٪)، یونان (27.2٪)، مجارستان (25.8٪) و لتونی (24.9٪).

یونانی‌ها از لحاظ تاریخی جزو شدیدترین سیگاری‌های اروپا بودند. با این حال، مطالعات نشان داده اند که بحران وحشیانه اقتصادی کشور باعث کاهش مصرف شده است.

سوئد سالهاست که با سیگار مبارزه کرده است. سیگار کشیدن در همه کافه ها و رستوران ها در اوایل سال 2005 ممنوع شد.

در سال 2019، این ممنوعیت شامل نشستن در فضای باز در بارها و رستوران ها و همچنین مکان های عمومی شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …