سقف بدهی آمریکا چقدر است و در صورت عدم افزایش آن چه اتفاقی می افتد؟ | اقتصاد آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جانت یلن، وزیر خزانه داری روز سه شنبه در حالی که جو بایدن با همتایان جمهوری خواه خود برای آخرین در یک سری گفتگوهای پرتنش درباره سقف بدهی آمریکا دیدار کرد، هشدار داد که ایالات متحده با یک “طوفان اقتصادی و مالی بی سابقه” روبرو است.

یلن گفت: زمان برای یافتن راه حل به سرعت در حال اتمام است. بدون افزایش سقف بدهی، دولت ایالات متحده قبوض خود را نکول خواهد کرد، اولین بار تاریخی، با عواقب فاجعه بار احتمالی. کارگران فدرال اخراج خواهند شد، بازارهای سهام جهانی سقوط خواهند کرد و اقتصاد ایالات متحده احتمالاً وارد رکود خواهد شد.

در اینجا بیشتر در مورد سقف بدهی و معنای آن برای دولت ایالات متحده است:

سقف بدهی چقدر است؟

سقف بدهی محدودیت مقدار پولی است که دولت ایالات متحده می تواند برای پرداخت خدماتی مانند تامین اجتماعی، مدیکر و ارتش وام بگیرد.

هر سال، دولت از مالیات و سایر جریان‌ها، مانند عوارض گمرکی درآمد دریافت می‌کند، اما در نهایت بیش از آنچه که دریافت می‌کند، هزینه می‌کند. دهه کسری باقی مانده در پایان سال در نهایت به کل بدهی کشور می رسد.

برای استقراض پول، خزانه داری ایالات متحده اوراق بهاداری مانند اوراق قرضه دولتی ایالات متحده منتشر می کند که در نهایت با بهره آن را پس می دهد. هنگامی که دولت ایالات متحده به سقف بدهی خود می رسد، خزانه داری نمی تواند اوراق بهادار بیشتری منتشر کند و اساسا جریان اصلی پول به دولت فدرال را متوقف می کند.

کنگره مسئول تعیین حد بدهی است که در حال حاضر 31.4 تریلیون دلار است. سقف بدهی از سال 1960 تاکنون 78 بار افزایش یافته است، هم در زمان روسای جمهور دموکرات و هم جمهوری خواه. در برخی مواقع، سقف برای مدت کوتاهی تعلیق می‌شد و سپس در حد بالاتری بازگردانده می‌شد که اساساً سقف بدهی را به ماسبق افزایش می‌داد.

نمودار مساحتی محدودیت بدهی در طول زمان افزایش می یابد

اگر آمریکا نکول کند چه اتفاقی می افتد؟

ایالات متحده هرگز قبلاً در پرداخت های خود کوتاهی نکرده است، بنابراین دقیقاً چه اتفاقی خواهد افتاد نامشخص است. به احتمال زیاد خوب نیست

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا در نامه‌ای به کنگره در اوایل سال جاری گفت: «عدم انجام تعهدات دولت آسیب‌های جبران‌ناپذیری به اقتصاد آمریکا، معیشت همه آمریکایی‌ها و ثبات مالی جهانی وارد می‌کند».

سرمایه گذاران اعتماد خود را به دلار آمریکا از دست می دهند و باعث می شود اقتصاد به سرعت ضعیف شود. کاهش مشاغل قریب الوقوع خواهد بود و دولت فدرال ایالات متحده ابزاری برای ادامه همه خدمات خود نخواهد داشت. نرخ وام مسکن احتمالاً افزایش می یابد – بازار مسکن را مخدوش می کند.

چرا بدهی آمریکا اینقدر بالاست؟

بدهی ایالات متحده زمانی افزایش می یابد که دولت پول بیشتری خرج می کند یا زمانی که درآمد آن کمتر است.

نمودار منطقه ای کل بدهی دولت ایالات متحده در طول زمان افزایش می یابد

ایالات متحده در طول تاریخ خود حداقل مقداری بدهی داشته است. اما این بدهی واقعاً در دهه 80 و پس از کاهش عظیم مالیاتی رونالد ریگان شروع به رشد کرد. بدون درآمد مالیاتی زیاد، دولت نیاز داشت پول بیشتری را برای خرج کردن قرض کند.

در طول دهه 90، پایان جنگ سرد به دولت این امکان را داد که هزینه های دفاعی خود را کاهش دهد و یک اقتصاد پررونق منجر به درآمدهای مالیاتی بالاتری شد. اما پس از آن، در اوایل دهه 2000، حباب دات کام ترکید و منجر به رکود شد. جرج دبلیو بوش دو بار در سال‌های 2001 و 2003 مالیات‌ها را کاهش داد و سپس کمپین‌های نظامی ایالات متحده در عراق و افغانستان هزینه‌ها را تا حدود 6 تریلیون دلار در طول جنگ افزایش داد.

هنگامی که رکود بزرگ سال 2008 شروع شد، دولت مجبور شد برای نجات بانک ها و افزایش خدمات اجتماعی هزینه های خود را افزایش دهد زیرا نرخ بیکاری به 10 درصد رسید.

هنگامی که نرخ بیکاری به سطح قبل از رکود بازگشت، در سال 2017، کاهش عمده مالیات در دوره دونالد ترامپ به تصویب رسید. این بدهی در زمانی که او بر سر کار بود 7.8 تریلیون دلار افزایش یافت.

نمودار میله ای هزینه های دولت ایالات متحده در طول زمان تغییر می کند

و سپس همه‌گیری کووید-19 رخ داد. دولت ایالات متحده یک سری لوایح محرک برای جبران بدترین تأثیرات همه گیر به تصویب رساند که در نهایت به 5 تریلیون دلار رسید.

عوامل اصلی مخارج دولت فدرال چیست؟

بزرگترین بخش از هزینه های دولت ایالات متحده به برنامه های اجباری، مانند تامین اجتماعی، Medicaid و Medicare اختصاص می یابد که تقریباً نیمی از بودجه کلی سالانه را تشکیل می دهند. مخارج نظامی بزرگترین بخش از مخارج اختیاری را به خود اختصاص می دهد و 12 درصد از بودجه را به خود اختصاص می دهد. سایر موارد گران قیمت شامل هزینه های تحصیل، آموزش اشتغال و خدمات و مزایای برای کهنه سربازان ایالات متحده است.

نمودار میله ای از 10 دسته مخارج دولت ایالات متحده

چرا کنگره سقف بدهی را افزایش نمی دهد؟

در 26 آوریل جمهوری خواهان لایحه ای را در مجلس نمایندگان به تصویب رساندند که سقف بدهی را 1.5 تریلیون دلار افزایش می داد، اما 4.8 تریلیون دلار را در کاهش هزینه ها طی یک دهه الزامی کرد. با توجه به خطرات، دموکرات ها از مذاکره برای کاهش هزینه ها بر سر سقف بدهی خودداری کرده اند. قانونگذاران از جمله الکساندریا اوکاسیو-کورتز استدلال کرد جمهوری خواهان باید در طول مذاکرات بودجه کاهش هزینه ها را انجام دهند، نه بیش از سقف بدهی.

با این حال، به نظر می رسد جمهوری خواهان در استفاده از جدول زمانی پرمخاطره در قبال نکول برای تحت فشار قرار دادن دموکرات ها برای موافقت با کاهش هزینه ها مصمم هستند. آنها این کار را با موفقیت در سال 2011 انجام دادند، زمانی که دموکرات ها با کاهش هزینه ها 72 ساعت قبل از نکول دولت موافقت کردند. این بار، بدون تکان خوردن هیچ یک از طرفین، ادامه بن بست می تواند اقتصاد ایالات متحده را به فاجعه نزدیک کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …