بریتانیا و هلند با ‘ائتلاف بین المللی’ برای کمک به اوکراین با جت های F-16 موافقت کردند | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دولت بریتانیا اعلام کرد که «ریشی سوناک» نخست‌وزیر بریتانیا و «مارک روته»، رهبر هلند، برای ایجاد یک «ائتلاف بین‌المللی» برای کمک به خرید جنگنده‌های اف-16 برای اوکراین به توافق رسیده‌اند.

سخنگوی داونینگ استریت گفت سوناک و روته «برای ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی برای ارائه قابلیت‌های هوایی جنگی به اوکراین، از آموزش گرفته تا تهیه جت‌های F-16 کار خواهند کرد».

نخست وزیر بر اعتقاد خود تاکید کرد که جایگاه واقعی اوکراین در ناتو است و رهبران بر اهمیت کمک های امنیتی طولانی مدت متحدان به اوکراین برای تضمین آنها در برابر حملات آینده توافق کردند.

رهبران توافق کردند که به همکاری دوجانبه و از طریق انجمن‌هایی مانند جامعه سیاسی اروپا برای مقابله با بلای قاچاق انسان در قاره ما ادامه دهند.»

این بیانیه روز سه‌شنبه یک روز پس از آن صادر شد که رئیس‌جمهور اوکراین اشاره کرد که کیف می‌تواند به زودی جت‌های جنگنده F-16 را دریافت کند و گفت که امیدوار است با کمک بریتانیا تصمیم‌های «بسیار مهم» در این زمینه بگیرد.

ولودیمیر زلنسکی با هلیکوپتر برای یک دیدار غیرمنتظره با سوناک در روز دوشنبه در چکرز، محل سکونت نخست وزیر، پرواز کرد.

زلنسکی که بعد از این نشست در کنار سوناک ایستاده بود، گفت که آنها درباره هواپیماهای جنگنده “زیرا نمی توانیم آسمان را کنترل کنیم” بحث کرده اند و در مورد متقاعد کردن ایالات متحده و سایر کشورهای غربی برای تامین آنها مثبت بود.

او گفت: “ما در مورد آن صحبت کردیم و می بینم که در نزدیک ترین زمان تصمیمات بسیار مهمی را خواهید شنید، اما باید کمی بیشتر روی آن کار کنیم.”

در این نشست، بریتانیا همچنین قول داد که «صدها پهپاد تهاجمی» را تامین کند.

بریتانیا در ماه فوریه اعلام کرد که آموزش خلبانان اوکراینی را در تکنیک‌های استاندارد ناتو آغاز می‌کند و داونینگ استریت نیز روز دوشنبه آن را تکرار کرد و گفت که این طرح کمک به «ساخت نیروی هوایی جدید اوکراین با جت‌های F-16 استاندارد ناتو» است.

بریتانیا از F-16 که توسط شرکت دفاعی آمریکایی لاکهید مارتین در کارولینای جنوبی ساخته شده است استفاده نمی کند. اوکراین مدتی است که به دنبال به دست آوردن آنها برای تقویت نیروی هوایی کوچک خود با استاندارد شوروی بوده است، زیرا آنها به طور گسترده در دسترس هستند و حدود 3000 نفر در 25 کشور در حال خدمت هستند.

اگر اوکراین بخواهد F-16 دریافت کند، هر دو کشور باید آمریکا را متقاعد کنند. جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، بعداً روز دوشنبه در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده موضع خود را در مورد تامین این هواپیماها به اوکراین تغییر داده است، یک کلمه پاسخ داد: “نه”.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …