جنگ اوکراین: طرح صلح آفریقا، دارایی های روسیه مسدود شده و زلنسکی تسلیحات و مهمات را دوباره پر می کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

در اینجا همه چیزهایی است که باید درباره آخرین تحولات جنگ اوکراین برای سه شنبه 16 مه 2023 بدانید.

به گفته مقامات، پدافند هوایی اوکراین با تقویت سامانه‌های پیشرفته غربی، حمله هوایی شدید روسیه به کیف را در اوایل روز سه‌شنبه خنثی کرد و تمامی 18 موشکی که به سمت پایتخت هدف گرفته شده بود، سرنگون شد.

به گفته یوری ایحنات، سخنگوی نیروی هوایی، این بمباران شامل شش موشک مافوق صوت هوا-بالستیک روسی “کینژال” – بیشترین شلیک در یک حمله در جنگ تا کنون – بود.

این حمله زمانی رخ داد که رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، از یک تور گردباد آخر هفته در اروپا بازگشت که در آن با رهبران ایتالیا، آلمان، فرانسه و بریتانیا گفتگو کرد – وعده‌های موشکی، تانک‌ها و پهپادها را برای پر کردن ذخایر تسلیحاتی اوکراین پیش از یک دوره طولانی دریافت کرد. – پیش بینی حمله بهاری با هدف تغییر جزر و مد جنگ.

این سفر همچنین در مورد حمایت سیاسی و نظامی اروپا برای درازمدت بود تا اطمینان حاصل شود که اوکراین می‌تواند هر نقطه‌ای را که می‌خواهد حفظ کند و برای صلح مطلوب فشار بیاورد.

جاستین کرامپ، فرمانده سابق تانک بریتانیایی که ریاست مشاور امنیتی Sibylline را بر عهده دارد، گفت: «آنها باید نشان دهند… آنها در درازمدت در این درگیری هستند و می توانند این تلاش را ادامه دهند. قرار نیست این یک گلوله تمام شود.»

رئیس جمهور آفریقای جنوبی روز سه شنبه گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، توافق کردند که با هیئتی از رهبران شش کشور آفریقایی دیدارهای جداگانه ای داشته باشند تا درباره طرح احتمالی پایان دادن به جنگ در اوکراین گفتگو کنند.

سیریل رامافوزا، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی گفت که در آخر هفته با پوتین و زلنسکی تلفنی صحبت کرده است و هر کدام توافق کردند که میزبان «مأموریت صلح رهبران آفریقایی» به ترتیب در مسکو و کیف باشند.

رامافوزا گفت: «اصلی در گفتگوهای ما تلاش برای یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای درگیری ویرانگر در اوکراین است.

وی در بیانیه ای گفت که رهبران زامبیا، سنگال، کنگو، اوگاندا و مصر به همراه رامافوسا هیئت را تشکیل خواهند داد. رهبر آفریقای جنوبی گفت که پوتین و زلنسکی به او اجازه دادند تا “آغاز آمادگی ها” را آغاز کند.

چهار کشور از این شش کشور آفریقایی – آفریقای جنوبی، کنگو، سنگال و اوگاندا – از رأی گیری سازمان ملل در محکومیت تهاجم روسیه در سال گذشته ممتنع کردند. زامبیا و مصر به این طرح رای مثبت دادند.

رامافوزا هیچ چارچوب زمانی یا طرح کلی برای مذاکرات احتمالی صلح ارائه نکرد. زلنسکی پیشتر گفته بود تا زمانی که نیروهای روسیه به طور کامل از خاک اوکراین خارج نشوند، توافق صلح برای پایان دادن به جنگ 15 ماهه را در نظر نخواهد گرفت.

رامافوزا گفت، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در جریان جلسات برنامه ریزی شده هیئت آفریقایی قرار گرفت و از این ابتکار استقبال کرد.

موقعیت پیشرو آفریقای جنوبی در هیئت آفریقایی باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد. اعلام رامافوزا چند روز پس از آن منتشر شد که سفیر آمریکا آفریقای جنوبی را متهم کرد که در جنگ اوکراین از روسیه حمایت می کند و حتی برای کمک به مسکو سلاح ارائه می دهد.

روبن بریگیتی سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی هفته گذشته ادعا کرد که سلاح و مهمات در ماه دسامبر در یک کشتی باری با پرچم روسیه در پایگاه دریایی آفریقای جنوبی بارگیری شده و به روسیه برده شده است. دولت آفریقای جنوبی ارسال هرگونه سلاح به روسیه را رد کرده است.

رامافوزا گفته است که این موضوع در دست بررسی است. آفریقای جنوبی مدعی شده است که موضعش در قبال جنگ بی طرف است.

قبرس 1.2 میلیارد یورو از دارایی های روسیه را مسدود کرد

وزارت دارایی قبرس روز سه‌شنبه فاش کرد که حدود 1.2 میلیارد یورو از دارایی‌های متعلق به روسیه که توسط شرکت‌های ثبت شده در قبرس مدیریت می‌شود، مطابق با تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه پس از تهاجم روسیه به اوکراین مسدود شده است.

این وزارتخانه گفت: “اکثریت قریب به اتفاق” این دارایی ها در موسسات اعتباری اتحادیه اروپا نگهداری می شود و کل مبلغ بیش از 105 میلیون یورو مسدود شده توسط بانک ها در قبرس است.

این وزارتخانه این اطلاعات را در پاسخ به کمیسر دادگستری اروپا، دیدیه ریندرز، ارائه کرد که هفته گذشته گفت که به نظر می رسد قبرس از مسدود کردن دارایی های روسیه عقب مانده است.

ریندرز گفت در حالی که سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا هر یک 2 تا 4 میلیارد یورو از دارایی های روسیه را مسدود کردند، مبلغ گزارش شده قبرس در حدود 100 میلیون یورو “به نظر می رسد کمی پایین باشد.”

وزارت دارایی گفت که این یک خطا ناشی از دریافت اطلاعات ناقص توسط کمیسیون اروپا است – یک خطا از زمان به روز رسانی پایگاه داده مربوطه اصلاح شده است.

به گفته این وزارتخانه، در همین حال، دولت قبرس در حال افزایش ظرفیت نظارتی خود برای اطمینان از تبعیت از تحریم های بین المللی با ایجاد یک واحد تخصصی با الگوبرداری از دفتر اجرای تحریم های مالی بریتانیا (OFSI) است.

دولت قبرس همچنین مشتاق پیوستن به برنامه کمیسیون اروپا برای حمایت از “اجرای موثر و یکسان تحریم ها” است.

رئیس جمهور کره جنوبی، یون سوک یول، در دیدار با بانوی اول اوکراین روز سه شنبه در سئول قول داد که کمک های غیرکشنده این کشور به کیف را گسترش دهد.

اولنا زلنسکا به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی از کره جنوبی دیدن کرد. به گفته دفتر یون، زلنسکا در جریان دیدار خود با یون از کره جنوبی درخواست کرد که حمایت خود را از تجهیزات نظامی غیرکشنده، از جمله تجهیزات برای شناسایی و حذف مین و خودروهای آمبولانس افزایش دهد.

لی دو وون، سخنگوی او در طی یک جلسه توجیهی گفت که یون پاسخ داد که دولت او از نزدیک با ناتو و سایر شرکای بین المللی برای “حمایت فعالانه از مردم اوکراین” هماهنگ خواهد کرد.

یون همچنین تهاجم روسیه به اوکراین را محکوم کرد و گفت که “تلفات وحشتناک جان بیگناهان، به ویژه زنان و کودکان، تحت هیچ شرایطی غیرقابل قبول است.”

لی گفت که زلنسکا در جریان گفتگوی خود با یون هیچ درخواستی برای تامین تسلیحات کره جنوبی نداشته است.

کره جنوبی، یک صادرکننده رو به رشد تسلیحات با ارتش مجهزی که توسط ایالات متحده حمایت می شود، ضمن پیوستن به تحریم های اقتصادی علیه مسکو، کمک های بشردوستانه و سایر حمایت ها را به اوکراین ارائه کرده است. اما این کشور مستقیماً به اوکراین تسلیحات ارائه نکرده است و به این دلیل استناد به سیاست دیرینه عدم ارائه تسلیحات به کشورهایی است که فعالانه درگیر درگیری هستند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …