روزنامه نگار تونسی به اتهام “حمله به آزادی مطبوعات” به پنج سال زندان محکوم شد | تونس

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دادگاه تجدیدنظر تونس یک خبرنگار رادیویی را به دلیل افشای اطلاعات مربوط به سرویس های امنیتی این کشور به پنج سال زندان محکوم کرد.

خلیفه گوسمی، از ایستگاه رادیویی Mosaique FM، علیه حکم یک ساله صادر شده در نوامبر قبل از افزایش حکم بر اساس قانون ضد تروریسم، درخواست تجدید نظر کرده بود.

امیره محمد، نایب رئیس اتحادیه روزنامه نگاران تونس SNJT، گفت: «این سنگین ترین حکمی است که دادگاه تونس علیه یک روزنامه نگار صادر کرده است. این یک حرکت اقتدارگرایانه خطرناک است و حمله ای آشکار به آزادی مطبوعات است.»

وکیل وی، رحل جلالی، گفت که گوسمی به دلیل شرکت در افشای عمدی “اطلاعات مربوط به عملیات شنود، نفوذ، نظارت سمعی و بصری یا جمع آوری داده ها” مجرم شناخته شد.

یک افسر پلیس که به دلیل ارائه اطلاعات به روزنامه نگار مجرم شناخته شده بود، در دادگاه تجدید نظر به 10 سال زندان محکوم شد که نسبت به مدت سه سال اولیه حبس بود.

گوسمی در ماه مارس سال گذشته پس از انتشار گزارشی در سرویس آنلاین رادیو موزاییک مبنی بر انهدام یک “گروه تروریستی” و دستگیری اعضای آن، دستگیر و به مدت یک هفته بازداشت شد.

چندین گروه حقوق بشر محلی و بین‌المللی و سازمان‌های کارگری – از جمله لیگ تونس برای حقوق بشر و I Watch – روز سه‌شنبه بیانیه‌ای مشترک صادر کردند و این حکم را «حکم بالماسکه» و «شکست بزرگ برای سیستم قضایی» محکوم کردند.

آنها نسبت به “جدی بودن جهت گیری سرکوبگرانه مقامات فعلی” هشدار دادند و از فعالان و جامعه مدنی خواستند “برای دفاع از آزادی ها و حقوق بشر بسیج شوند”.

این گروه ها از کاهش آزادی های مدنی در تونس از زمانی که رئیس جمهور قیس سعید در ژوئیه 2021 دست به تصرف گسترده قدرت زد، انتقاد کرده اند. اتحادیه روزنامه نگاران در گزارش خود که در اوایل ماه مه منتشر شد، نسبت به “تهدیدهای جدی” علیه آزادی مطبوعات در این کشور هشدار داد. کشور.

روز دوشنبه، دادگاه دیگری راشد غنوشی، رهبر اسلام‌گرایان میانه‌رو تونس را به اتهام نامیدن افسران پلیس به عنوان ظالم در دادگاهی ساختگی به یک سال زندان محکوم کرد.

این وکیل و النهضه سابق گفت که غنوشی، 81 ساله، یکی از بنیانگذاران حزب النهضه، از اخراج از محل بازداشت خود برای بازجویی یا شرکت در دادگاه امتناع کرده است، زیرا این پرونده ها “تصفیه سیاسی مخالفان رژیم” بوده است. وزیر سمیر دیلو

غنوشی، رئیس سابق مجلس، برجسته ترین منتقد سعید است.

غنوشی در اواسط ماه آوریل به اتهام توطئه علیه امنیت کشور بازداشت شد. او چندین بار برای بازجویی در مورد مسائل مختلف فراخوانده شده است، اما این اولین بار بود که آزاد نشد.

پرونده روز دوشنبه ناشی از شکایت یکی از اعضای اتحادیه امنیتی بود که ادعا کرد غنوشی از این کلمه استفاده کرده است. طاغوتیا ظالم، در حالی که از یکی از اعضای حزب خود در مراسم تشییع جنازه در فوریه سال گذشته تمجید می کرد. بر اساس توئیت سومیا، دختر غنوشی، پدرش گفت که مرحومه «از فقر، حاکم یا ظالم هراسی نداشت».

النهضه تصمیم به محاکمه را به عنوان “حکم سیاسی ناعادلانه” محکوم کرد و خواستار آزادی فوری وی شد.

غنوشی همچنین به دلیل آنچه حزبش می‌گوید مورد دیگری از تحریف سخنانش است، مورد تحقیق قرار می‌گیرد، که در آن او تهدید به جنگ داخلی در صورت کنار گذاشته شدن النهضه و سایر احزاب مخالف از صحنه سیاسی را برانگیخته است.

حزب او در حساب توییتر انگلیسی زبان خود اعلام کرد که غنوشی به توطئه علیه امنیت دولتی متهم شده است و به او دستور داده شده تا در انتظار محاکمه در زندان بماند.

دختر وی در توییتی نوشت: «قیس سعید قوه قضاییه را به سخره می گیرد و از آن به عنوان ابزاری برای انتقام و آزار سیاسی استفاده می کند».

سرکوب مخالفان سعید در بحبوحه تنش های اجتماعی فزاینده و تشدید مشکلات اقتصادی در تونس، زادگاه جنبش دموکراسی خواهانه بهار عربی بیش از یک دهه پیش صورت می گیرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …