حملات هوایی به خارطوم با تشدید درگیری بین گروه های سودانی | سودان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

حملات هوایی و آتش توپخانه روز سه شنبه، پایتخت سودان، خارطوم، و شهرهای همجوار آن را لرزاند، زیرا درگیری بین جناح های متخاصم این کشور به شدت تشدید شد.

نبردهای جدید بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) از سپیده دم در شمال و جنوب خارطوم و همچنین در شهرهای مجاور اومدرمان و بحری شعله ور شد، زیرا ارتش به دنبال دفاع از پایگاه های خود در برابر رقیب شبه نظامی خود بود.

ناظران گفتند که ارتش تلاش کرده است خطوط تدارکات RSF را از خارج از پایتخت قطع کند و همچنین مکان های استراتژیک از جمله فرودگاه در مرکز خارطوم و پالایشگاه نفت الجیلی در بحری را ایمن کند.

RSF مدعی شد که 700 سرباز عادی را در حمله به یک پایگاه ارتش در منطقه الجیلی، علاوه بر یک انبار مهمات بزرگ، اسیر کرده است. افسر ارشد رسانه های RSF کلیپی را در یک گروه خبرنگاران واتس اپ به اشتراک گذاشت که در آن صدها سرباز ارتش اسیر را نشان می دهد که در یک پرونده راه می روند، برخی با پای برهنه و هیچ کدام با سلاح. هیچ واکنشی فوری از سوی ارتش صورت نگرفت و کلیپ ها تایید نشده است. هر دو طرف در طول بیش از چهار هفته نبرد، بارها ادعاهای اغراق آمیز یا گمراه کننده داشته اند.

به گفته مقامات دولتی و پزشکان، مذاکرات در عربستان سعودی بین نمایندگان جناح های متخاصم نتوانسته خشونت ها را که تاکنون بین 600 تا 1000 کشته برجای گذاشته است، متوقف کند. انتظار می‌رود تلفات واقعی بسیار بیشتر باشد، زیرا گزارش‌های زیادی مبنی بر رها شدن اجساد در خیابان‌ها و تلاش مردم برای دفن مردگان وجود دارد.

درگیری بین نیروهای وفادار به عبدالفتاح البرهان، حاکم نظامی واقعی سودان، و معاون سابق او، محمد حمدان داگالو، که رهبری RSF را بر عهده دارد، در 15 آوریل آغاز شد. هر دو معتقدند که می توانند یک پیروزی نظامی به دست آورند که بر 46 میلیون نفر جمعیت سودان، دولت در حال فروپاشی و منابع طبیعی ارزشمند آن اقتدار مطلق به ارمغان بیاورد.

شاهدان عینی در بخش‌های مختلف Omdurman، که در کرانه غربی رود نیل قرار دارد، شاهد عقب‌نشینی نیروهای RSF در 48 ساعت گذشته بودند، ظاهراً برای انجام حملات جدید در خارطوم به سمت جنوب شرقی.

یکی از ساکنان محله الخجالب بحری به آبان نیوز گفت که نیروهای RSF را در ده ها کامیون وانت دیده است. اکنون صداهای بسیار بلند توپخانه و انواع سلاح ها به گوش می رسد… ما اینطور نیستیم [know] چه خبر است،” ساکن گفت. این محله در کرانه مقابل نیل تا فرودگاه وادی سیدنا قرار دارد، جایی که ارتش از آنجا حملات هوایی را علیه نیروهای RSF انجام داده است.

نبردهای سنگینی نیز در محله جبرا خارطوم، جایی که داگالو و بسیاری از فرماندهان ارشدش مستقر هستند، در جریان است. به گفته دکتر هویده الحسن، پزشک سابق این بیمارستان، حداقل دو غیرنظامی در بیمارستانی در کرانه های شرقی نیل آبی در خارطوم در اثر حمله هوایی ارتش سودان کشته شدند.

ارتش گفت که به تأسیسات ذخیره سازی RSF حمله کرده است و مدعی است که بیمارستان توسط نیروهای RSF به عنوان محل تخلیه تدارکات مورد استفاده قرار گرفته است. 6 غیرنظامی 10 روز پیش در حمله هوایی مشابه مقابل بیمارستان کشته شدند.

RSF متهم به اشغال چندین بیمارستان پس از اخراج بیماران و کادر پزشکی شده است. حدود 80 درصد از بیمارستان های خارطوم از کار افتاده و اکثر داروخانه ها تعطیل هستند. اتحادیه داروخانه ها بیانیه ای صادر کرد و RSF را متهم به جلوگیری از تحویل دارو به مناطق خارج از خارطوم کرد.

نیروهای RSF همچنین به تصرف خانه های مردم برای استفاده از آنها به عنوان سنگرهای موقتی که از آنجا ارتش را هدف قرار می دهند، متهم هستند. در روزهای اخیر گزارش های گسترده ای از تجاوز جنسی توسط جنگجویان منتشر شده است.

«وضعیت غیرقابل تحمل است. ایمن حسن، یک ساکن 32 ساله، به رویترز گفت: ما خانه خود را ترک کردیم تا به خانه همسایه در خارطوم فرار کنیم، اما بمباران هر کجا که می رویم ما را دنبال می کند. ما نمی دانیم که شهروندان چه کردند که مستحق جنگ در وسط خانه ها بودند.

آتش سوزی در بازار Omdurman سودان – ویدئو

بخش اعظم خارطوم در جنگ ویران شده است و غذا و سوخت به طور فزاینده ای ترسناک و گران شده است. هواپیماهای سوخته روی آسفالت فرودگاه بین المللی که زمانی شلوغ بود، خوابیده اند. سفارتخانه های خارجی بسته شده اند و بیمارستان ها، بانک ها، مغازه ها و سیلوهای گندم توسط غارتگران غارت شده اند. یکی از بازارهای بزرگ در امدرمان پس از تخلیه و سپس آتش زدن توسط دزدان دو روز است که در آتش سوخت.

آنچه از دولت باقی مانده است به بندر سودان در فاصله 520 مایلی (840 کیلومتری) عقب نشینی کرده است که مرکز تخلیه گسترده اخیر خارجی ها و بسیاری از شهروندان سودانی بوده است.

سازمان ملل می گوید که تقریبا 200000 نفر از سودان گریخته اند و 700000 نفر دیگر در داخل درگیری ها آواره شده اند. این جنگ باعث ناآرامی در سایر مناطق سودان، به ویژه در منطقه غربی دارفور و مناطق جنوبی کردوفان شده است.

گفت‌وگوهای جده با میانجیگری عربستان سعودی و ایالات متحده بیانیه‌ای اصولی در مورد دسترسی به کمک‌های کمکی و حفاظت از غیرنظامیان ارائه کرده است، اما مکانیسم‌هایی برای ایجاد کریدورهای بشردوستانه و موافقت با آتش‌بس همچنان مورد بحث قرار می‌گیرد.

رویترز در این گزارش مشارکت داشته است

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …