“اجماع خسته کننده است”: روبن اوستلوند، رئیس هیئت داوران کن جشنواره “وحشی” را افتتاح کرد | کن 2023

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

روبن اوستلوند، رئیس هیئت داوران، در روز افتتاحیه هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن، با ابراز خوش بینی، این رویداد را به عنوان سنگر اجتماع در دنیایی که به طور فزاینده ای اتمی می شود، نشان داد. به گفته او، سینما بیش از هر زمان دیگری مرتبط و ارزشمند است. چالش این است که آن را با مخاطبان جوان‌تر و پس از همه‌گیری مرتبط کنیم که ترجیح می‌دهند سرگرمی‌های خود را به صورت آنلاین انجام دهند.

او گفت: “اگر به دنیای امروز نگاه کنید، می بینید که سینما منحصر به فرد است به این دلیل ساده که اتاقی را ارائه می دهد که همه ما می توانیم با هم فیلم تماشا کنیم.” همه محتوای دیگر، ما در دستگاه‌هایمان، در حباب‌های کوچکمان به آن دسترسی داریم، فرهنگ مانند زامبی‌ها را مصرف می‌کنیم و آنچه را که به آن نگاه می‌کنیم منعکس نمی‌کنیم. بنابراین رفتن به سینما تقریباً یک موضع سیاسی است. با هم می آییم و در مورد دنیا گفتگو می کنیم. ما متوجه می شویم که کی هستیم و به کجا می رویم. این قوی ترین نقطه فروش سینماست. من فکر می کنم مردم آن تجربه جمعی را می خواهند.»

دیدگاه اوستلوند توسط آیریس کنوبلوخ، که در سال افتتاحیه خود به عنوان رئیس کل جشنواره است، حمایت شد. Knobloch، اولین زنی که تا به حال این نقش را بر عهده گرفت، استدلال کرد که مدل سنتی توزیع تئاتر در وضعیت خوبی قرار دارد و به ارقامی اشاره کرد که نشان می‌دهد تعداد تماشاگران اکنون به سطح قبل از همه‌گیری بازمی‌گردد. او گفت: «فیلم‌ها به سینما بازگشتند. و مردم نیز در حال بازگشت هستند. حتی پلتفرم های استریم متوجه شده اند که هیچ چیز نمی تواند جایگزین تجربه اکران یک فیلم در سینما شود. استریمینگ افزودنی خوبی برای اکوسیستم است، اما خود سینما ابدی است.»

با فرض اینکه بازدیدکنندگان بتوانند بلیط تهیه کنند، رویداد امسال جشنی مشابه از تولیدات فیلم و اولین نمایش فرش قرمز را فراهم می کند. نکات برجسته بالقوه این برنامه شامل فیلم حماسی قاتلان ماه گل مارتین اسکورسیزی در دهه 1920 همراه با حضور هریسون فورد در نقش ایندیانا جونز در آواز قو است. با این حال تمرکز اوستلوند روی 21 فیلمی است که برای رقابت برای تاج جایزه نخل طلا انتخاب شده اند. اینها از شهر سیارکی وس اندرسون تا منطقه مورد علاقه، درام هولوکاست کارگردان بریتانیایی جاناتان گلیزر را در بر می گیرد.

اوستلوند به عنوان یک برنده دو بار وارد کن می شود و نخل طلا را برای هر دو فیلم The Square 2017 و مثلث غم سال گذشته دریافت کرده است. با این وجود او خود را یک تازه وارد نسبتاً تازه وارد می داند و پلی بین گارد قدیم و جدید کن ایجاد می کند. این کارگردان سوئدی کار خود را با فیلمبرداری از اسکی آغاز کرد و سپس با طنزهای خود در مورد هنر مدرن و افراد فوق ثروتمند به فیلمسازی تبدیل شد. او اعتراف کرد که کن برای تکامل و بقا به صداهای تازه ای مانند او وابسته است.

“هدف من این است که سبک جدیدی از سینمای اروپا را به نمایش بگذارم – خلق فیلم های وحشیانه و سرگرم کننده که در عین حال قابل تامل باشد. فکر می کنم این واقعیت که من بخشی از آن گفتگوی جدید هستم یکی از دلایلی است که به من پیشنهاد این سمت داده شده است [of jury president]. بنابراین خوشحالم که نماینده بازیکنان جوانتر هستم.”

به نظر می رسد شواهد اولیه ادعای او را تایید می کند. میانگین سنی کارگردانان حاضر در رقابت امسال 62 سال است و این تیم توسط مارکو بلوکیو 83 ساله و کن لوچ 86 ساله رهبری می شود. اما میانگین سنی هیئت منصفه 9 نفره – که شامل بازیگران هالیوود پل دانو و بری لارسون است – نسبتاً 44 سال جوان است.

اوستلوند امیدوار است که طراوت پانل او فضایی سرزنده و دموکراتیک را تضمین کند. او گفت که هدف، گفتگوهای با صدای بلند و سرگرم کننده با فضای زیادی برای مخالفت بود. بسیار مهم است که ما با ایده اجماع مبارزه کنیم. اجماع خسته کننده ترین چیز است. اگر هیئت داوران به دنبال وجه مشترک باشند، این خطر وجود دارد که بهترین فیلم از بین برود. بنابراین من مردم را تشویق می‌کنم برای فیلم‌هایی که واقعاً به آن‌ها اعتقاد دارند بجنگند. آنها باید به غریزه خود اعتماد کنند و از گفتن حرف احمقانه نترسند.»

رانگانو نیونی، کارگردان زامبیایی الاصل و بزرگ شده ولزی برنده جایزه بفتا من جادوگر نیستم، که از اعتراف به عدم تخصص هیئت داوران جشنواره، خوشحال بود. نیونی گفت: «من هیچ استراتژی ندارم. «من روشنفکر نیستم. سعی می کنم بقیه را در مورد فیلمی که دوست دارم قانع کنم. اما اگر آن‌ها علاقه‌ای ندارند، اشکالی ندارد، من فقط می‌روم و آن را در خانه عوض می‌کنم.»

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

بیرون از کاخ، در روز اول جشنواره مثل همیشه کار می کرد، زیرا مهمانان برای اولین نمایش جهانی Jeanne du Barry، یک درام دوره ای مجلل که قبلاً برای انتخاب جانی دپ در نقش شاه لوئی پانزدهم جنجال برانگیخته بود، جمع شده بودند. ژان دو بری که عمدتاً در کاخ ورسای فیلم‌برداری شده است، دنیای نخبه‌گرای قرن هجدهم از دسیسه‌های درباری و عاشقانه‌های سلطنتی را مورد توجه قرار می‌دهد و آخرین نفس اشراف را، درست قبل از اینکه نجیب‌زادگان فرانسوی سرشان را از دست بدهند، جشن می‌گیرد. پس از همه صحبت‌ها در مورد دموکراسی و خون تازه، انتخاب فیلم افتتاحیه کن از سوی برخی تماشاگران جذاب بود. حضور اوستلوند و تیمش ممکن است نشانه تغییر ملایم گارد باشد. اما نظم قدیمی به سختی می میرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …