جو بایدن برای سخنرانی در پارلمان استرالیا در حالی که ریچارد مارلز درباره «موانع» Aukus هشدار می دهد | سیاست خارجی استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جو بایدن هفته آینده در پارلمان استرالیا سخنرانی خواهد کرد، اولین رئیس جمهور ایالات متحده در نزدیک به 10 سال است که در جلسه مشترک نمایندگان و سناتورها در کانبرا سخنرانی می کند.

مقامات تایید کرده اند که بایدن در روز سه شنبه 23 می، یک روز قبل از شرکت در نشست چهارگانه در سیدنی با نخست وزیران استرالیا، ژاپن و هند سخنرانی کند.

نخست‌وزیر استرالیا، آنتونی آلبانیز، گفت که از اینکه بایدن دعوت خود را برای سخنرانی در پارلمان پذیرفته است، خوشحال است، افتخاری که در سال 2014 نیز به باراک اوباما داده شد.

دولت استرالیا در بیانیه ای اعلام کرد: این پنجمین سخنرانی مشترک رئیس جمهور ایالات متحده در پارلمان استرالیا خواهد بود و گرما، عمق و قدرت اتحاد استرالیا و ایالات متحده را نشان می دهد.

در این بیانیه آمده است که آلبانیز و بایدن همچنین یک دیدار دوجانبه با تمرکز بر “افزایش جاه طلبی جهانی آب و هوا و تسریع انتقال انرژی پاک” خواهند داشت.

در حالی که مقامات آماده‌سازی خود را برای نشست چهارگانه و رویدادهای جانبی متعدد افزایش می‌دهند، دولت استرالیا درباره «موانع» در اجرای مشارکت امنیتی Aukus با ایالات متحده و بریتانیا هشدار می‌دهد.

معاون نخست وزیر، ریچارد مارلز، در سخنرانی روز چهارشنبه خواهد گفت که جاه طلبی کامل Aukus تنها در صورتی محقق خواهد شد که انتقال فناوری و اطلاعات بین استرالیا و ایالات متحده “بدون درز” باشد.

بیشتر تمرکز اولیه روی برنامه استرالیا برای دستیابی به زیردریایی های هسته ای بوده است که با خرید سه تا پنج قایق کلاس ویرجینیا از ایالات متحده در دهه 2030 شروع شد.

اما Aukus همچنین قرار است همکاری گسترده‌تری را در زمینه فناوری‌های پیشرفته دفاعی مانند هوش مصنوعی، سلاح‌های مافوق صوت و جنگ زیردریایی ایجاد کند.

بودجه دولت استرالیا در هفته گذشته 148 میلیون دلار در طول چهار سال به پروژه هایی که به عنوان پروژه های “ستون 2” Aukus شناخته می شود، اختصاص داد.

مارلز در یک سخنرانی کلیدی به اتاق بازرگانی آمریکا در آدلاید می گوید که دولت “بر توسعه فناوری های نامتقارن که به جلوگیری از درگیری های آینده کمک می کند” تمرکز کرده است.

اما مارلز خواهد گفت که موانع انتقال فناوری در ایالات متحده و استرالیا “بسیار وسیع و پیچیده هستند”. این شامل کنترل صادرات در ایالات متحده است که به عنوان مقررات قاچاق بین المللی اسلحه (Itar) شناخته می شود.

مارلز می گوید استرالیا گفتگوهای «مولد» با ایالات متحده، از جمله وزیر دفاع، لوید آستین، در مورد ایتار داشته است «و اینکه چگونه می توانیم این تفاهم مشترک و نیت مثبت را به عمل تبدیل کنیم».

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

مارلز با توجه به عصاره سخنرانی منتشر شده توسط دفترش می گوید: “ما از حرکتی که در تمام سطوح در سراسر استرالیا و ایالات متحده برای غلبه بر این موانع مشاهده می کنیم، دلگرم هستیم.”

اما ما به صداهای حمایت کننده در تجارت نیاز داریم تا این حرکت را ادامه دهیم.

“نقش شما در ایجاد پایگاه صنعتی دفاعی بدون درز بین کشورهای ما بسیار مهم است، زیرا بهبود انتقال فناوری و اشتراک اطلاعات بین ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا در قلب حداکثر کردن پتانسیل کامل توافقنامه Aukus است.”

آلبانیز اخیراً در ماه مارس در سن دیگو با بایدن ملاقات کرد، زمانی که نخست وزیر بریتانیا، ریشی سوناک، برای اعلام جزئیات پروژه زیردریایی به آنها پیوست.

Aukus توسعه زیردریایی هسته ای “SSN Aukus” را اعلام کرد – ویدئو

گمانه زنی هایی وجود داشت مبنی بر اینکه بایدن مجبور شود سفر برنامه ریزی شده خود به منطقه را به دلیل بن بست در مورد سقف بدهی در ایالات متحده تغییر دهد – اما قسمت استرالیایی این سفر روز سه شنبه تایید شد.

آلبانیز گفت که مشتاقانه منتظر میزبانی اجلاس رهبران چهارگانه در خانه اپرای سیدنی در روز چهارشنبه 24 مه است و آن را به عنوان “بزرگترین و مهم ترین گردهمایی در استرالیا از زمانی که ما یک دهه پیش میزبان G20 بودیم” توصیف کرد.

وی همچنین با نارندرا مودی، نخست وزیر هند دیداری دوجانبه خواهد داشت و رهبران دو کشور در یک رویداد اجتماعی در سیدنی سخنرانی خواهند کرد.

دیدار آلبانیز و فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، هفتمین دیدار این دو نفر تا به امروز خواهد بود. قبل از رویدادهای چهارگانه، آلبانیز برای اجلاس سران گروه هفت در هیروشیما از جمعه تا یکشنبه به ژاپن سفر خواهد کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …