از گروگان های اروپایی در ایران به عنوان «چانه زنی» سیاسی استفاده می شود

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

حدود 15 شهروند اروپایی در حال حاضر در زندان های ایران بازداشت هستند که منبع اصلی تنش دیپلماتیک بین ایران و اتحادیه اروپا است.

احکام طولانی، شکنجه و برای برخی مجازات اعدام. این واقعیتی است که حدود 15 اروپایی در ایران زندانی هستند.

در حالی که دو شهروند فرانسوی، بنجامین بریر و برنارد فیلان، جمعه گذشته آزاد شدند، برخی دیگر همچنان پشت میله های زندان زندگی می کنند. رافائل چنویل هازان، رئیس سازمان غیردولتی فرانسوی، توضیح می‌دهد: «اروپایی‌هایی از ملیت‌های مختلف، از جمله بازداشت‌شدگان سوئدی، بریتانیایی و فرانسوی وجود دارند». با هم علیه مجازات اعدام که با استفاده از مجازات اعدام مبارزه می کند.

اروپایی ها و دوتابعیتی ها به طور سیستماتیک به عنوان ابزار چانه زنی سیاسی توسط ایران استفاده می شوند. به گفته Chenuil-Hazan، اروپا وارد این چرخه معیوب می شود، “متاسفانه “دیپلماسی گروگان گیری” کار می کند زیرا [Brussels] به مذاکره برای گروگان ها ادامه می دهد.

چه کسی حکم اعدام صادر شده است؟

اعدام حبیب فرج‌الله چعب سوئدی-ایرانی به اتهام سازماندهی حمله به رژه نظامی در سال 2018، واکنش‌های بین‌المللی را برانگیخت. جوزپ بورل، نماینده عالی اروپا در امور خارجه، این تصمیم را “به شدت محکوم کرد” و توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه سوئد، با “ناراحتی” به این خبر پاسخ داد.

این دو تابعیتی بیش از یک دهه بود که در سوئد زندگی می کرد، او در ژانویه 2020 هنگام سفر به ترکیه توسط نیروهای امنیتی ایران ربوده شد.

ایران تابعیت دوگانه سوئدی و ایرانی چبیب را به رسمیت نشناخت. آنها فقط یک حریف ایرانی را دیدند تا یک اروپایی. او سوئدی است و باید توسط کنوانسیون های بین المللی از او محافظت شود.

پرونده علیرضا اکبری، دوتابعیتی انگلیسی-ایرانی که در ماه ژانویه به اتهام جاسوسی برای بریتانیا اعدام شد نیز خبرساز شد. اکبری به اتهام تهدید امنیت ملی محکوم شد. به گفته Chenuil-Hazan این یک انگیزه معمولی است، “این ترس از جاسوسی وجود دارد. آنها همه جا جاسوسان را می بینند!”

اگنس کالامار، دبیر کل سازمان عفو ​​بین‌الملل به یورونیوز گفت: از سال 2022، دولت به طور فزاینده‌ای از مجازات اعدام برای اعمال فشار بر معترضان استفاده می‌کند. بر اساس آخرین گزارش سازمان عفو ​​بین‌الملل، ایران در سال 2022 بیش از 576 اعدام را انجام داده است که پس از چین دومین اعدام در جهان است. گزارش.

در مورد سال 2023، کارشناسان می ترسند که میزان اعدام افزایش یابد: “هجده معترض قبلاً به اعدام محکوم شده اند و صدها نفر دیگر در معرض سرنوشت مشابهی قرار دارند.”

روابط اروپا با ایران

تیری کوویل، کارشناس روابط بین الملل، توضیح داد: “تعدادی از رهبران ایران هستند که به حفظ روابط با غرب اعتقاد ندارند، آنها فقط به بازی های قدرت اعتقاد دارند. آنها متقاعد شده اند که مذاکره برابر فایده ای ندارد.”

با این حال، کوویل بر اهمیت چنین گفتگوهایی تأکید کرد: “این به این دلیل نیست که ما بحث می کنیم، بلکه تسلیم می شویم. برقراری گفت و گو به معنای برقراری تماس، نگاه کردن به آنچه لازم است، ایجاد توازن قوا و تلاش موثر برای دستیابی به هدفی است که داشته ایم. صحبت کردن در مورد، یعنی بیرون راندن این افراد از آنجا.”

«پارلمان اروپا برخی از اعضای سپاه پاسداران ایران را در لیست سیاه قرار داد. بارت گروتویس، نایب رئیس نمایندگی ایران در اتحادیه اروپا و عضو پارلمان اروپا در امور تجدید اروپا به یورونیوز گفت: با این حال، آنها نباید افراد را انتخاب کنند، بلکه باید کل بدن را در لیست قرار دهند.

گروتیوس – که از سوی ایران نیز تحریم شده است – از بورل خواسته است که “اشکال جدیدی از دیپلماسی گروگان ها را ارائه کند و روی مبادله زندانیان کار کند تا ببینیم چه کاری می توانیم انجام دهیم تا زندانیان بیشتری از ایران خارج شوند.”

ژانویه گذشته، نمایندگان پارلمان اروپا به قطعنامه ای رای مثبت دادند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان تروریست طبقه بندی می کند. اما این اقدام اجرا نشد. بورل در ژانویه گذشته گفت: “ابتدا باید یک تصمیم دادگاه صادر شود.”

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، این بر عهده 27 کشور عضو است که کمک کنسولی و برخورد با شهروندان خود را که در ایران زندانی هستند، ارائه کنند. آنها ممکن است برای تکمیل این تلاش ها از بروکسل درخواست کمک کنند.

با این حال، به گفته عفو بین‌الملل، دولت‌های اروپایی می‌توانند در کمک به شهروندان خود بیشتر پیش بروند. این سوال مطرح است که آیا دولت های اروپایی تمام تلاش خود را انجام می دهند یا خیر. به عنوان مثال، شک و تردیدهایی وجود دارد که آیا آنها در دادگاه این افراد شرکت می کنند یا خیر.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …