انتخابات اطلاعات نادرست ترکیه: ویدئوهای جعلی و ادعاهای گمراه کننده وحشیانه

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری و پارلمانی نیز از روایت های نادرست در امان نمانده اند.

پس از آن که نه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و نه کمال قلیچداراوغلو رقیب اصلی او نتوانستند اکثریت را در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه به دست آورند، ترکیه برای دور دوم رای گیری آماده می شود.

از آنجایی که هیچ نامزدی بیش از 50 درصد آرا را کسب نکرده است، این کشور برای اولین بار در دور دوم برگزار می شود.

تا کنون، مبارزات انتخاباتی با انتشار اطلاعات نادرست از هر دو طرف همراه بوده است. The Cube نگاهی به برخی از ویروسی ترین ادعاها در دور اول انداخت.

آیا قلیچداراوغلو توسط یک سازمان تروریستی حمایت می شد؟

یکی از ویروسی ترین ویدئوها ادعا می کرد که کمال قلیچداراوغلو را نشان می دهد که به بینندگان می گوید: “بیا با هم به پای صندوق های رای برویم.”

بعداً در این کلیپ، مورات کارایلان، یکی از بنیانگذاران حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) – که در ترکیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده به عنوان یک نهاد تروریستی طبقه‌بندی شده است – در ویدیوی کمپین حمایت خود را نشان می‌دهد.

رجب طیب اردوغان حتی این کلیپ را در یک گردهمایی به اشتراک گذاشت و از جمعیت پرسید که آیا به نامزد مورد حمایت یک سازمان تروریستی رای می دهند یا خیر.

اما همانطور که چندین سایت بررسی حقایق و همچنین توییت بالا نشان داده اند، این ویدئو یک مونتاژ است. این دو ویدیو مجزا و نامرتبط است که در یکی ویرایش شده اند.

آیا اردوغان در یک شعبه رای به کودکان پول داد؟

آیا اردوغان سعی کرد به رای دهندگان خود رشوه بدهد؟ این سؤالی است که برخی از کاربران رسانه های اجتماعی پس از انتشار ویدیویی در توییتر که نشان می دهد رئیس فعلی اسکناس بین کودکان در یک مرکز رأی گیری توزیع می کند، می پرسند.

مطابق با سایت حقیقت‌سنجی لیبراسیون، این ویدئو در 14 می در جریان انتخابات فیلمبرداری شده است. با این حال، روزنامه فرانسوی توضیح می دهد که بسیاری از کاربران جنبه “فرهنگی” این عمل را برجسته کردند.

راگیپ سویلو، رئیس دفتر خاورمیانه چشم ترکیه، در توییتر توضیح داد: «این یک امر فرهنگی است. سالمندان معمولاً چیزی را که ما «پول جیبی» می نامیم به کودکان می دهند. معمولا در اعیاد مذهبی اتفاق می افتد. اما اردوغان هر جا که می‌رود این کار را انجام می‌دهد.»

آیا اردوغان جمعیت بی سابقه 1.7 میلیون هوادار را در استانبول جمع کرد؟

گروه های طرفدار اردوغان به زبان های مختلف در مورد راهپیمایی های موفقیت آمیز رئیس جمهور پست شده است – ادعا می شود که 1.7 میلیون هوادار قبل از دور اول انتخابات در یک تظاهرات در استانبول شرکت کردند.

با این حال، چندین سایت حقیقت‌سنجی این ادعاها را رد کردند. BPT — یک رسانه ترکیه در توییتی نوشت که محل تجمع در فرودگاه آتاتورک “55000 متر مربع است که حداکثر می تواند 277000 نفر را در خود جای دهد.”

تائیدیهیکی دیگر از وب سایت های راستی آزمایی ترکیه نیز این ادعا را بررسی کرد. آنها تخمین زدند که تعداد افراد حاضر می تواند حداکثر به 690000 نفر برسد. این هنوز بیش از یک میلیون کمتر از آن چیزی است که حزب عدالت و توسعه ادعا کرد.

هکرهای خارجی روسیه به انتشار اخبار جعلی متهم شدند

قلیچداراوغلو “هکرهای خارجی روسی” را که توسط تیم اردوغان استخدام شده اند، مقصر دانست. توییت کرد: “دوستان عزیز روسی، شما پشت مونتاژها، توطئه ها، محتوای عمیق جعلی هستید. […] اگر خواهان ادامه دوستی ما پس از 15 ماه مه هستید، دست خود را از دولت ترکیه بردارید.»

اردوغان نیز به همین ترتیب پاسخ داد و مدعی شد که “ارتش ترول ها” برای رقیب او کار می کنند.

“شما از دروغ و اطلاعات نادرست استفاده می کنید. اردوغان در تلویزیون خطاب به رهبر اپوزیسیون گفت: شما نقشه‌هایی می‌اندیشید که حتی شیطان هم فکرش را نمی‌کرد.

اخبار جعلی چه تاثیری در دور اول داشته است؟

به گفته Suay Boulougouris، مسئول برنامه ماده 19 سازمان غیردولتی، کارشناسان مطمئن نیستند که آیا این نوع تاکتیک های اطلاعات نادرست بر انتخابات تأثیر گذاشته است یا خیر، اما بر جامعه ترکیه تأثیر گذاشته است.

او به یورونیوز گفت: «لازم است بگوییم که ائتلاف مخالفان بیش از ائتلاف دولتی هدف قرار گرفته است.

“من فکر می کنم همه این اهداف اولیه این تشکیلات سیاسی معمولاً رای دهندگانی هستند که نامطمئن هستند یا می توان با انتشار این نوع اطلاعات گمراه کننده یا نادرست تحت تأثیر قرار گیرند. هدف این است که بر نظرات و تصمیم گیری های آنها تأثیر بگذارد. ما نمی توانیم بگوییم که آیا این در مورد قطعی بوده است یا خیر. نتایج انتخابات، اما قطعاً تأثیر جدی بر دوقطبی شدن در جامعه داشته است.”

دور دوم رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری که یکی از مهم ترین رای گیری های دهه های اخیر تلقی می شود، قرار است در 28 مه برگزار شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …