“عالی بود”: شوچنکو در مورد میلان که اینتر را در نیمه نهایی 2003 شکست داد | میلان

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

تیشانس او ​​در برابر میلان برای بازی برگشت نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا در مقابل رقبای شهری خود انباشته است. دو گل زودهنگام ادین ژکو و هنریخ مخیتاریان به این معنی است که اینتر یک پای خود را در فینال دارد و حقیقتاً می‌توانست در بازی اول دور از چشمانش قرار بگیرند. میلان در سه‌شنبه شب به گل زودهنگام نیاز دارد، پس چه کسی بهتر از آخرین بازیکنی که در نیمه نهایی لیگ قهرمانان برای میلان مقابل اینتر گلزنی کرده است، صحبت کند؟

آندری شوچنکو 20 سال پیش وقتی میلان اینتر را با گل های خارج از خانه در نیمه نهایی شکست داد، نقش مهمی ایفا کرد. شوچنکو که پاس هوشمندانه ای را از کلارنس سیدورف درست در داخل محوطه جریمه دریافت کرد، می گوید: «همه چیز را به یاد دارم. «لحظه بسیار مهمی بود. احساسات باورنکردنی بود و به همین دلیل فراموش کردنش غیرممکن است: پاس کلارنس، گل، شادی، احساسات، ضربان قلبم.»

شوچنکو هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن داشت. او از جلوی شکل گاو مانند ایوان کوردوبا گذشت و شوت خود را از فرانچسکو تلدو که در حال پیشروی بود و به تور دروازه فرستاد. میلان در بازی برگشت تیم “میهمان” بود و اگرچه اوبافی مارتینز برای اینتر مساوی کرد، میلان به فینال راه یافت تا اولین و تا کنون تنها فینال تمام ایتالیایی را با یوونتوس در اولدترافورد برگزار کند.

برای شوچنکو و میلان می توانست بسیار متفاوت باشد. عملکرد قبلی آنها در لیگ قهرمانان ناامید کننده بود و آنها تنها با شکست دادن تیم چک اسلوان لیبرک در گل های خارج از خانه در یک بازی مقدماتی، به مرحله گروهی اول صعود کردند. میلان در میان بازیکنان مورد علاقه نبود، اما سیلویو برلوسکونی و آدریانو گالیانی دستیار مورد اعتمادش بی سر و صدا چیزی را ساخته بودند که تبدیل به یک تیم افسانه ای می شد. هسته آخرین تیم بزرگ دوران برلوسکونی چند سالی بود که وجود داشت، اما گالیانی در سال 2002 با ریوالدو، سیدورف و الساندرو نستا قرارداد امضا کرد تا اره منبت کاری اره مویی را کامل کند.

روی کاستا با جوراب‌های پایین و ساق پاهایش بیرون.
روی کاستا با جوراب‌های پایین و ساق پاهایش بیرون. عکس: فیل کول/گتی ایماژ

شوچنکو معتقد است نستا و سیدورف تفاوت بزرگی ایجاد کردند. او می گوید: «ساندرو و کلارنس دو ورود بسیار مهم هم در زمین و هم در رختکن بودند. ما در زمین بسیار قوی بودیم و مردم این را دیدند. اما راز این بود که در داخل رختکن هم قوی باشیم. تنها یک رهبر وجود نداشت، بلکه تعداد زیادی وجود داشت. و این تفاوت را ایجاد کرد.» نستا با پائولو مالدینی در خط دفاع همکاری خوبی داشت، در حالی که سیدورف در کنار آندره آ پیرلو و جنارو گتوزو نقش مهمی در خط هافبک الماس کارلو آنچلوتی داشت. روی کاستا با جوراب‌های پایین و ساق پاهایش در حمله به شوچنکو و پیپو اینزاگی غذا می‌داد.

در آخرین فصل با دو مرحله گروهی در لیگ قهرمانان اروپا، میلان در هر دو گروه خود، از جمله یک گروه فوق العاده فشرده شامل رئال مادرید و بوروسیا دورتموند، صدرنشین شد. که یک چهارم نهایی را با آژاکس رقم زد. پس از تساوی بدون گل در آمستردام، اینزاگی در نیمه اول در میلان، آخرین گل از 12 گل او در آن فصل، دروازه را باز کرد. شوچنکو درباره مهاجم همکارش می گوید: “یک قهرمان بزرگ.”

یاری لیتمانن در نیمه دوم بازی را برای آژاکس به تساوی کشاند. استیون پینار تنها در 12 دقیقه باقیمانده گلزنی کرد، یعنی تیم جوان و مبتکر آژاکس رونالد کومان – شامل زلاتان ابراهیموویچ، وسلی اسنایدر و کریستین چیوو – گل های خارج از خانه را پشت سر می گذاشت.

در وقت های تلف شده، یک توپ بلند امیدوار کننده از مالدینی توسط ماسیمو آمبروسینی به اینزاگی فرستاده شد و او توپ را از بالای سر بوگدان لوبونت دروازه بان تندرو و وارد مسیر جان دال توماسون کرد. این بازیکن دانمارکی که در سه سال حضورش در میلان هرگز شروع کننده نبود اما در زدن گل های حیاتی مهارت داشت، توپ را روی خط دروازه کوبید تا میلان را در اولین نیمه نهایی خود از سال 1995 قرار دهد.

شوچنکو در مورد نیمه نهایی دربی می گوید: «ما هرگز شک نداشتیم. میلان دو بار اینتر را در سری آ شکست داده بود، اما حتی شوچنکو اذعان می کند که بازی های اروپایی “متفاوت” خواهد بود. او می‌گوید: «معمولاً در میلان مردم درباره فوتبال صحبت می‌کنند، اما درباره چیز دیگری هم صحبت می‌کنند. تا قبل از بازی، مردم فقط در مورد فوتبال صحبت می کردند. هواداران در خیابان بازیکنان را متوقف می کردند و می گفتند: “شما باید دربی را ببرید.” استراحت کردن یا فکر کردن به چیز دیگری غیرممکن بود: فقط دربی وجود داشت. ما دو بازی انجام دادیم: یکی در ترکیب و سپس در زمین. مدیریت انتظارات بسیار مهم بود.»

با نگاهی به گذشته، کهکشان ستارگان نمایش داده می‌شود، آخرین دردسرهای دوران غبار ستاره‌ای سری A را نشان می‌دهد. میلان به قدری قوی بود که ریوالدو، که در تابستان گذشته نقش مهمی در قهرمانی جام جهانی داشت، بیشتر فصل را روی نیمکت سپری کرد، در حالی که اینتر با هرنان کرسپو، فابیو کاناوارو، خاویر زانتی و مارکو ماتراتزی، دومی صف آرایی کرد. به نظر می‌رسید که وقتی این زوج با هم برخورد کردند، از درمان وینی جونز برای شوچنکو لذت بردند.

میلان و اینتر قبل از شروع بازی صف آرایی می کنند.
میلان و اینتر قبل از شروع بازی صف آرایی می کنند. عکس: کلایو میسون/گتی ایماژ

علیرغم استعدادهای نمایشی، در بازی اول چیز کمی اتفاق افتاد، با خطرات و تنش بسیار زیاد. شوچنکو می گوید: بازی مقابل اینتر همیشه سخت بود. “شما با بازیکنانی مانند ماتراتزی روبرو بودید که اگر مجبور بودند برای متوقف کردن شما خطا کنند، این کار را می کردند.” در یک لحظه به یاد ماندنی از بازی برگشت، ماتراتزی با وقاحت 50-50 با شوچنکو از توپ غافل شد و او را در کشاله ران زانو زد. او حتی یک کارت زرد یا صحبت از داور ژیل ویسییر دریافت نکرد، اما شوچنکو هیچ کینه‌ای ندارد و می‌گوید ماتراتزی همیشه “مدافعی با کیفیت بود که می‌خواست برای پیروزی دست به هر کاری بزند”.

شوچنکو بهترین مهاجم جهان بود اما فصل عجیبی را پشت سر می گذاشت. او به طور غیرمعمولی در سری آ موفق به دو رقمی نشد و تنها 5 گل در لیگ و 4 گل در لیگ قهرمانان اروپا به ثمر رساند. او می گوید: «فصل من با مصدومیت شروع شد، سپس به آرامی بهبود یافتم تا جایم را در تیم بگیرم. پس از یک مصدومیت همیشه مدتی طول می کشد تا بهبود یابد. قسمت اول فصل من خوب نبود، اما در نهایت ما قهرمان لیگ قهرمانان شدیم و فوق العاده بود. شوچنکو در فصل بعد با زدن 29 گل در تمام رقابت‌ها جبران کرد و میلان را به اولین اسکودتوی خود در پنج سال گذشته و برنده شدن توپ طلا رساند.

کارلو آنچلوتی و بازیکنانش از این لحظه لذت می برند.
کارلو آنچلوتی و بازیکنانش از این لحظه لذت می برند. عکس: الساندرو بیانکی/ رویترز

اما همه چیز در پیش بود. گل مقابل اینتر آخرین گل شوچنکو در فصل بود، اما او میلان را به فینال رساند. فینال تمام ایتالیایی دومین فینال هم ملت در تاریخ این مسابقات بود. در حالی که فینال تمام اسپانیایی بین رئال مادرید و والنسیا در سال 2000 سه گل در 90 دقیقه به ثمر رساند، این فینال در 120 گل هیچ گلی به بار نیاورد.

این بازی که اغلب به عنوان بدترین فینال در دوره لیگ قهرمانان اروپا مورد تمسخر قرار می‌گیرد، از کمبود پاول ندود رنج می‌برد که در آن زمان در اوج قدرت‌های او در برنده توپ طلا بود. با این حال، آنقدرها هم که تاریخ نشان می دهد بد نیست: شوچنکو یک گل معتبر به طرز عجیبی مردود اعلام کرد. آنتونیو کونته با یک سر شیرجه کتاب درسی به تیر افقی ضربه زد. ضربه سر جانلوئیجی بوفون با ضربه سر اینزاگی یکی از بهترین مواردی است که در یک فینال دیده شده است. بله، بازی نیمه شانس بود و آشنایی تیم ها فایده ای نداشت، اما شوچنکو شاکی نبود. او می‌گوید: «پیروزی مقابل یک تیم ایتالیایی خوب بود.

بازی از راه دور و به ضربات پنالتی رفت. دیوید ترزگه، مارسلو زالیتا و پائولو مونترو برای یووه غایب بودند، در حالی که دیدا خیلی دور از خط او بود که می توانست با مونترو دست بدهد. کاخا کالادزه و سیدورف برای میلان از دست دادند، اما پنالتی های تبدیل شده توسط سرجینیو و نستا به این معنی بود که شوچنکو شکست خورد.

او چه احساسی داشت که در مقابل بوفون آن ضربه مهم را زد؟ «فقط یک چیز در ذهنم گذشت. حالا ما قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شدیم. دقیقا همان جایی که می خواستم گذاشتم. به یاد آوردن دقیقاً همه چیز در مورد آن فینال دشوار است، زیرا تمرکز شما بسیار بالاست، شما در لحظه زندگی می کنید، اما من پنالتی را به خوبی به یاد دارم. بوفون اشتباه شیرجه زد، شوچنکو گل زد و میلان برای اولین بار پس از 9 سال قهرمان اروپا شد.

برای شوچنکو، قهرمانی در لیگ قهرمانان نقطه اوج یک “سفر طولانی و شاد” بود. در مورد تیم فعلی، با تنها دو گل زده شده به اینتر در 6 دیدار اخیر، آنها برای اینکه شانس قهرمانی در هشتمین لیگ قهرمانان باشگاه را داشته باشند، به یک شوچنکوی مدرن نیاز دارند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …