نامزد یونانی در انتخابات شهرداری آلبانی از زندان پیروز شد و جنگ لفظی دیپلماتیک را به راه انداخت

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

فردی بلری، نامزد اقلیت یونانی، که به اتهام خرید رای دستگیر شده است، با اختلاف اندکی در انتخابات شهرداری آلبانی پیروز شد.

یکی از نامزدهای شهرداری از جامعه اقلیت یونانی در آلبانی در انتخابات خود از پشت میله های زندان پیروز شد.

دیونیسیوس آلفرد بلری در حالی توسط پلیس آلبانی دستگیر شد که ظاهراً 40000 لک آلبانیایی (360 یورو) را برای خرید 8 رأی در انتخابات شهرداری پیشنهاد کرده بود. فرد دومی نیز به همین اتهام دستگیر شد و دادگاه روز شنبه تایید کرد که هر دو در بازداشت خواهند ماند.

بلری تنها با 19 رای در شهرداری جنوبی Himare – شهری با حضور قابل توجه اقلیت یونانی برنده شد. بلری متعلق به حزب اتحادیه حقوق بشر از اقلیت قومی یونانی است و به عنوان بخشی از ائتلاف مخالف در این رای شرکت می کرد.

دستگیری این سیاستمدار یونانی تبار، تنش ها را بین تیرانا و آتن بر سر مسائل حقوق اقلیت ها و جامعه بزرگ یونانی در آلبانی دوباره شعله ور کرده است.

وزارت خارجه یونان خواستار آزادی فوری بلری شد و اشاره کرد که این پرونده می تواند تأثیر منفی بر درخواست آلبانی برای پیوستن به اتحادیه اروپا داشته باشد.

در همین حال وزیر خارجه آلبانی اولتا ژاکا با عصبانیت به اظهارات آتن پاسخ داد و گفت: “تقریباً غیرممکن است که بفهمیم چگونه دوستان ما حق دارند در مورد تصمیم دادگاه در کشور ما اعتراض کنند.”

ژاکا افزود که “شواهد محکمی که آنها به دنبال آن بودند نمی توانست سخت تر از این باشد – بلری درگیر فعالیت های جنایتکارانه علیه انتخابات آزاد و عادلانه دستگیر شد.”

وزیر گفت: “ما درک نمی کنیم که چگونه یک تبعه یونانی او را به عنوان شهروند آلبانی از قانون مستثنی می کند. ما از دوستان یونانی خود می خواهیم از بیان اظهاراتی که به نهادهای مستقل کشور ما بی احترامی می کند خودداری کنند.”

نخست وزیر یونان کیریاکوس میتسوتاکیس او گفت که از شنیدن پیروزی بلری، در جریان یک توقف تبلیغاتی در آتن پیش از انتخابات سراسری آخر هفته آینده در یونان، “بسیار خوشحال” شده است.

وی روز دوشنبه گفت: “امیدوارم این حادثه به زودی پایان یابد” و افزود: “مسیر آلبانی به سمت اروپا از احترام به حقوق اقلیت ملی یونان می گذرد.”

بلری همچنان در زندان است و مشخص نیست که آیا او پست شهرداری را بر عهده خواهد گرفت یا دور دیگری از انتخابات در شهرداری برگزار خواهد شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …