عفو بین‌الملل می‌گوید اعدام‌ها به بالاترین سطح در پنج سال گذشته رسیده است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، در سال 2022، در مجموع 883 نفر در 20 کشور اعدام شدند که در مقایسه با سال 2021، افزایش 53 درصدی را نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش جدیدی که عفو بین الملل در مورد مجازات اعدام منتشر کرده است، تعداد اعدام های ثبت شده طی پنج سال گذشته افزایش یافته است.

خارج از چین، ایران، عربستان سعودی و مصر 90 درصد از اعدام های قضایی جهان را به ثبت رسانده اند. تعداد اعدام ها در ایران از 314 مورد در سال 2021 به 576 مورد در سال 2022 افزایش یافت، در حالی که آمار عربستان سعودی از 65 مورد در سال 2021 به 196 مورد در سال 2022 افزایش یافت.

بر اساس گزارش این سازمان غیردولتی، ۹۹۳ نفر در سال ۲۰۱۷ اعدام شدند که کاهش ۴ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۶ و کاهش ۳۹ درصدی نسبت به مجموع اعدام‌های گزارش‌شده در ۲۵ سال اخیر، یعنی ۱۶۳۴ اعدام در سال ۲۰۱۵ است.

طبق گزارش ها، چین بیش از 1000 اعدام قضایی در سال 2022 انجام داده است، با این حال، پکن همچنان ارقام مجازات اعدام خود را مخفی نگه می دارد. به گفته عفو بین الملل، اقدامات محدودکننده دولت در منطقه آسیا و اقیانوسیه مانع از ارزیابی دقیق استفاده از مجازات اعدام در این منطقه شده است.

در همین حال، پنج کشور در سال 2022 استفاده از مجازات اعدام را از سر گرفتند – افغانستان، کویت، میانمار، سرزمین های فلسطینی و سنگاپور. اعدام های مرتبط با مواد مخدر نیز در سال 2022 نسبت به سال 2021 دو برابر شده است.

13 زن در میان 883 نفری بودند که در سال 2022 اعدام شدند: 12 زن در ایران و یک زن در عربستان سعودی.

اگنس کالامار، دبیرکل عفو بین‌الملل گفت: «کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا قوانین بین‌المللی را نقض کردند زیرا اعدام‌ها را در سال 2022 تشدید کردند و بی‌توجهی بی‌رحمانه به جان انسان‌ها را آشکار کردند. در سراسر منطقه؛ عربستان سعودی 81 نفر را در یک روز اعدام کرد.

اخیراً، ایران در تلاشی مذبوحانه برای پایان دادن به قیام مردمی، مردم را صرفاً به دلیل استفاده از حق اعتراض خود اعدام کرد.»

با این حال، شش کشور سال گذشته اعدام های قضایی را به طور کامل یا جزئی لغو کردند: قزاقستان، پاپوآ گینه نو، سیرالئون، جمهوری آفریقای مرکزی، گینه استوایی و زامبیا.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …