آیا زلزله می تواند بار دیگر روابط ترکیه و یونان را بهبود بخشد؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

زلزله در ترکیه در سال 1999 به کاهش تنش با یونان کمک کرد. در حالی که برخی خوشبین هستند که ممکن است دوباره این اتفاق بیفتد، برخی دیگر تردیدهای خود را دارند.

زمین لرزه های ویرانگر ترکیه در فوریه به بهبود روابط بین متحدان ناتو یونان و ترکیه پس از چندین سال تنش بالا در منطقه دریای اژه دامن زد.

اما قبل از فاجعه در ترکیه، تحلیلگران از قبل یک دوره آرامش را قبل از انتخابات ترکیه و یونان پیش بینی می کردند.

الکساندروس دیاکوپولوس، پیشین امنیت ملی گفت: «این خیلی زود است که در مورد صفحه جدید (در روابط دو کشور) صحبت کنیم، زیرا مواضع دو طرف آنقدر متفاوت است که بتوان به راه حل خوشبین بود. مشاور نخست وزیر گفت: بهبود روابط به معنای از بین رفتن مشکلات نیست، بلکه به این معناست که در شرایطی نیستیم که منجر به بحران شود.

در سال 1999، زمین لرزه های یونان و ترکیه، کشورهای دو طرف دریای اژه را به یکدیگر نزدیک کرد.

در نتیجه به اصطلاح «دیپلماسی زلزله» که در پی آن صورت گرفت، یونان رویکرد جدیدی را برای چشم‌انداز الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا اتخاذ کرد و موفق شد این حرکت را با الحاق قبرس جدا کند.

سونر کاگاپتای، مدیر مرکز تحقیقاتی ترکیه، گفت: «فکر می‌کنم این صفحه کاملاً جدیدی است، من فکر می‌کنم آنچه من آن را دیپلماسی زلزله در ترکیه می‌نامم واقعاً تفاوت ایجاد کرده است، (مثلاً) کمک‌های عظیمی که یونان به ترکیه ارسال کرده است.» برنامه تحقیقاتی ترکیه در موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک.

اغلب اوقات پیش نمی‌آید که نخست‌وزیر یونان به زبان ترکی توییت می‌کند و ده‌ها هزار لایک دریافت می‌کند، فکر می‌کنم شهروندان ترکیه واقعاً از کمک‌هایی که یونان انجام داده قدردانی می‌کنند و این کمک واقعاً روحیه داخل کشور را نسبت به یونان تغییر داده است.» او اضافه کرد.

باید دید در ماه های آینده این تغییر چشمگیر در روابط دو کشور ادامه خواهد داشت یا کاملاً شرایطی بوده است.

میتسوتاکیس امیدوار است در صورت انتخاب مجدد به عنوان نخست وزیر یونان، روابط بهتری با ترکیه داشته باشد

نخست‌وزیر یونان می‌گوید که «دست دوستی» را به سوی برنده انتخابات آتی در همسایه این کشور و رقیب دیرینه منطقه‌ای ترکیه دراز می‌کند – اما می‌افزاید که امیدوار است دولت بعدی «در رویکرد خود نسبت به غرب تجدیدنظر کند».

کیریاکوس میتسوتاکیس که خود در یک هفته دیگر با انتخابات روبرو می شود، گفت که مایل است با هرکسی که از نظرسنجی روز یکشنبه در ترکیه پیروز شود صحبت کند.

او در مصاحبه ای گسترده در حالی که عصر پنجشنبه در مسیر مبارزات انتخاباتی در مرکز یونان بود به آژانس ها گفت: «اما من ساده لوح نیستم». من می دانم که سیاست خارجی کشورها از روزی به روز دیگر تغییر نمی کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …