همه در مورد واگنر صحبت می کنند. اما دیگر مزدوران روسیه چه کسانی هستند؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

گروه مزدور واگر روسیه اغلب به تیتر اخبار تبدیل می شود. اما دیگر اسلحه های اجیر این کشور چه کسانی هستند؟ و چه چیزهایی در حال فعالیت هستند؟

گروه مزدور واگنر روسیه عمدتاً به لطف رئیس صراحتا و دیوانه اش یوگنی پریگوژین، کانون توجه را می دزدد.

اما دیگران هستند.

بسیاری از ثروتمند و قدرتمند روسیه شرکت‌های نظامی خصوصی (PMC) دارند که همیشه بیشتر از کارهای چوبی بیرون می‌آیند. آنها ترکیبی التقاطی از نیروهای ویژه سابق، زندانیان، افراط گرایان، ولگردها، معتادان آدرنالین و هر چیز دیگری را استخدام می کنند که در اوکراین و فراتر از آن فعالیت می کنند.

نخبگان روسی متوجه شده اند که داشتن PMC می تواند از مزایای کرملین بهره مند شود. آنتون شخوفتسفمدیر مرکز صداقت دموکراتیک به یورونیوز گفت. «زیرا اگر در تلاش جنگ مشارکت داشته باشید [in Ukraine]، به شما پاداش داده خواهد شد.”

رمضان قدیروف، وفادار به پوتین، که رهبری جمهوری چچن را بر عهده دارد، ظاهراً در حال برنامه ریزی برای ایجاد یک PMC در بالای شبه نظامی خود است.جنگجویان TikTok«به خاطر فیلمبرداری از خود که ظاهراً در حال جنگیدن در اوکراین هستند بدنام هستند، اگرچه شک و تردید در مورد واقعی بودن این فیلم وجود دارد.

غول انرژی گازپروم همچنین گفته می شود دو ارتش خصوصی به نام های فاکل (مشعل) و پلامیا (شعله) ایجاد کرده است که وظیفه حفاظت از دارایی های خارج از کشور در مناطقی مانند سوریه و اوکراین را بر عهده دارند.

او گفت: “ظاهراً آنها فقط از خطوط لوله دفاع می کنند، اگرچه ما به سادگی نمی دانیم.” دکتر استیون هال، مدرس سیاست روسیه در دانشگاه باث.

با این حال، PMC ها فقط به نخبگان روسیه تعلق ندارند.

هال به یورونیوز گفت که گروه مزدور اخوان ارتدکس که با کلیسای قدرتمند ارتدکس مرتبط است، گزارش شده است که در اوکراین برای محافظت از روسیه مسیحی در برابر غرب منحط که کیف را ربوده است، می جنگد.

در همین حال، ENOT مجموعه‌ای از تفنگ‌های اجاره‌ای راست افراطی و ملی‌گرای افراطی است که از سال 2014، زمانی که جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین سلاح به دست گرفتند، در اوکراین می‌جنگند.

اگرچه شخوفتسف با انگیزه یک “امپریالیسم خشونت آمیز” که اوکراین را متعلق به روسیه می بیند، معتقد است که این گروه فقط در حال مبارزه است زیرا توانسته است “ایدئولوژی خود را به پول تبدیل کند” و از شرکت های محلی در استان های جدا شده حمایت کند.

او مدعی شد: «آنها فقط پول در می آورند.

بنیانگذار ENOT ایگور لئونیدوویچ مانگوشف – یک ناسیونالیست بدنام که با در دست داشتن جمجمه یک جنگنده اوکراینی سخنرانی عمومی کرد – در فوریه بر اثر شلیک گلوله “به شیوه اعدام” در اوکراین تحت اشغال روسیه کشته شد.

ENOT از آن زمان به بعد تعطیل شده است و شخوفتسوک ادعا می کند که مانگوشف احتمالاً توسط روس ها کشته شده است.

“گروه های مزدور روسیه با دولت گره خورده اند”

هال گفت، اگرچه اسماً مستقل هستند، PMC ها فقط با برکت کرملین می توانند وجود داشته باشند. آنها در واقع بر اساس قوانین روسیه غیرقانونی هستند، که “استخدام، آموزش و تامین مالی” یک مزدور را ممنوع می کند.

او به یورونیوز گفت: «آنها همیشه آنچه را که دولت بخواهد انجام خواهند داد.

دلیل اینکه گروه واگنر بزرگترین است [mercenary group] شخوفتسف افزود: «ENOT نتوانست گروه خوبی از نخبگان را پیدا کند که از آنها محافظت کند، و این نشان می دهد که به همین دلیل است که آنها در نهایت نابود شدند.

هال گفت، برای کرملین، چنین نیروهای پنهانی برای «انکار پذیری» مفید هستند.

آنها به دولت اجازه می‌دهند تا در فعالیت‌های کثیف‌تر و طرح‌واره‌تر شرکت کند، که می‌تواند آنها را رد کند زیرا از نظر فنی خصوصی هستند. همچنین مزدوران بسیار کمتر از ارتش های متعارف کنترل می شوند و به آنها آزادی عمل بیشتری برای انجام رفتارهای جنایتکارانه می دهد.

هالز با اذعان به اینکه در طول تاریخ خود بر سربازان ثروتمند متکی بوده است، مدعی است که مسکو از استفاده ایالات متحده از گروه مزدور بلک واتر که اکنون در عراق منقرض شده بود، الهام گرفته بود، که پس از کشتار غیرنظامیان عراقی در سال 2007 به شهرت رسید.

او ادامه داد: «این به کرملین ایده داد.

متمایز از نیروهای مسلح متعارف، مزدوران به پنهان کردن تلفات روسیه در اوکراین کمک کرده اند، زیرا آنها به ندرت در شمارش رسمی تلفات محاسبه می شوند.

هال توضیح داد: “اگر مزدوران در اوکراین بمیرند، مایه تاسف است. اما کرملین مجبور نیست این مسائل را علنی کند.” همانطور که اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ افغانستان در دهه 80 آموخته است، وقتی پسرانشان با کیسه های بدن به خانه می آیند، عموم مردم بسیار ناراحت می شوند.

گروه مزدور پاتریوت نمونه ای از این موارد است که به روسیه هیچ قدرت نظامی وابسته ای ارائه نمی دهد.

به گفته هال، این سازمان که در سال 2018 تأسیس شد، توسط وزارت دفاع کنترل می‌شود و متشکل از بسیاری از اعضای سابق نیروهای ویژه روسیه اسپتسناز است که به گفته هال، «بسیار بالا بر اساس استانداردهای روسیه» درآمد دارند. با این حال، گزارش شده است که آنها مستمری یا مزایای آسیب دریافت نمی کنند.

شخوفتسف می‌گوید پاتریوت پاسخ نظامی روسیه به «محبوبیت و قدرت چانه‌زنی فزاینده» واگر است که «پیشگام جنبش مزدور» است.

به گفته مؤسسه مطالعات جنگ مستقر در ایالات متحده، اثربخشی آنها در میدان نبرد هنوز مشخص است، اما مزدوران تاکنون اثر بزرگی در جنگ بر جای نگذاشته اند.

“جنگ گروه های مافیایی با یکدیگر”

گروه های مزدور در روسیه قدرت قابل توجهی به دست می آورند و تعداد زیادی از افراد و منابع نظامی را در اختیار دارند. برخی از آنها به فعالیت های اقتصادی مانند استخراج معادن در آفریقا مشغول هستند که تنها موقعیت آنها را تقویت می کند.

شخوفتسف به یورونیوز گفت: «تا زمانی که آنها از خطوط قرمز عبور نمی کنند، دولت با آنها خوب است زیرا آنها سودمند هستند. اما اگر آنها در تصمیمات سیاسی ذینفعان دخالت کنند، ممکن است تعطیل شوند.»

در حال حاضر، او گفت که کرملین به اندازه کافی قدرتمند است تا در صورت خارج شدن از خط، آنها را تعطیل کند.

با این حال، ممکن است همیشه اینطور نباشد.

شخوفتسوف توضیح داد: “این به روند جنگ بستگی دارد. اما با هر شکست نظامی در میدان نبرد، دولت روسیه کنترل خود را بر این گروه های مسلح مختلف از دست خواهد داد.”

اگرچه پوتین هنوز کاملاً کنترل را در دست داشت، او مثالی از یوگنی پریگوژین رئیس واگرن زد که آشکارا کرملین را به چالش کشید و معتقد بود که این یک سال قبل «غیرقابل تصور» بود.

هال با اشاره به انتقادات پریوژین و قدیروف رهبر چچن از جنگ و پوتین گفت: «شخصیت های درون رژیم به طور فزاینده ای نگران آینده هستند. کرملین با ایجاد این شرکت های نظامی خصوصی سیاه چاله ای را برای خود باز کرده است.

“اگر پوتین قدرت را از دست بدهد، مانند گربه هایی است که در کیسه ای با هم می جنگند. شما دارید از بازی تاج و تخت صحبت می کنید اما با سلاح های هسته ای.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …